Атина и кредиторите са на финалната права за споразумението по втория преглед на спасителната програма на страната. В началото на април и двете страни се съгласиха на компромиси - за гръцкото правителство това означава още икономии през 2019 година и 2020 година, когато спасителната програма на практика трябва да е приключила.
Премиерът на страната Алексис Ципрас обаче опитва да направи сделката по-приемлива, пише в коментар гръцкият в. "Катимерини". Пред ANT 1 той даде сигнал, че правителството и парламентът ще приемат нужните законодателни промени за новите икономии, но те няма да бъдат приложени без действия за облекчаване на дълга.
"Преговаряме не само по програмата, но и за дълга", каза Ципрас. Провеждането на преговори за опрощаване на част от дълга беше вписано в предизборните обещания на СИРИЗА.
Кредиторите поискаха от Гърция намаляване на разходите за пенсии през 2019 година и премахване на данъчни облекчения през 2020 година. За сметка на това страната ще има възможност за извънредни мерки, ако преизпълни бюджетните цели. През 2016 година например се оказа, че Атина е реализирала бюджетен излишък много над очакваното и правителството раздаде коледни бонуси на обща стойност 617 млн. евро за 1,6 млн. уязвими пенсионери.
Ципрас отхвърли критиките на опозицията за начина, по който разговаря с кредиторите в своето интервю за ANT 1. "В тези преговори ние спечелихме и загубихме по нещо, но в крайна сметка резултатът е положителен, защото правителството успя да защити трудовите права и контрамерките", допълни той.
Гръцкият премиер признава още, че е "имал илюзии", преди да заеме този пост, и "се е ударил в стената", но е категоричен, че битката му не е била напразна.
Двете страни вече постигнаха политическо съгласие за прегледа на програмата и очакванията са, че до средата на май споразумение ще бъде подписано.
Преговарящите екипи вече се върнаха в Атина и започнаха своята работа с институциите. Властите обаче не дават подробности за хода на разговорите, допълва още "Катимерини".
преди 7 години Дългът на Гърция трябва да се предоговори, но само при условие, че излезат от еврозоната. Това ще подейства стабилизиращо за останалите членове на еврозоната и същевременно ще даде шанс на Гърция да тръгне по пътя на растежа. Едно шоково намаляване на стандарта на живот в Гърция ще е полезно и за интеграцията на ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Дългът на Гърция трябва пак да бъде предоговорен и да се направят нужните отписвания, за да може да се намери решение на въпроса. Вярно е, че Гърция реализира много добри бюджетни излишъци напоследък, но не е редно да се разчта само на Гърция, а трябва и ЕС и кредиторите също да поемат своята част за да се намери решение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар