IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕЦБ вече притежава облигации на стойност близо 1 трлн. евро

Държавните ценни книжа продължават да са привлекателни заради спекулациите, че икономистите в ЕЦБ ще разширят плана за стимули

16:00 | 30.08.16 г. 37
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Доходността по държавните облигации в еврозоната се задържа около исторически ниски нива, a програмата на Европейската централна банка (ЕЦБ) за стимули е напът да достигне вододел, който държи инвеститорите заинтересовани, пише Bloomberg.

Публичният дълг, който банката притежава в рамките на програмата за количествени облекчения, нараства до 990,8 млрд. евро, сочат официални данни от понеделник. Държавните ценни книжа продължават да са привлекателни заради спекулациите, че икономистите в ЕЦБ ще разширят плана за стимули, особено предвид инфлацията, която е далеч под целевото ниво от 2%. Планът за изкупуване на активи се очаква да продължи поне до март 2017 г.

Доходността по 10-годишните германски държавни облигации предстои да изпрати трети пореден месец, през който е под нулата. Испанските ценни книжа със сходен матуритет са близо до исторически най-ниското си ниво, достигнато по-рано през август, въпреки че страната вече осми пореден месец се затруднява да формира правителство.

“Вероятно все още има известен шанс да разширят програмата за количествени облекчения в някакъв момент догодина”, казва Ричард Кели, председател на звеното за глобални стратегии в Toronto Dominion Bank в Лондон. „От гледна точка на ЕЦБ инфлацията като цяло е или в унисон с прогнозите, или по-висока. Въпреки това те няма да постигнат целевото ниво през идните 12 месеца“, допълва той.

Към 15:10 часа българско време 10-годишните германски облигации са с доходност -0,093%. Тя падна под нулата за пръв път през юни и се задържа под това ниво вече шест седмици.

Доходността по испанските 10-годишни ценни книжа се повишава до 0,937%. На 18 август тя достигна рекордно дъно от 0,910%.

Следващото заседание на ЕЦБ за паричната политика е на 8 септември, посочва Bloomberg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 02:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 11 rate down comment 1
studioaa
преди 8 години
Абсолютни глупости твърдиш поне 1/2 японския дълг се държи от ЯЦБ, а останалите пак от нея, но чрез посредници. С американсия дълг е същото... Частните компании не държат никакъв американски дълг, а чуждите правителства защото $ им трябва да с цел международна търговия или валутен резерв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 11
emilioner
преди 8 години
Глупости американския и японския дълг в по-голямата си част се държи именно от частни компании а говорим за дълг от порядъка 10-15 трилиона долара общо само че там е наемат експерти които разбират нещо от икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 2
supertrader
преди 8 години
Изрично е забранено на централната банка да финансира правителства и да купува техни облигации е извън пълномощията и . Това е престъпление и не е законно, лишава всички икономически субекти и дори и хората лично от финансиране. Тези правителственни бондове при положение че липсват форсмажорни обстоятелства също са финансово престъпление. Не се чудете че икономиките са зле, това е съвсем очаквано и нормално когато се финасира по този начин най неефективната част от икономиката - държавните разходи. Няма по лош и безотговорен инвеститор от държавата, тя прахосва и голяма част от парите се крадат.ЕЦБ няма право да финансира това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 0
studioaa
преди 8 години
Ей голям балам си наистина, ако централните банки спрат да купуват ДЦК-та как правителството ще си върже бюджета а?? Ако не е печатницата Германия и Франция, Италия и Испания да са поели по гръцкия път... Няма никакви частни инвеститори, които купуват ДЦК при нулева или отрицателна лихва...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 17
emilioner
преди 8 години
Ако търпяха загуби нямаше да ги купуват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 1
nobel
преди 8 години
Имаш и не се оплакваш? Но не бъди толкова скромен. За мен би било интересно имаш ли с какво да се похвалиш. Всъщност какви точно са твоите облигации? Ще ми бъде интересно да ми изпратиш снимки като лично съобщение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 22 rate down comment 0
studioaa
преди 8 години
Ти сигурно си живял на друга планета и сега идваш на гости на Земята. Как според теб инвестиция с отрицателна доходност или с доходност по-ниска от инфлацията е изгодна на когото и да било?? Единсвените купувачи на този дълг са централните банки, които го продават на загуба и търпят загуби от него или пенсионните фондове, които са принудени да купуват ДЦБ заради финансовите регулации. И в двата случая реално данъкплатеца плаща сметката,а "големите играчи" реално продават активите си на ултра-завишена цена, а данъкоплатеца ги прави още по-богати. Е това ако не е финансов терор, то не знам какво е...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 9
emilioner
преди 8 години
Държавните ценни книжа са привлекателни големите финансови играчи, като пенсионните фондове на развитите страни, чиито обеми са десетки и стотици милиарди. Ако почнат да играят на пазара на акции поради големите си обеми от пари ще го изкривят, ще го надуят, накрая ще загубят много.Затова се насочват към така наречените бонове които гарантират някаква годишна доходност и при нужда лесно могат да се отърват от тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 0
studioaa
преди 8 години
Прав си - поне да бяха пуснали банкнота от 1000 евро, а те изтеглиха тази от 500. Няма такъв смях реално.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 5
pecan
преди 8 години
Аз имам и не се оплаквам . Може би не ти е ясно , но много българи имат също
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още