Германският канцлер Ангела Меркел често използва красноречиви аргументи, за да убеди капризните членове на Европейския съюз (ЕС) да сложат интересите на блока пред своите собствени. Сега, решавайки дали трябва да бъде изграден нов газопровод от Русия до Германия, тя трябва да послуша собствения си съвет, пише BloombergView.
Северен поток 2 ще удвои капацитета на газопровод, който доставя газ директно от Русия до германските брегове през Балтийско море. Меркел казва, че това е търговски проект и затова не е нейна работа. Проектът обаче носи малък търговски смисъл. С цена от около 10 млрд. евро той ще разшири капацитета на газопровод във време, в което половината от съществуващия капацитет за транзит на газ от Русия до ЕС не се използва.
Въпреки че местното газово производство в ЕС намалява, добавянето на толкова голям капацитет от Русия за бъдещо ползване реално е срещу политиката на съюза за диверсифициране на енергийните доставчици.
За Европа обаче въпросът дали да се изгради Северен поток 2 е основно политически. Първият газопровод, завършен през 2011 г., вече води до конфликти, тъй като той помага на Русия да започне да заобикаля транзитната мрежа на Украйна, която захранва ЕС през бившите страни членки на Съветския блок. Външният министър на Полша по онова време – Радек Сикорски, сравни Северен поток с пакта Молотов-Рибентроп от 1939 г., съгласно който Хитлер и Сталин тайно се съгласяват да си поделят страната му.
Газопроводът все пак бе изграден. Но това бе преди Русия да анексира Крим и да изпрати танкове и военни части в украинския регион Източен Донбас. Сега Русия се опитва да разшири капацитета на Северен поток преди договора за транзит между Украйна и руската държавна газова компания Газпром да изтече през 2019 г. Когато това се случи, желанието на Газпром ще е да може да изпраща газ до Европа без изобщо да преминава през Украйна.
Без бизнеса с транзит на газ Украйна не може да поддържа газопроводната си мрежа от времето на Съветския съюз. Тя ще загуби приходи от по 2 млрд. долара на година (1,5% от брутния вътрешен продукт на страната). Тя вече няма да може и да ограничава Русия от отрязване на газовите доставки към самата Украйна, заплашвайки да спре кранчето на газа, предназначен за ЕС.
Северен поток 2 ще сложи край и на транзитните такси, които сега се плащат на източните страни от съюза, разположени по маршрута от Украйна. Група страни, включително Полша, трите балтийски страни, Унгария и Румъния, се оплакаха от това. Те казват, че Северен поток 2 ще подкопае способността им да договарят справедлива цена на газа с Газпром и ще намали енергийната им сигурност, макар че ще засили тази на Германия.
Меркел със сигурност е под вътрешен натиск да позволи по-нататъшното развитие на газопровода. Северен поток 2 ще превърне Германия във водещ хъб на природен газ за Европа, носейки ѝ финансови и стратегически ползи. И все пак ползите за Германия ще дойдат за сметка на други страни и ЕС като цяло. Поставяйки националните интереси на първо място, Меркел подкопава собствените си усилия да накара Източна Европа да пренебрегне своите и да се съгласи на общо решение на сирийската бежанска криза, да подкрепи реформите, които ще запазят Обединеното кралство в блока и да запази икономическите санкции върху Русия докато не изтегли танковете си от Украйна.
Поне две от тези цели – бежанците и реформите срещу Brexit, са отворени за преговори на срещата на високо равнище на ЕС, започнала в четвъртък. Жертвайки газопровода, от който реално се нуждае единствено Русия, Меркел може да успее да постигне целите, които са много по-важни за всички в Европа.
преди 8 години *** хората ви го казаха - става дума за 30 млрд, годишно . Толкова прибира Украйна от пренос и всичко е за сметка на еропейските потребители - те издържат урките . Дори според някой ( много пазена тайна ) Украйна почели повече от Русия от търговията с газ . Та Германия явно не ще да плаща , ама няма не искам :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години мене верно ме вее, защото от тоя газопровод завися и аз !!! Аз искам да продължавам да плащам по 120лв. ток и газ на месец вие си плащайте по 300лв. ток и парно на месец ич не ме е еня ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Германците не са прости като автора от Блумбърг. Те знаят че е добре газта за тях да преминава през спокоен район, за да им се гарантира бизнеса. Те знаят, че заради политическите главоблъсканици на Русия, Украйна и други съседни страни доставките им с газ не са гарантирани по тези трасета. Те знаят че Путин наведен към Сирия, Турция и Украйна в момента е с голо д-упе към тях и могат търговски да му поставят преференциални условия изгодни за тях, които да им гарантират доставките с години. А да си жертваш бизнеса, заради някакви аборигенски страни на изток ще е престъпление, които никой няма да им прости! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години сега или веднага ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Коментарът на 10 е много точен. Що се хабят да казват кое тъй, кое иначе? Ако си си платил таксите и всичко е законно, рискът по-нататък е само за теб. Разбира се съвет може да се дава, но толкова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/02/18/fracking-eu-kommission-gibt-gruenes-licht-fuer-gasimporte-aus-den-usa/Ами кой ше купува шистака от америка ве другари...ако направят северен поток 2 , тогаз пиздец америки ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Европа няма нужда от още бежанци също така... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Е нали пазарът определя кой от какво се нуждае? Ако не се нуждае, едни компании и хората зад тях ще изгледат как едни милиарди глътват водица и потъват у нищото, като Европа в лицето на администрациите си предварително си е прибрала дължимите такси и данъци около проекта. Какво губи Европа, ако некой набутва некви пари в нещо, дето никой нема нужда от него? Това е частен проект и рисковете са за сметка на инвеститорите...Европа си прави други проекти, предполага се - по-изгодни и перспективни - ***, ТАНАП, ТАСКЕБАП, LNG-та, интерконектори, с което ще стане независима от Русия. Кво й пука на Европа, че некви ше закопат една планина кинти за нещо ненужно? За чий е тая гюрунтия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мише скривай се докато можеш :) .. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Кир Михалаки, вятър те вее на бяла кобила качен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар