IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Визите за българи и румънци са напът да скарат ЕС и Канада

Налагането на реципрочен визов режим за САЩ би коствало на общността 2,5 млрд. евро годишни загуби

10:34 | 13.04.16 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка:<em> ЕК</em></p>

Снимка: ЕК

На този етап Канада няма да отстъпи от решението си да изисква визи от българи и румънци, става ясно от публикации в местната преса. Във вторник Европейската комисия призова европейските институции да потърсят начин за премахването на неравното третиране на европейски граждани чрез налагане на визов режим от страна на САЩ, Канада и Бруней.

Тези три държави изискват визи за гражданите само на няколко държави в общността и по този начин нарушават принципа на равноправността. Сред държавите, които „страдат“ от такова отношение е и България.

Говорител на канадското външно министерство вече коментира, че налагането на реципрочни визи за гражданите на Канада, които искат да посетят ЕС, може да постави под риск икономическите и политическите отношения между двете страни, пише The Star.

Самият външен министър Джон Маккалъм коментира, че страната е предложила известно облекчаване на изискванията за издаване на визи за гражданите на България и Румъния, но за пълна либерализация в момента не става въпрос.

Двете държави все още не изпълняват изискванията за свободен режим на придвижване, е позицията на външното министерство на Канада, цитирана от БНР. Сред въведените мерки са откриване на визови центрове в София и Букурещ и въвеждането на ускорено издаване на визи за бизнес пътувания.

Въвеждането на реципрочни визи за граждани на САЩ ще бъде истинско бедствие, коментира пък дипломатически източник за EU Observer. САЩ изисква визи от гражданите на България, Румъния, Полша, Кипър и Хърватия. В допълнение в последните месеци бяха въведени и още ограничения – например европейските граждани от сирийски произход, които наскоро са посещавали Либия също трябва да кандидатстват за визи, независимо от коя страна в ЕС са.

Американските власти също посочват, че държавите не отговарят на изискванията за облекчаване на визовия режим. Според правилата отказите на молбите за издаване на виза трябва да са под 3% от общите. За българите например този процент е над 17 на сто. 

Въвеждането на визи за гражданите на САЩ обаче може да коства 2,5 млрд. евро на година за бизнеса в ЕС, засягайки туризма, авиокомпаниите и други търговски отношения, посочват още анализатори пред EU Observer. 

Какво решение ще вземе ЕС относно липсата на равнопоставеност между гражданите ще стане ясно на 12 юли. Дотогава преговорите продължават. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:45 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 14 rate down comment 2
kane
преди 8 години
ha ha haплащаш за да си член, но не си пълноправен!аз не бих участвал в така скалъпена лъжа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
"Какво решение ще вземе ЕС относно липсата на равнопоставеност между гражданите ще стане ясно на 12 юли."На 13 юли българи и румънци ще пият по една студена вода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
недок.латена
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 17 rate down comment 6
michaelis12
преди 8 години
дано дано, колкото повече се карат ЕС и САЩ толкоз по-добре, даже да си наложим взаимни санкции най-добре, да ги видя тея б.астуни отатък кво ше праат, давам им само месец да оцелеят не повече ...... мама им долна английска ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 25 rate down comment 0
forexar
преди 8 години
Решението е отложено до 12 юли?Имаха 2 години ! Когато поставиш ултиматум за 2 години и след 2 години всичко започва наново - това означава незачитане, неуважение, несъобразяване. И излагане на поставящия ултиматум за 2 години! СРАМ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 23
redcretin
преди 8 години
Запитай се ако не бяхме в ЕС - дали сами някога щяхме да стигнем дори до частично решение? Не, като рашки сателити - никога! Така че не мрънкай, а кажи "Благодаря" понеже работят в твоя полза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
"без преговори и допълнителни пазарлъци."Тва е все едно ние да си отворим границите за бежанците :-))Как си я представяш тая работа по-точно?Нали техния овчар трябва да има контрол над стадото.. как да стане това като някои европейски държави се правят на много свободолюбиви (напр. Франция) и своенравни (напр. Холандия, Англия)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 0
abdul
преди 8 години
Те всъщност вече успяха.Нещата покрай TTIP много скоро ще загрубеят и НЯМА да бъде ратифициран от държави, за които няма визи - ще има блокаж ако не им обещаят тлъсто парче от баницата.. на политиците де ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 0
Nathan
преди 8 години
Ако ЕС се интересува от върховенството на правото на ЕС визови ограничения на САЩ и Канада трябва да бъдат наложени веднага без преговори и допълнителни пазарлъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 37 rate down comment 0
melon
преди 8 години
Абе визите са ми последна грижа, но е безсрамно от страна на САЩ и Канада да продължават с това отношение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още