Украинските политици започнаха да декларират богатството си – една стъпка, подкрепена от Международния валутен фонд (МВФ) за повишаване на прозрачността и модернизацията на затъналата в рецесия Украйна.
Този ход обаче може да се окаже фатален и да разруши доверието на украинците към политическия елит, пише Ройтерс. Причината е шокиращите за повечето украинци декларации на милиони долари в брой, флотилии от луксозни автомобили и скъпи швейцарски часовници. Средната заплата в страната е само 200 долара на месец, допълва агенцията.
Самият президент Петро Порошенко е известен като "шоколадовият крал" и притежава състояние, оценявано на милиарди.
Декларациите на политиците се качват в база данни, до която всеки има достъп. Много от висшите чиновници изчакаха до последните дни преди изтичането на крайния срок, за да качат своите декларации. Струпаната наведнъж информация се оказа в повече за хората, допълва още Ройтерс.
От базата данни украинците разбраха, че съпругата на премиера им Волдимир Гройсман притежава 1,2 млн. долара и 460 хил. евро в брой, както и колекция от луксозни часовници.
Според изчисленията на Ройтерс 24-мата членове на правителството притежават заедно около 7 млн. долара в брой. Само правосъдният министър Павло Петренко декларира 1 млн. долара в банковата си сметка и още 500 хил. долара в брой.
Богдан и Ярослав Дубневич, които са част от фракцията на Порошенко, притежават 26 млн. долара в брой.
По данни на икономическото министерство в Украйна около 60% от украинската икономика е в сивия сектор, коментира зам.-директорът на фондацията на Джордж Сорос в страната Тарас Кашка и допълва, че обемът на парите в броя, които притежават гражданите, са доказателство за това.
Политиците обаче съобщават не само за пари в брой – Игор Гринив, лидер на партията на Петро Порошенко, съобщава за колекция от икони от 14-ти век и платна на украински импресионисти. Други декларират колекции от вина, антични оръжия, бижута и часовници. В същото време средният украинец е тежко засегнат от икономическата криза в страната. През 2013 година националната валута – гривната, се разменяше при курс от 8 гривни за един долар, а днес курсът е около 25 гривни за долар.
От антикорупционната агенция в Украйна се опитват да успокоят напрежението и заявиха, че ще проверят всяка една декларация. В публичната база данни обаче са депозирани над 100 хил. декларации и не е ясно колко време ще отнеме този процес.
преди 8 години С това те си узакониха придобивките.Наще какво чакат не знам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Каквото и в раша :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А , Инвестор...Украйна нали беше на правилната страна , какво става тука ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар