Политическите партии, които се противопоставят на Европейския съюз (ЕС), всъщност получават доста пари от блока, за да разпространяват антиевропейските си послания, и то в активна година на избори, а начело в това отношение е група, водена от френския Национален фронт на Марин Льо Пен, коментира Bloomberg.
През 2016 г. Движението за Европа на нациите и свободата, водено от Националния фронт, е получило 1,55 млн. евро като част от годишните субсидии на Европейския парламент (ЕП), които имат за цел да покрият 85% от разходите на партиите, свързани с политическите им цели. Преобладаващо британската националистическа група – Алианс за пряка демокрация, която включва Партията за независимост на Обединеното кралство (UKIP), пък е получила 1,4 млн. евро.
Най-големите субсидии отиват за европейските християндемократи и социалистите – двете най-големи групи в европарламента, които са получили съответно 8,68 млн. евро и 7,15 млн. евро.
Макар че Марин Льо Пен се опитва да намери 20 млн. евро, за да финансира френската си президентска и парламентарна кампания тази година, тя няма да може да разчита на субсидиите от Европейския парламент, които не могат да бъдат ползвани за местни избори.
Тази финансова подкрепа е ограничена за разходи по кампании, свързани с европейските парламентарни избори и дейности като конференции, публикации и пътувания около общия манифест на партията.
Антиимиграционната антиевропейска партия Национален фронт изпитва трудности с намирането на заеми, след като Руската централна банка отне лиценза на базирания в Москва кредитор на партията, а френските банки отказват да предоставят финансиране, каза ковчежникът на движението Валерлан дьо Сен-Жюст. Партията, която търси международни инвеститори от различни страни, сред които и Русия, ще заеме 6 млн. евро от политическия фонд на бащата на Льо Пен – Жан-Мари Льо Пен.
Социологическите агенции очакват Марин Льо Пен да достигне балотаж на президентските избори във Франция, насрочени за 23 април и 7 май, като лидер в проучванията засега е номинацията на републиканците Франсоа Фийон. Французите ще се насочат отново към урните на 11 и 18 юни, за да изберат членовете на долната камара на парламента.
Льо Пен, която е евродепутат, е един от ръководителите на Движението за Европа на нациите и свободата в Европейския парламент. Движението е най-малката група в европарламента, като има 39 членове от общо 751, включително 20 от Франция и 4 от Холандия. Холандският контингент се състои от Партията на свободата, водена от Геерт Вилдерс.
Групата в ЕП, която включва британската UKIP, има 44 членове, сред които 20 от Великобритания и 17 от Италия. Италианските членове са от Движението „Пет звезди“ на Бепе Грило.
И двете фракции в Европейския парламент имат по един евродепутат от германската антиимиграционна партия „Алтернатива за Германия“.
преди 7 години "Политическите партии, които се противопоставят на Европейския съюз (ЕС), всъщност получават доста пари от блока, за да разпространяват антиевропейските си послания, и то в активна година на избори, а начело в това отношение е група, водена от френския Национален фронт на Марин Льо Пен, коментира Bloomberg."Това са политически партии като всички други , или "папото" требе да е само за "наште" , а Инвестора...много балкански привкус ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар