Милиардерът Джордж Сорос смята, че британската лира може да се обезцени с повече от 20% спрямо долара, ако британците решат да напуснат Европейския съюз (ЕС). Това би била по-голяма и по-опустошителна девалвация от тази, от която Сорос спечели, когато през 1992 г. заложи срещу валутата, пише Bloomberg.
„Brexit ще направи някои хора много богати, но и по-бедни по-голяма част от гласоподавателите“, коментира пред Guardian Сорос.
Курсът на лирата най-вероятно ще падне с поне 15%, ако страната реши да напусне търговсия блок и с още 20% до ниво под 1,15 долара, прогнозира инвеститорът. Той казва, че гласоподавателите подценяват много истинската цена на Brexit, който би имал „незабавен и драматичен ефект“ върху финансовите пазари, инвестициите и работните места.
През 1992 г. Сорос си спечели известност, след като неговият фонд Quantun осъществи значителни печалби като заложи, че лирата е надценена спрямо германската марка. Тогавашният премиер Джон Мейджър се принуди да излезе от Европейския валутен механизъм, припомня Ройтерс.
Правителствата и инвеститорите по света следят отблизо референдума на 23 юни на фона на опасенията, че евентуално решение на Великобритания да напусне ЕС ще причини смут на финансовите пазари.
В понеделник лирата поскъпна с най-много от 2008 г., което доведе до ръст на високодоходните валути, след като социологическите проучвания показаха, че кампанията за оставане набира сила.
В деня на референдума лирата или ще се срине до най-ниското си ниво от повече от три десетилетия или ще се насочи към връх за годината, смятат анкетираните от Bloomberg икономисти. В случай на излизане повечето от тях мислят, че курсът ще спадне между границата 1,25-1,40 долара, докато решение за оставане може да доведе до ръст до или над 1,50 долара за една лира.
При един срив от над 20% курсът на лирата ще бъде на такова ниво, че ще струва около едно евро. Това би бил „метод за приемане на еврото“, което никой във Великобритания не иска, коментира Сорос.
Според него една голяма девалвация на лирата би била по-малко доброкачествена в сравнение с 1992 г., защото Централната банка на Англия няма да може да намали лихвите, ако гласоподавателите решат страната им да напусне ЕС, тъй като лихвите вече са рекордно ниски. Освен това централната банка ще има малко възможности за движения на фона на високата вероятност от рецесия след Brexit, която ще бъде причинена от срив в цените на жилищата и загубата на работни места.
„Днес на пазарите са налице по-големи и по-мощни спекулативни сили“, казва милиардерът. „И те ще бъдат готови да използват всякакви грешки в изчисленията на британското правителство или британските избиратели.“
Сорос посочва големия дефицит по текущата сметка на Великобритания, който е по-голям спрямо този през 1992 г. и 2008 г., като смята, че страната е по-зависима от чужд капитал от всякога. След Brexit капиталовите потоци ще се обърнат, особено в 2-годишния период на несигурност, когато британците ще преговарят изхода си от ЕС.
Според Сорос една девалвация след Brexit най-вероятно няма да доведе до подобрение на износа в промишлеността, което се наблюдаваше след 1992 г., защото търговските условия ще бъдат твърде неясни, за да може британският бизнес да прави нови инвестиции, наема повече работници или да повишава експортния си капацитет.
Сорос стана известен като фонд мениджъра, който през 1992 г. разори Централната банка на Англия, печелейки 1 млрд. долара след облог, че Великобритания ще бъде принудена да девалвира лирата и да я изтегли от Валутно-курсовия механизъм.
Той коментира, че е имал късмет да направи толкова значителна печалба за инвеститорите в неговия хедж фонд за сметка на Централната банка на Англия и британското правителство.
Девалвацията на лирата през 1992 г. „всъщност се оказа доста полезна за британската икономика и впоследствие дори бяха похвален за моята роля в това“, каза той.
Сороз, който натрупа богатство за 24 млрд. долара чрез нетрадиционни залози на финансовите пазари, върна пари към външни инвеститори преди пет години, а базираната в Ню Йорк негова фирма Soros Fund Management управлява неговото богатство.
преди 8 години ЕС се нуждае, като никога от пряка демокрация и озаптяване на брюкселската бюрокрация, присвоила и иззела доста от суверенитета на народите под благовидния довод за общ дом. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години При всички положения предстои основно преформатиране на ЕС.Ако имиа Брекзит, Меркел ще понесе цялата отговорност за безразсъдната си политика по бежанците, сделката с Турция и свръх регулациите.Ако няма Брекзит, то Меркел ще понесе цялата отговорност за безразсъдната си политика по бежанците, сделката с Турция и свръх регулациите.И в двата случая Източна Европа е на печалба.Първо вече са охладени и озаптени мераците за още регулации, даже вече се дискутира за отмяната на доста.Второ, не може повече оста Германия-Франция да нарежда на всички останали.Трето, не може повече да се продължава с двойните стандарти.Четвърто, ЕС трябва да си остане икономически проект, като единствено може да се изгради обща армия.Не може да се върви към СЕЩ. Ние, европейските народи, колкото и да сме близки, все пак сме различни. И всеки си живее добре по неговите си традиции.Оланд и Меркел се опитаха да прокарат политиката на наднационалните монополи, но се вижда пълния крах. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Брекзитът може даструва на страната около 100 000 работни места в сектора нафинансовите услуги на фона на забавения икономически растеж ипоевтиняващата британска лира, някои компании започнаха даразработват планове за действие в случай на излизане наВеликобритания от ЕС.Deutsche Bank създаде група, която да проучи въпроса далибанката трябва да премести част от лондонския си бизнес и някоиот 9000-те си служители на британска територия в случай наБрекзит.Джейми Даймън, главният изпълнителен директор на JP Morgan,посочи пред вестник Файненшъл таймс, че след евентуаленБрекзит банката ще свие дейностите си в Лондон.При допитване сред 101 старши изпълнителни директори,проведено миналата година от организацията TheCityUK, коятопредставлява финансовите компании в Лондон, 7 % са отговорили,че има голяма вероятност компаниите им да прехвърлят персоналот Великобритания към други части на Европа след Брекзит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години мноо убава сатийка тая от жълтия вестник Zeroto. Направо си показва как тея мазни некролози кат тоя на снимката дет мирише на кал се гаврят с хората и създават хаос и всяват страх, че ако излезнели край, острова с Кралицата ше се премести до Парагвай и до там нема да стигат помощите от църквата, англичаните кат руснаците ше метнат кожите на гърба си и се връщат в пещерите - пълни глупости на квадратура както винаги ..... в прочем тоя Сороса нема ли да мре че ми е писнало от тоя гад ?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години The Big Guns Are Out: Soros, Rothschild Warn Of Brexit Doom; Osborne Threatens With "Suspending" Markethttp://***.zerohedge.com/news/2016-06-20/big-guns-are-out-soros-rothschild-warn-brexit-doom-osborne-threatens-suspending-mark----------------------------------------------------------------------------------------------------мдааа нещо "шефчетата" на света са се притеснили щото некой друг ше напрай големата пачка и ше се качи едно стъпално по-нагоре и "шефчетата" ше треа да делят парсата и с "новите", а те не искат да делят с никой ...... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Банкерската кула в ситито в Лондон ще се разклати яко"Напротив, единственото голямо последствие от брекзит би било, че ЕС вече няма да може да натиска ситито да закрие офшорните си зони. Именно затова брекзита беше (за щастие вече не е) толкова популярен - защото анонимни финансови институции наливаха пари в джобовете на Борис Джонсън и той говореше от тяхно име. Той доста често си позволява да казва "разговарях с много хора в ситито и те са за брекзит"... Разбира се, че ще е така... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Нещо са стресирани спекулантите от евентуално отделяне на островитяните. Банкерската кула в ситито в Лондон ще се разклати яко, тук там и някой паднал /скочил/ през прозореца ще има. Не им се ще да си развалят рахатлъка.Но както казва стария англичанин Уилям Малмсберийски Vox populi vox Dei...Дано да има черен петък, то за тоя дъртия ще си е направо Видов ден! отговор Сигнализирай за неуместен коментар