Бившият кмет на Лондон Борис Джонсън, който оглавява кампанията за излизане на Великобритания от ЕС, смята, че съюзът е поел по същия гибелен път като Хитлер и Наполеон, като се опитва да създаде европейска супердържава, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
В интервю за Daily Mail Джонсън каза, че ЕС страда от недостиг на демокрация и от обединяваща власт и затова е обречен да се провали.
Наполеон, Хитлер, различни хора опитаха да направят подобно нещо на онова, което се опитва да създаде ЕС и нещата свършиха трагично, каза Джонсън.
ЕС е един опит да се постигне това по различен начин. Но в основата онова, което липсва на ЕС, е един вечен проблем, който се корени в това, че няма фундаментална преданост към идеята за Европа, смята Джонсън.
Няма единна власт, която хората да уважават или да разбират. Това поражда този масивен вакуум на демокрация, допълва Джонсън, който е сочен за фаворит да наследи премиера Дейвид Камерън на поста.
Бившият кмет на Лондон призова британците да се превърнат на 23 юни, когато е референдумът за британското членство в ЕС, в героите на Европа. Така той повтаря призив на премиера Уинстън Чърчил към британците по време на войната.
Джонсън освен това каза, че напрежението между страните членки на ЕС е позволило на Германия да стане по-силна в съюза, да поеме контрола над италианската икономика и да разруши Гърция.
Междувременно стана ясно, че британският премиер Дейвид Камерън не успява да убеди гласоподавателите защо страната им трябва да остане в ЕС. С убеждаване на аудиторията се справя много по-добре именно Борис Джонсън, предаде Ройтерс, като се позова на ново допитване до общественото мнение.
Само 21% от анкетираните за допитването, извършено от агенцията КомПрес, смятат, че Камерън казва истината за ЕС, а 45% смятат, че на Джонсън може да се вярва повече. Допитването е проведено по-малко от 6 седмици преди референдума на 23 юни.
Камерън предупреди, че излизането от най-големия търговски съюз в света крие рискове за британската икономика. Джонсън смята, че Великобритания ще процъфти извън ЕС, ако получи възможността да въведе собствени правила, да договори собствени търговски сделки и да харчи за вътрешни дела парите, които сега внася за членски внос в ЕС.
Според допитването 33 процента от анкетираните смятат, че би било по-добре Великобритания да остане в ЕС, а 29 процента смятат, че би било по-добре страната да излезе от ЕС.
преди 8 години Trite but true.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар