В края на миналата седмица в Турция бе извършен поредният атентат. Сякаш страната изобщо не излиза от извънредното положение, а правителството подозира, че нападението е дело на забранената кюрдска работническа партия ПКК. Засега обаче няма потвърждение от нейна страна. Независимо обаче кой е виновникът за жестокото нападение, отново става ясно колко нестабилно е положението в страната в последно време, пише в свой анализ Deutsche Welle.
От парламентарните избори, провели се през лятото на 2015 г., Турция непрестанно е обект на атентати: през октомври имаше атака срещу кюрдски демонстранти в Анкара, където загинаха над 100 души, през януари – срещу германски туристи в Истанбул, а преди няколко седмици в Анкара избухна кола-бомба. Впрочем, само в центъра на турската столица през последните пет месеца атентатите бяха общо три. Отговорност за тях поемат ту различни ислямисти, ту кюрдската партия ПКК.
"Турският апарат за сигурност не функционира така, както би трябвало", казва турският експерт Яшар Айдън от университета в Хамбург. Според него, неспособността на властите да гарантират обществената безопасност се дължи на недостига на полицаи. В последно време били съкратени голям брой служители, поради което службите за сигурност не разполагали с достатъчно кадри. А това има фатални последици, казва Айдън.
Както и при предишния атентат, така и сега силите за сигурност бързо определиха кой е виновен за деянието. Междувременно по въпроса се изказа и турският премиер Ахмед Давутоглу, според когото имало "сериозни, почти сигурни улики, водещи към сепаратистката организация ПКК".
С оглед на повторно възпламенилия се кюрдски конфликт, подобно нещо е напълно възможно. Социологът Яшар Айдън не изключва възможността за "акт на отмъщение на ПКК" като реакция на тежките боеве, които от месеци насам се водят между бойци на ПКК и турската армия в югоизточната част на страната.
Според него обаче е подозрително това, че след всеки атентат турските власти успяват много бързо да разкрият извършителите. "Това, че и сега предположенията на службите за сигурност водят до ПКК всъщност се вписва много добре в програмата на турското правителство", казва Айдън. След последния атентат правителството отново залага на твърд конфронтационен курс срещу стремежа за независимост на кюрдското малцинство: то притиска ПКК с въздушни нападения, арести и военни операции.
Все по-очевидно става, че огнищата на конфликти в и около Турция стават все повече. Според политолога Барак Чопур, страната става все по-лесна мишена за бомбени нападения. Той изброява факторите на несигурност, заобикалящи Турция: сирийският конфликт е в непосредствено съседство, Анкара се намира в клинч с Москва, а в кюрдските области в югоизточната част на страната цари почти военно положение. При това положение не е така лесно да се определи кой точно е извършил определен атентат. Чопур смята, че множеството терористични нападения напоследък са резултат от агресивната външна и репресивната вътрешна политика на Турция. "Щом като се изправяме срещу Русия и се намесваме в сирийския конфликт, няма защо да се учудваме, че ставаме обект на атаки", казва експертът.
Всичко това внася голяма несигурност сред хората: те се страхуват не само от нови терористични атаки, но и от това, че е възможно сирийската гражданска война да се пренесе и на турска земя.
Управляващите използват тази несигурност за своите политически цели, убеден е Барак Чопур. Според него, кризата помага на Ердоган да се представя като "силната фигура" в страната. Огромното мнозинство на парламентарните избори през миналата есен, извоювано от неговата Партия на справедливостта и развитието, също има пряка връзка с тази нестабилна ситуация и с обещанието на президента, че с твърда ръка ще въведе ред в страната, смята Чопур. И сега, след последните атентати в Анкара, Ердоган решително заяви, че щял да сложи терористите "на колене".
"Може да се предположи, че правителството ще продължи с твърдите си действия срещу ИД и ПКК", казва социологът Яшар Айдън. Кюрдите и турското правителство, според него, няма скоро да намерят общ език, макар че тъкмо това би било крайно необходимо с оглед на напрегнатата ситуация в Сирия.
"Спиралата на насилието ще продължава да се върти”, предрича и политологът Барак Чопур. Преживяното в последно време терористично насилие може да се окаже само "върхът на айсберга". Експертът предполага, че в Турция предстои "горещо лято". Когато след края на зимата кюрдските бойци слязат от планините, може да се стигне до нова ескалация, смята той. Чопур предупреждава дори, че е възможно Турция да се превърне и във втора Сирия.
Предотвратяването на подобен сценарий би трябвало да е и в интерес на Европа. Защото ако действително се стигне до нещо такова, неизменно ще се появят и нови бежански потоци.
преди 8 години Абе люде, ама тея не са 20 млн. като Сирийците - те са 80 ..... ше се сменя континента натам си вървят нещата още от самото начало .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години От 1990 конфликта пълзи към границите на Бг . Гответе се ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Разбира се, мисля че решението затова е взето отдавна, много преди да свалят руския бомбардировач. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ами тя вече е.В градовете и селата около Диярбекир се води истинска война. В едно от мазетата превърнато в полева болница са убити и изгорени 300 души. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ха, дано! Само това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Еми може и в новата Украина.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар