Производителите на лекарствени продукти настояват за бързо решение за Европейската агенция за лекарства (EMA), съобщава EurActiv. В момента седалището на европейската институция е в Лондон и след излизането на Великобритания от ЕС ще трябва да бъде преместена.
В EMA в Лондон работят около 900 души и това е най-многобройната европейска институция във Великобритания. Очакванията са, че новото място на седалището й ще бъде дискутирано от лидерите на общността по време на срещата им през юни.
В края на миналата година българското правителство даде сигнал, че страната ни може да приеме агенцията. До официални заявки за това обаче така и не се стигна.
Преди дни британското правителство намекна, че може да се опита да запази агенцията в Лондон. От Брюксел обаче са категорични, че мястото на европейските институции е на територията на ЕС.
Интерес към новото седалище проявяват още и Италия, Дания, Швеция, Испания, Франция, Ирландия и Полша.
Европейската лобистка фармацевтична група EFPIA вече заяви, че решение на този казус трябва да има възможно най-скоро. Под това искане се подписаха 19 ръководители на големи компании, сред които Pfizer, Novartis, Sanofi и Roche.