Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува доклад във вторник сутринта, озаглавен „Правила за разпределение на печалбата и покриване на загубата на централните банки“ (Profit distribution and loss coverage rules for central banks).
Проучването сухо очертава как централните банки отчитат печалбите и загубите и как техните печалби и загуби се разпределят на акционерите на тези централни банки – обикновено държавите, в които са базирани, коментира Bloomberg.
Проучването е полезно поне от една съществена гледна точка. Разширената програма за изкупуване на активи на стойност 80 млрд. евро на месец повдига въпроси за това какво ще се случи, ако централната банка отчете загуба от тези покупки.
По отношение на рентабилността на централната банка ЕЦБ казва в проучването си, че не е необходимо една централна банка да прави пари, тъй като това не е полезен показател за ефективността на банката.
Макар да отбелязва, че рентабилността може да е полезна за доверието към централната банка, докладът посочва, че загубите, направени от централна банка, не водят до нужда тя да бъде рекапитализирана или до изпадане в състояние на неплатежоспособност.
ЕЦБ отбелязва това в бележка под линия: „Централните банки са защитени от неплатежоспособност заради тяхната способност да печатат пари и затова те могат да оперират с отрицателен капитал“.
Макар че е малко вероятно този доклад завинаги да заличи неяснотите по капитала на централните банки, той поне включва полезни коментари, които да бъдат използвани, когато някой предупреждава за рискове от загуби на някоя централна банка.
преди 8 години ...централните банки не могат да изпаднат в несъстоятелност?!-------------------------------------------------------Айде бе. Това ли сме решили да изпробваме сега. След като е пробвано много пъти и е доказано, че може. За последно експериментираха в Зимбабве. Но централните банкери са недоверчиви и много държат да изпробват всички възможни грешки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ЕЦБ е като ФЕД с тази разлика ,че акционери на ФЕД са частни банки в самият САЩ а на ЕЦБ са пак частни банки но на отделни държави ,и кои са акционерите на е отделна тема защото може да се окажат същите които имат акции и в ФЕД Както се казва лошите правила са по-добри от хаоса и трябва да се прочете книгата на проф. Валентин КатасоновПолитически разследвания (Световна кабала или Ограбване по еврейски) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1738898843055009 В книгата ''Лихвата рак на обществото'' на проф.Кенеди са обяснени повечето неща за сложните лихви и как расте БВП и лихвите в Германия 1970-1982г. но отрицателните лихви не са решение,и Елън Браун,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре обяснява за държавните банки По-важното е да се разбере ,че става въпрос за системна криза отговор Сигнализирай за неуместен коментар