IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сепаратисткият дебат в Испания се нуждае от отстъпки и от двете страни

Токсична комбинация от разочарования, националистически митове и лошо управление от Мадрид докара Испания до днешното ѝ положение

11:29 | 21.09.17 г. 12
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Сепаратистките лидери в Каталуния казват, че ще обявят независимост от Испания до 48 часа след победа на референдума за независимост, който свикаха на 1 октомври. Върховният съд на Испания отсъди, че референдумът е неконституционен, а правителството е решено да попречи на избора.

Токсична комбинация от мъчителни разочарования, националистически митове и лошо управление от Мадрид докара Испания до това положение, коментира BloombergView. Да бъдат направени отстъпки от която и да е страна, няма да бъде лесно, но е както възможно, така и необходимо.

Регионалното правителство на местния премиер Карлес Пучдемон пренебрегна закона, свиквайки референдума, и подвежда каталунците – както защитниците на Brexit поведоха британските гласоподаватели – твърдейки, че отцепването ще бъде безболезнено. Факт е, че отделянето би представлявало сериозен икономически риск за Каталуния. Въпреки това Мадрид също не управлява добре проблема, отхвърляйки легитимните недоволства и има намерения да задуши движението за независимост с всички необходими средства.

Иронията в тази конфронтация е колко ненужна е тя. Подкрепата за независимост в региона напоследък спада до около 35%. Отчасти това се дължи на умора, отчасти защото примерът с Brexit никак не е окуражаващ и отчасти заради икономическото възстановяване на Испания. Въпреки това резултатите от вота са несигурни, тъй като много от противниците на независимостта може да решат да бойкотират вота. Каквито и да са резултатите, сепаратистките настроения остават силни и би било мъдро в отговора си Мадрид да убеждава, а не да заплашва.

Със сигурност испанският министър-председател Мариано Рахой трябва да продължи да настоява, че референдумът е незаконен и е необвързващ за правителството. Строгите критики към Пучдемон и съюзниците му са оправдани.

Но в същото време Рахой трябва да отговори на оплакванията на каталунците – например за липсата на прозрачност във федералните разходи. Няколко последователни национални правителства позволиха на политическите опасения да оформят инфраструктурните инвестиции, пренебрегвайки железопътните и други връзки с Каталуния. Рахой трябва да изпълни обещанието си да реши този проблем.

Той трябва и да промотира по-силно усещане за национална идентичност. Един от начините да направи това е като насърчи работниците да се движат по-свободно между отделните региони чрез допълнителни реформи на трудовия пазар и публичния сектор. Едно нещо, което исторически създава онази сплотеност на федералната система в САЩ, е колко лесно работниците се придвижват между щатите. Испания трябва да насърчи същото това нещо с допълнителни реформи.

Подобни мерки може да отнемат години, за да бъдат приложени, но могат да бъдат предложени в духа на компромиса веднага. Между сегашния момент и вота най-важното е да се избегна допълнително разгорещяване на страстите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:26 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 10 rate down comment 8
ing5rov
преди 7 години
Ти върви на майната си ... цяла Европа е на това положение от мъдрото управление на Брюксел !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 8
s3
преди 7 години
Нека всички да помогнем на каталунците да се осъзнаят, не може да има повече сепаратизъм, не е добре за никого. Ние преди години като сме се цепили от империята, сега къде се живее по-добре? В Турция или в България? То си е риторичен въпроса де, но нека каталунците да проумеят, че ЕС трябва да е единине, каквото каже ЕНП това трябва да се прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още