Европейските институции още нямат официална позиция за случващото се в испанската автономна провинция Каталуния. В неделя там се проведе допитване за независимост, което беше определено като незаконно от централната власт и Мадрид изпрати жандармерията, за да попречи на процеса.
В крайна сметка референдум се проведе, съпътстван с насилие и над 700 ранени в сблъсъците между силите на реда и гражданите, решени да заявят своята позиция за бъдещето на Каталуния.
От посолството на Кралство Испания в България разпространиха и официалната позиция на централната власт за случилото се в провинцията. Предприетите действия са с цел да не бъде допуснато провеждането на незаконното допитване. Референдумът беше обявен за противоречив с Конституцията на страната в началото на септември.
Мерките не са били насочени към гражданите, техните права и свободи, защитата на идеи, категорични са в Мадрид. В позицията е записано още, че повечето каталунци всъщност не са искали да участват в нелегалния референдум.
Прави впечатление обаче мълчанието на европейските институции за конфликтната ситуация. Повечето лидери се въздържат от коментари, дори и в социалните мрежи.
През миналата седмица говорителите на Европейската комисия коментираха, че случващото се около референдума в Испания е вътрешен проблем за страната и позицията на общността е да бъде спазена Конституцията и законността.
Тези коментари веднага предизвикаха и обвинения за двоен стандарт на ЕС – журналистите от водещи медии коментираха в Брюксел, че при ограничаване на свободата на словото в държави като Турция и Русия реакцията на ЕК е незабавна. При аналогични случаи – испанските власти блокираха стотици сайтове, призоваващи за независимост на Каталуния, липсва ясна позиция.
Всъщност реакции липсва и в самата Испания, дори и кралят Фелипе няма коментар за шокиращите кадри от улиците в Каталуния. Премиерът Мариано Рахой, който управлява с правителство на малцинството, съобщи късно снощи, че референдум не е имало, а всичко е било само постановка. Лидерът на втората по големина сила в страната – социалистическата PSOE Педро Санчес пък само туитна своето разочарование от случилото в провинцията.
Лидерът на Podemos Пабло Иглесиас, цитиран от El Pais, пък поиска оставката на Рахой с коментара, че управляващите рушат демокрацията в страната. Крайнолевият политик призова Педро Санчес да се обединят за създаването на ново правителство – нещо, което левите не успяха да направят след изборите през лятото на 2016 година.
Тогава консерваторите на Рахой спечелиха първото място, но без мнозинство и до голяма степен се повториха резултатите от вота през 2015 година. За да не се стигне до задълбочаване на правителствената криза в страната, Рахой управлява с правителство на малцинството.
Властите в Каталуния вече обявиха, че над 90% от гласувалите в референдума са били „за“ независимост и темата вече ще влезе в местния парламент.
* Статията е актуализирана с официалната позицията на испанското правителство
Случващото се в Каталуния можете да следите тук
преди 7 години акъла! просто чантаджиите нямат топки и като има подобна криза просто се снишават, ето това им липсва отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И кое отнема на ЕС да изкаже мнение по въпроса? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Най отгоре е Вашингтон.Мамини убавци изпокрили са се и чакат да отмине бурята.С техните камъни по тяхната глава.А са да видим евроатлантическите ценности.Ей тая демагогия и лицемерие не мога да понасям.Не мога да търпя вечната промяна в закони и ценности и все в полза на едни дет винаги са поучаващи и налагащи.Ай са да ги видя а? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години цъ, бъркаш и внушаваш неистини :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Объркани са - референдума значи демокрация, но Испания е член на ЕС и това би породило проблеми, ако искат да се отцепят. Сега мълчат като ученички на дъската. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "отгорето" се намира точно на 6,232 км от Брюсель и ако от там признаят за Каталунията ше треа да признават и Крима, а от там част по част Украйната ще бъде транжирана нацепена и върната обратно там дет и е мястото, но те не искат това и са се набутали сами в ъгъла в "отгорето" .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Абе никой не знае ...затуй се ослушват като диво прасе у царевица ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Къде е това "отгоре"?От ЕНП ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ми още чакат инструкции "отгоре". отговор Сигнализирай за неуместен коментар