Европейската комисия (ЕК) започва наказателна процедура срещу три държави - Чехия, Полша и Унгария, които не изпълняват своите задължения по отношение на квотите за разпределение на мигрантите. Това обяви комисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос по време на специален брифинг, в който представи процеса по релокация на мигрантите в Европейския съюз (ЕС).
Събитието беше предавано във видеосистемата на ЕК.
Комисарят отчете, че през последната година трите държави многократно са били приканвани да изпълнят своите ангажименти, но не са приели нито един бежанец по схемата за релокация и не са извършили нито едно действие в изпълнение на решенията на Съвета по проблемите на миграцията в продължение на поне една година.
Началото на наказателните процедури ще бъде официално обявено в новия пакет със санкции към държавите членки, който ЕК ще представи утре, 14 юни.
Аврамопулис посочи още, че други държави също имат несъгласия с политиката по миграцията, но беше категоричен, че Брюксел не прави изключения и наказани ще бъдат всички държави, които не изпълват принципите на солидарност в ЕС. Комисарят даде пример с Австрия, която отначало се е съпротивлявала на исканията на Брюксел, но сега е "отворила врати".
"Ако правителствата на тези държави променят своето решение, ние също ще променим нашето решение", обясни още комисарят и допълни, че се надява, че не само санкциите, а и "европейският дух" ще накарат тези държави да сменят позициите си.
Според оценката на ЕК темпото, с което се извършват преместванията, се е ускорило значително през 2017 г. От началото на годината са били преместени почти 10 300 души, което представлява петкратно увеличение спрямо същия период на 2016 г.
България и Словакия също са посочени в доклада със забележката „да спрат да приемат строги и произволни предпочитания за премествания от Италия". До този момент България е приела 29 души от Гърция и декларира, че е готова да приема повече бежанци, но няма желаещи да дойдат в страната. Освен това се извършват подробни проверки на кандидатите за преместване от гледна точка на националната сигурност.
От доклада на ЕК за напредъка в тази област се вижда, че към 9 юни са били извършени общо 20 869 премествания (13 973 от Гърция и 6 896 от Италия). В момента почти всички държави членки извършват премествания от Италия и Гърция и е възможно всички лица, отговарящи на условията (понастоящем около 11 хил. регистрирани в Гърция и около 2 хил. регистрирани в Италия, както и пристигналите през 2016 г. и 2017 г., които все още предстои да бъдат регистрирани), да бъдат преместени до септември 2017 г.
При всички положения правното задължение на държавите членки за извършването на премествания няма да отпадне след септември. Решенията на Съвета относно преместването се прилагат по отношение на всички лица, които ще пристигнат в Гърция или Италия до 26 септември 2017 г., като отговарящите на условията кандидати трябва да бъдат преместени в разумен срок след това.
Продължава постигането на напредък по отношение на презаселването — приблизително три четвърти (16 419) от договорените през юли 2015 г. общо 22 504 презаселвания вече са извършени.
Презаселванията по силата на споразумението между ЕС и Турция отбелязват нов рекорд през май 2017 г. - за почти 1 000 сирийски бежанци бяха осигурени безопасни и законни начини да отидат в Европа. В момента общият брой на презаселванията от Турция, извършени по силата на договорката, е 6 254.
Ежедневните преминавания от Турция към гръцките острови се задържата около 50 на ден и въпреки неотдавнашните трагични случаи броят на хората, изгубили живота си в Егейско море, намалява значително. Като цяло пристиганията намаляват с 97% от влизането в сила на изявлението.
Във връзка с темпото на операциите по връщане беше отбелязана положителна тенденция, като от предишния доклад през март са извършени още 311 връщания, с което общият брой на върнатите мигранти достига 1 798.
Въпреки това броят на пристиганията продължава да надвишава броя на връщанията от гръцките острови в Турция, което води до допълнителен натиск върху съоръженията за приемане на островите. Необходимо е гръцките власти, агенциите на ЕС и държавите членки да положат допълнителни усилия, за да се увеличи броят на връщанията и да се подобрят условията на островите.
преди 7 години Отиват в канала на путкинден! Отиват си точно в десетката... Нали виждаш как гласуват офцете - и у Франция, и у нас, и насекъде... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Еврогвййовете от Брисель немат никви ядове, един бръз Колективексит и ше се опраат нещата ..... плановете на педдалите за размиване на нациите отива в канала ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Вчера Орбан казал, че ЕС е на страната на терористите. Да видим сега ще му спрат ли субсидиите.http://***.lifezette.com/polizette/hungarian-pm-european-union-openly-side-terrorists/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами ако тези държави сиктирдосат Брюксел както го направи Великобритания?Тук не става въпрос за краставици и други щуротии а за налагане на исляма в Европа щото фрау Меркел и краварите така искали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години И ако тези държави продължат да отказват да изпълняват своите задължения, Димитрис какво ще направи? Ще ги изгони от ЕС ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар