Минималната заплата в страните от Европейския съюз, в които тя съществува, расте през последните години, отчита доклад на европейската агенция Eurofound.
Проучването е във връзка с коментара на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който заяви, че всяка държава в ЕС трябва да въведе минимална работна заплата, която е важен инструмент в борбата срещу социалното неравенство.
От данните на институцията е видно, че всъщност само в шест страни от общността – Австрия, Италия, Кипър, Дания и Финландия, няма определено минимално заплащане за служителите. В повечето от тези страни обаче минимална заплата на практика съществува – чрез договореното заплащане в колективните трудови договори по сектори.
От години синдикалните организации в ЕС говорят за въвеждане на единна европейска минимална заплата. Но размерът на минималното заплащане в момента варира в много широки граници – от 235 евро в България и 322 евро в Румъния, до 1 999 евро в Люксембург, или 8,5 пъти над нивото в България.
Справката показва, че минималната работна заплата е около 1 500 евро във Франция и Белгия, а в Германия и Великобритания се изчислява на час – по малко под 9 евро.
Изпадналият в криза Юг не може да си позволи толкова високо заплащане, но все пак минималната работна заплата е по-висока, отколкото в "новите членки" от Източна Европа. В Гърция например минималната работна заплата е 586 евро, в Португалия е 557 евро, а в Испания – почти 708 евро.
Във всяка от държавите, с изключение на Гърция, има ръст на минималната работна заплата спрямо 2016 година. Най-забележимо е увеличението в Румъния – с 38%. За последните седем години Румъния отбелязва и най-големия ръст на минималната работна заплата – със 142%, а в България увеличението е от 92%, става ясно от статистиката. В реално изражение, тоест като се вземе предвид инфлацията, най-голям ръст на минималната работна заплата има в България (83%) и Румъния (79%) за периода от 2010 година до 2017 година.
На обратния полюс е Гърция. Южната ни съседка е единствената държава в ЕС, където минималната работна заплата намалява от 2010 година насам – с 20%. В реално изражение спадът е от малко над 24%.
Германия пък въведе минималната ставка на заплащането за първи път през 2015 година.
преди 7 години Във инвестиционите посредици има стажантски граждански договори по 150 лв на месец!! Представи си какви заплати вземат !!???? И това не е от сега !!! И ТАЯ КОМИСИЯ И ТЕ НЕ, НО УВИ !!! ИМАМ ПРИЯТЕЛ ВЪВ ВАРНА, КОИТО КАЗА, ЧЕ РАБОТИЛ ЗА СТАНДАРТ ИНВЕСТМЪНТ 18 МЕСЕЦА ЗА ЕДНА ЗАПЛАТА ОТ 550 ЛВ !! КАТО СА ГО ИЗМАМИЛИ И ТАКА, ДАЖЕ И ИНСПЕКЦИЯ ПО ТРУДА НЕ Е МОЖЕЛА ДА МУ ПОМОГНЕ, ЩОТО ИМ БИЛИ ОТНЕЛИ ЛИЦЕНЗА И ТАКА!! ТОВА ВЪВ СФЕРАТА НА ФИНАНСОВОТО ПОСРЕДНИЧЕСТВО, СА ПОЛУПРЕСТЪПНИЦИ !?? ОБЩО ВЗЕТО НЯМА ОПРАВИЯ В ТАЗИ ДЪРЖАВА !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Средната заплата при нас е 450 евро +. За Видин не знам, но за Търговище и въобще в Североизточна България заплати от 300 лв за пълен работен ден няма от години. Даже и 400 няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години В Люксембург са подредени така - поданик на Великия херцог, банка, офшорка данъчно убежище и отново, поданик ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Но пък храна, наеми и ред услуги са в пъти по скъпи от тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Да сравняваш доходите у нас с тези в Русия е меко казано наивно. Главно заради различните нива на цените на освновните стоки и услуги. Там например отоплението е на символични цени, горивата също са евтини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Кога ще ги стигнем румънците ... Кога и у нас МРЗ ще стане 630лв. колкото е в Румъния? отговор Сигнализирай за неуместен коментар