От 12 години канцлерът на Германия се казва Ангела Меркел. През 2015 тя за малко не падна от власт, но успя да овладее положението. Сега отново иска да стане канцлер. А вероятността това да се случи е голяма, пише в анализ за Deutsche Welle Кристоф Щрак.
Човек си пие кафето на терасата на някоя висока сграда в Берлин и току-виж над главата му започва да бръмчи хеликоптер. През последните седмици и дни това е нещо напълно обичайно: Ангела Меркел кръстосва Германия. Тя лети на север, на запад, на юг, а най-често сякаш обикаля източната част на страната. Изисква го предизборната борба.
Над 50 предизборни изяви са записани в календара на председателката на ХДС до 24 септември - денят, в който ще се проведат изборите за нов Бундестаг. Тя винаги говори пред препълнени зали, в които се струпват хиляди слушатели. Понякога единични лица се опитват да нарушат реда. Друг път пък пречещите са малко повече: става дума за десетки организирани екстремисти или десни популисти, дошли да смущават канцлерката и нейната публика.
63-годишната Ангела Меркел играе централна роля във всяка предизборна среща на християндемократите, както и в цялата предизборна кампания на партията. И неизменно – както беше през 2009 и 2013, и още по-силно през 2005 - всички теми са центрирани към личността на канцлерката. Защото предизборната битка на управляващата партия винаги е и битка за канцлерския пост. ХДС често бива сатирично осмиван като клуб за избирането на германския канцлер – това е така още от времената на Конрад Аденауер.
В политиката ѝ на пръв поглед няма нищо забележително: дълго мълчи, късно взима решения. Но в моменти на криза Ангела Меркел умее да наложи волята си - не само в Германия. И така вече години.
Централата на властта в Берлин е канцлерството. Затова и Меркел понякога прилича на президент на Германия. В тематично отношение тя говори винаги за общото. За Германия. За сигурността на държавата, за ролята на Германия в света, за интеграцията на новите граждани, включително и за това как върви животът в тази страна. Меркел не винаги засяга темата за бежанците, а когато го прави – разглежда нещата предимно от европейска перспектива. При това приемът на стотици хиляди бежанци през 2015 се превърна в нещо като съдбоносна политическа година за канцлерката.
В предизборната борба тя използва един свой обичаен похват, изпробван още от началото на кариерата ѝ като канцлер - да "превзема" теми на опозицията, превръщайки ги в свои. По време на своите многобройни и често пъти изтощителни пътувания в чужбина Меркел е и дипломат номер едно на Германия. Името ѝ се спрягаше и като евентуален бъдещ Генерален секретар на ООН.
Една от най-модните думи в младежкия жаргон през 2015 беше "меркелн" – глагол, който би трябвало да означава "не правя нищо, не взимам никакво решение" – намек за обичайния ѝ маниер да изчаква и да се ориентира в зависимост от по-нататъшното развитие на ситуацията.
Съвсем изненадващо за мнозина именно през същата година Меркел взе крайно радикално решение – да приеме стотици хиляди бежанци. Така "меркелн" излезе от мода. И с право. Защото с нейното име са свързани ключови моменти в политическото и обществено развитие на Германия – например отмяната на наборната военна служба, отказът от атомна енергетика, а и разрешаването на брака между хомосексуални.
Меркел Четвърта?
Откакто изникна думичката "меркелн", рекламата за Меркел започна да се прави по различен начин. Канцлерката започна да дава интервюта пред млади, нашумели имена от средите на YouTube – през 2015 г., както и сега през 2017 г. Днес срещите с представителите на младежката култура са част от задължителната програма.
ХДС, в която средната възраст на членската маса се движи около 60-те, сега представя предизборната си програма в едно нашумяло място за срещи в квартала Берлин Мите (Berlin Mitte) с най-модерни, интерактивни средства. Меркел, която живее в същия квартал, на няколко пъти беше видяна сред посетителите.
Възрастта и опитът на Меркел ѝ придават някакъв нов, неформален чар в отношенията ѝ с подрастващите. Тя проявява любопитство, изследователски нюх и стремеж към иновации – личи ѝ, че е била научна работничка.
Сега Меркел иска да спечели четвърти мандат като канцлер на Германия. От 2000-та година тя е председател на ХДС, от 2005 г. е канцлер на Федералната република.
"Живеем във време, в което много неща се променят", каза тя тези дни в едно интервю. Сега се решавало дали и след 20 години Германия ще стои все така добре на международната сцена, както днес. "С моя опит искам да окажа влияние точно над тази фаза. И то така, че страната ни правилно да постави жалоните на своето бъдещо развитие", казва Меркел.
преди 7 години Хахаха ...ми нали вие сте "правилните" бе , а Путин е диктатор , да ви *** у смешниците ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Няма само Путин да реди по 4 мандата, я!По-нагласени ли са например от изборите в мадар раша? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тандемът Меркел-Макрон ,парадоксално погледнато,е шанс да се реши окончателно въпроса - ще има,или няма да има ЕС!Имайки предвид "идеите" на двамата отявлени глобалисти,чиято задача,поставена от господарите им е,да ускорят с бясно темпо федерализирането на ЕС и ликвидирането на държавите в него,нещата за голямо съжаление,с голяма вероятност,се движат натам!Така,че,при тези двамата,или евростадото от овченароди ще се пробуди и вземе нещата в ръцете си,или,това ще бъде краят ЕС в сегашния му вид и ще се превърне в псевдофедерация от тоталитарен тип,на която могат да завидят и Мусолини и Хитлер и Сталин И Трухильо и Чан Кай *** и Мао Дзе-дун! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тия избори са по - нагласени и от бай Тошовите , баси театрото ... Инвестора , големо напрежение ше е , налЕ ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар