Белгийските политически лидери са постигнали консенсус и ще подкрепят търговското споразумение CETA между Европейския съюз и Канада, заяви белгийският министър-председател Шарл Мишел, цитиран от ВВС.
Той заяви, че е постигнато споразумение след последния кръг преговори с френско-говорящите общности в Белгия, заради които сделката бе спряна.
Насрочената за днес в Брюксел церемония по подписването на споразумението бе отменена, след като белгийската провинция Валония се обяви твърдо против CETA.
Белгийската сделка все пак ще трябва да бъде одобрена и от останалите 27 страни членки на ЕС.
Съгласно федералната система на Белгия националното правителство на страната не може да подпише сделката, докато тя не бъде одобрена от всичките шест регионални парламента.
Френско-говорящата Валония, която има население от 3,6 млн. души, се противопоставяше най-силно на сделката, искайки по-силни гаранции по стандартите в сферата на труда, околната среда и потребителите.
В социалната мрежа Twitter Мишел съобщи: "Всички парламенти сега могат да одобрят сделката до полунощ утре. Това е важна стъпка за ЕС и Канада".
Belgian agreement on #CETA . All parliaments are now able to approve by tomorrow at midnight. Important step for EU and Canada
— Charles Michel (@CharlesMichel) 27 октомври 2016 г.
За договорянето на СЕТА бяха нужни седем години. Споровете около споразумението предизвикаха нови опасения за бъдещото на британските преговори с ЕС по търговската сделка около Brexit.
Огромна пречка представлява планът да се създадат нови търговски съдилища, с които да бъдат решавани споровете между компаниите и държавите.
Валония се страхува, че с тях се предоставя твърде много предимства на мултинационалните компании. Регионът иска и по-голяма защита на валонските земеделци, които ще се изправят пред нова конкуренция от канадски внос.
преди 8 години Sta se kurcis, kat neznas da letis!Сръбска мъдрост :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години идио.ти отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Честито на всички ***. Приятно плащане след 2-3 години. Ще си плащате като попове всичките и знаете ли защо. Защото сте ***........ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Жалко! отговор Сигнализирай за неуместен коментар