В „Газпром“ са удовлетворени от решението на Европейската комисия (ЕК) по делото за злоупотреба с господстващо положение и ограничаване на развитието на газовите пазари в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Това коментират източници от компанията пред „Коммерсант“.
Според тях приемането на предложенията, които направи газовият гигант, означава, че Брюксел е склонен да не наложи парична санкция.
В понеделник Брюксел съобщи, че приема направените от „Газпром" предложения за премахване на пазарните изкривявания в ЦИЕ. В седемседмичен срок държавите, които засяга това решение, включително и България, ще трябва да се произнесат дали тези условия ги удовлетворяват.
За страната ни те предвиждат отваряне на междусистемните връзки със съседните държани, както и възможности за предоговоряне на цените на базата на нови компоненти. В допълнение "Газпром" предварително се отказва от претенции към българската страна във връзка със спирането на "Южен поток".
ЕК повдигна своите обвинения за злоупотреба с доминиращо положение на „Газпром“ през 2015 година. В последните години двете страни преговарях активно в търсене на изход от ситуацията. По закон компания, уличена от регулатор в ЕС за нарушения, я грози санкция от до 10% от оборота на съответния пазар, на който е извършила нарушението.
В „Газпром“ си спомнят аналогични казуси – например с Microsoft, която трябваше да плати солена глоба, а и принудително да промени своя бизнес подход в Европа.
Правилата на ЕК предвиждат при споразумение между страните да не бъдат налагани санкции. За период от осем години обаче Брюксел внимателно ще следи дали ангажиментите се спазват, и ако установи, че това не е така, може да наложи санкцията. След като премине осемгодишният период, ЕК ще преразгледа казуса, допълва още „Коммерсант“.
Основното притеснение в руската компания е дали страните, които са засегнати от решението, няма да поискат пазарен тест или „неприемливи възражения“. Такова поведение може да бъде очаквано от Литва или Полша, допълват източниците на изданието.
преди 7 години Въобще Запада без САЩ го няма.Икономическите връзки на ЕС и САЩ са огромни по мащаб спрямо ЕС и русия.ЕС преди 10 години пое курс към зелена икономика и енергийна независимост.Първите резултати са очеизбождащи. Така че, след още 10 години ЕС ще е независим от внос на енергия от русия.А десет години си минават доста бързо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Явно и от двете страни стоплиха, че без САЩ може, ама ЕС без Русия и Русия без ЕС няма как да стане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар