IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да си спомним за голямата европейска мечта

Никой не е предполагал, че великата идея за Обединена Европа може да рухне заради половинчати решения, високомерие, неадекватност и популизъм

12:02 | 27.11.16 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>снимка: Архив Ройтерс</em></p>

снимка: Архив Ройтерс

Документът, който постави основите на европейската интеграция – Римският договор, става на 60 години. За съжаление това може да е последната му годишнина, смята Андрас Банет от Еuroobserver.

Когато през 2004 г. родната му Унгария става част от ЕС, той е бил изпълнен с възторг и еуфория, вярвайки че страната му е станала част „от по-добрата“ Европа. По подобие на Франсис Фукуяма и унгарецът е смятал, че историята е стигнала края си и че либералната демокрация е победила другите идеологии.

Никой не е предполагал, че тази доктрина може да рухне под влияние на половинчати решения и високомерие. Европейците и институциите на ЕС се смятат за носители на най-напредничавите идеи – човешките права над търговските интереси, високи етични стандарти, които трябва да бъдат уважавани и др. Днес обаче, смята авторът, малко хора отстояват тези ценности и ЕС губи основите си.

Въпреки че повечето еврократи смятат, че "гробокопачите" на ЕС са Орбан, Качински и Фарадж, авторът на статията не е на това мнение. Това е всеобща заблуда, включително за спектъра в ляво, тъй като те също не биха подкрепили ЕС в сегашната му форма. Половинчатата позиция на британската лейбъристка партия за оставане в ЕС, разочарованието на поляците и унгарците от неспособността на ЕС да победи корупцията и да донесе истинска демокрация в тези държави подрива доверието в Обединена Европа.

Реакцията на ЕС бе недостатъчна, за да демонстрира разбиране на проблема, а какво остава за решимост или възможност за решаването му. Критиците на съюза са набеждавани за расисти или пък са заклеймявани като про- или анти-европейски, дискредитиран президент е начело на Европейската комисия, гражданите биват пренебрегвани, когато искат да се наложи вето върху нов договор, или гласуват със „За“ на Brexit, или пък показват абсурдността на схемата на преразпределение на бежанците, продължава авторът.

Истинският проблем, според авторът, се корени в неувереността на европейските институции. И докато тяхната популярност е дори по-висока от тази на Конгреса на САЩ, то тяхната легитимност редовно се поставя под съмнение.

Ако френските или датските избори могат да поставят под въпрос цялостното съществуване на тези авангарди на европейската интеграция, ние би следвало да започнем да се съмняваме колко стабилни са основите на нашата система.

Натискът расте. Не е нужно да бъде избрана Марин Льо Пен за да се разклати еврото. Италианските банки, тромавостта на Европейската комисия по взимане на решения относно дефицита, както и други проблеми представляват един взривоопасен микс, който може да избухне само 15 години след създаването на единната валута.

Авторът дава интересна съпоставка със Стив Джобс. Той става изпълнителен директор на Apple отново през 1997 г., когато компанията има сериозни проблеми. Това, което Джобс прави, е премахване на 70% от продуктите на Apple, за да може да се фокусира върху нещата, с които компанията се справя най-добре. Това е било болезнено, но задължително – алтернативата е била банкрут.

Според автора ситуацията в ЕС е подобна на тази на Apple от 1997 г. Той смята, че днес ЕС трябва да се концентрира върху единния пазар, тъй като дори радетелите на Brexit са оценили неговите предимства и искат Великобритания да остане в него.Но за еврозоната, Шенген, Дълблинските правила, външната политика и други политики обаче има изключителни разногласия и се превръщат в несъстоятелни.

Създаването на „вътрешен кръг“ на евроинтеграция с цел по-нататъшното равитие на ЕС няма да проработи. Различни институционални и политически норми, които обаче трябва да се отбележи са частично свързани и с хаотичността на взиманите от ЕС мерки в пост-маастрихските години, не позволяват този „кръг“ да стане реалност.

Популизмът и липсата на честност, които доведоха до избора на Доналд Тръмп в САЩ, набират сила и в Европа. Да си затваряме очите за това, както правиха американските медии, е огромна грешка. Тези явления не само ще доведат до избирането на популисти, но също така могат да поставят Европа на колене.

"Ако не се погледнем в огледалото, признаем нашето високомерие и преосмислим европейската интеграция, ЕС може да не просъществува", завършва авторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 9 rate down comment 2
majnata
преди 7 години
Излишно е , тоя различава само черно и бяло .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 2
nobel
преди 7 години
Между другото в първият си коментар правиш много интересно сравнение между Путин и Хитлер. А между другото между тях двамата има една изключително забавна разлика. Единият е избран от руснаци, а другият от Великият Германски Народ. Значи, че и германците могат да избират диктатори. А Хитлер са го обичали до последният му ден и час. И са се биели като лъвове за него не само когато са печелели, а до самия край на войната. Спомни си битката за Берлин. От години е било ясно за всеки германец, че войната е загубена, че битката за Берлин Също Така ще бъде окончателно и безсмислено загубена, но въпреки това те са продължили борбата с ЦЕНАТА НА ЖИВОТА СИ. Колкото и безсмислени да са били жертвите. Та - диктатор може да се появи навсякъде. И не точно руските диктатори най-често са най-лоши. Германските също си ги бива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 2
majnata
преди 7 години
Инвестор , тоя потребител "Птица" е като кучешкото изпражнение на тротоара , почистете си пред входа !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 6
dr.5rov
преди 7 години
Ако не ти плащат за да пишеш тези глу-по-сти, то тогава спадаш към групата на така наречените useful fools. Потърси из интернет ще намериш много за тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 8
DELCHO SMOKA
преди 7 години
Само, че забравяте да споменете, че "ГОЛЯМАТА ЕВРОПЕЙСКА МЕЧТА", никога не е присъствала в мечтите на най-важните!!! А тези най-важни, са именно обикновените хора от Европа! Обикновенните хора искаха само мир и просперитет! Обикновенните хора не са копнеели, нито за глобалистични политико-икономически субекти, нито за формиране на каквито и да са "общи ценности"! Дневният ред на "елита"(ОГРОМНИ КАВИЧКИ), не е дневен ред и мечти на хората! Днев Европа е плутократично изродено създание, което обслужва благосъстоянието на корпорациите, а не на хората. Сигурността е срината с псевдоценности и пускането на терористи. ИСТИНСКИТЕ ЕВРОПЕЙЦИ, са ограбени от натрапените им малцинства за хрантутене! Федерална Европа без нации, не е копнеж на Ханс от Германия или Пол от Англия! Това е копнеш единствено на хора като Юнкер, които никога не са получавали мандат да водят континента в тази посока! Всичко се извършва не посредством волята на хората, а въпреки нея!От Вас за хората, от хората за Вас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още