IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В Европа се заражда вал срещу плановете на Ангела Меркел

Вишеградската четворка е един от новите миниблокове, които се оформиха в континента в резултат на хаотичната и неадекватна реакция на миграционната криза

13:44 | 15.02.16 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

И така, къде ще бъде следващото място в Европа, на което ще бъде построена поредната непреодолима телена ограда?

Десният унгарски премиер Виктор Орбан смята, че знае къде е най-доброто място за това - по границите на Македония и България с Гърция, по основния маршрут на имигрантите към Западна Европа. Той отстоява, че това е необходимо, защото „Гърция не може да защитава Европа от юг" срещу огромния брой бежанци мюсюлмани, прииждащи основно от Сирия и Ирак, пише в цитиран от БТА анализ за AFP Ванеса Гера.

Планът е особено спорен, тъй като на практика той означава Гърция да бъде изключена от Шенгенската зона, високо ценена като едно от най-големите постижения на Европейския съюз. 

Планът на Орбан ще бъде представен днес на срещата в Прага на ръководителите на четирите страни от неформалната "Вишеградска четворка" - Унгария, Полша, Чехия и Словакия. Тя отбелязва днес своята 25-годишнина и бе създадена, за да подпомогне евроинтеграцията на тези страни. Въпреки това обединението съумя едва наскоро да намери някаква обща цел, изразяваща се в общото несъгласие на четирите страни с приемането на големи групи мигранти.

Тази решителност вдъхна увереност на четворката - един от новите миниблокове, които се оформиха напоследък в Европа в резултат на хаотичната и неадекватна реакция на континента към най-голямата миграционна криза след Втората световна война. Вишеградската четворка също така се превръща в сила, заплашваща плановете на германския канцлер Ангела Меркел, която иска да разселва новопристигналите из континента и същевременно да забавя притока им.

"Планът за изграждане на нова "европейска отбранителна линия" по границите на България и Македония с Гърция е сериозна външнополитическа инициатива за Вишеградската четворка, както и опит тя да възстанови статута си на значима политическа сила в рамките на ЕС", каза Вит Достал, анализатор в пражкия мозъчен тръст Асоциация за външнополитически изследвания.

На днешната среща към ръководителите на четирите страни ще се присъединят македонският президент Георге Иванов и българският премиер Бойко Борисов, за да могат лидерите на Вишеградската четворка да лансират настояването си за укрепване на северната граница на Гърция. Македония започна да изгражда първата ограда през ноември, а сега строи второ преградно съоръжение.

„Ако зависеше само от нас, централноевропейците, целият регион щеше да бъде отцепен", каза Орбан на пресконференция неотдавна с полската си колега. "Не за пръв път в историята виждаме как Европа е беззащитна от юг, именно там трябва да гарантираме сигурността на континента“.

Полша заяви готовност да изпрати десетки полицаи в Македония за охрана на границата - нещо, което може да бъде решено на днешната среща.

„Ако ЕС не проявява активност по този въпрос, Вишеградската четворка трябва да го направи", каза неотдавна словашкият премиер Роберт Фицо. „Трябва да намерим ефективни начини за охрана на границата", пише още в житиран от БТА анализ AFP. 

Лидерите ще опитат да изработят единна позиция преди важното заседание на Европейския съвет в четвъртък и петък в Брюксел, на което ще бъдат разгледани както темата за миграцията, така и опитите на Великобритания да договори по-гъвкави съюзни отношения с ЕС. Страните от Вишеградската четворка се противопоставиха единно на британските опити да бъде ограничено правото на социални помощи на работници от държави от Европейския съюз, което би засегнало стотици хиляди техни граждани, които живеят и работят в Обединеното кралство.

Антиимиграционното послание получава отклик в бившите комунистически членки на ЕС, които сериозно се облагодетелстваха от евросубсидиите и свободата на движение за гражданите им, но сега не искат да приемат дори малък брой бежанци. Вишеградските страни настояват, че е невъзможно да интегрират мюсюлманите в своите общества и често ги определят като заплаха за сигурността. Досега поляците, чехите и словаците са приели малък брой, предимно християни от Сирия.

Доста служители на запад са разочаровани от това положение, което те смятат за ксенофобия и лицемерие предвид огромния брой поляци, унгарци и други източноевропейци, получаващи подслон и икономически възможности на запад десетилетия наред.

Несъмнено има доста признаци, че тези страни прахосват голяма част от благоразположението, с което преди се ползваха на запад заради жертвите си при отхвърлянето на комунизма и установяването на демокрация.

Амбициите на Орбан за Европа получиха сериозен тласък след идването на власт в Полша през 2015 г. на дясната партия "Право и справедливост", която е силно антиимигрантска и разглежда засиленото регионално сътрудничество като един от външнополитическите си приоритети. Правителството на полския премиер Беата Шидло изразява готовност да помага на сирийските бежанци в лагери в Турция и на други места, но наред с това иска те да не бъдат допускани в Европа.

Орбан настрои срещу себе си гръцките власти, които изнемогват от броя на кандидатите за убежище, прекосяващи морето откъм Турция с плавателни съдове на каналджии. Той настоява, че трябва да противодейства на западните ръководители, които обвинява, че са създали кризата със своето радушно отношение към бежанците.

„Много сериозното явление, заплашващо сигурността на ежедневния живот, което наричаме миграция, не нахлу в Европа с взлом", заяви той. "Вратите бяха отворени. Нещо повече, в определени периоди те съзнателно канеха и дори превозваха тези хора в Западна Европа, без да минават през какъвто и да било контрол, пресяване или обстойни проверки от службите за сигурност“.

Дариуш Калан, анализатор в полския Институт за външнополитически изследвания, се съмнява дали Вишеградската четворка е в състояние сама да разруши европейското единство. Той обаче смята, че възгледите на Орбан печелят доста привърженици из целия континент в крайнодесни движения и дори сред традиционни политически партии.

„Трудно е Орбан да бъде игнориран", каза Калан. "Хората в Западна Европа започват да възприемат езика на Орбан. Никой не е толкова безкомпромисен, но езикът е доста сходен."  

Още за бежанската вълна четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

16
rate up comment 10 rate down comment 3
pinoccio
преди 8 години
Прав си, друже, ама подпалих моторетката и от изгорелите газове ще да е упорството ми. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 12 rate down comment 5
michaelis12
преди 8 години
друже това е сложна книга аз съм я отгръщал и съм надзъртал вътре, не съм гений особено и съфорумците те пък съвсем и ти си им седнал да им обясняваш за Капиталът на Маркс ? ..... Откажи се докато е овреме щото болшинството като чуят Карл Маркс и си представят някой пленум на БКП в някоя петилетка ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 17 rate down comment 3
pinoccio
преди 8 години
Друже, в "Капиталът" Маркс говори единствено и само за различните икономически системи, съществували до момента. "Капиталът" не е политическа библия, както се опитваш да го профанизираш. "Капиталът" е най-обширното изследване на икономическите системи, няма друга такава книга. И понеже Маркс е бил и философ, той е представял по един много проницателен начин връзката между природата на капитала и природата на човека. Това е уникална книга, профанизирана от пролетариата без да е чел и ред от нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 0
khao
преди 8 години
ЕС е доминиран от нео-марксизъм, нео-ленинизъм.---------------------------------абсолютен факт, доказва го даже автобиографиите на основните лице в ЕС и ЕК... вижте ни външния комисар къв е бил, вижте мартин шулц и да не ги изреждам другите ... само комунисти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 3
khao
преди 8 години
демокрацията предполага, че мнозинството винаги е право---------------------------абе не е баш така, вика му се диктат на мнозинството и за това такава демокрация дето е цитираш ти, нема никъде ... а не трябва и да има. Нашето му се вика Република, на запад тоже ! термина демокрация се използва от политиците само за плебеса и за манипулации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 7
studioaa
преди 8 години
Това, което твърдиш е лъжа. В "Капиталът" Маркс много ясно изразява желанието си за постигане на икономическо и социално равенство между всички насила...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 3
pinoccio
преди 8 години
Друже, Маркс е говорел единствено за равни политически права, никакви други. Във фундаменталната му книга - "Капиталът", няма да видиш един ред, писан за политика. Демокрацията е еманация на това въжделение за равни политически права. Все пак Маркс е живял доста преди раждането на демокрацията в днешния й вид. Демокрацията е чиста проба марксизъм, а онова, дето го учихме ние някога за марксизъм, бяха на Ленин глупостите - самият той леко на левия бряг с другаря Зиновиев.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
членове на обществото исках да кажа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 19 rate down comment 5
studioaa
преди 8 години
ЕС НЕ Е никога не е бил такава диктатура. ЕС е доминиран от нео-марксизъм, нео-ленинизъм. Ако внимателно анализираш политиките на ЕС за "равенство между половете" и "права на малциствата" веднага ще забележиш марксистката идеология. Марксистите вярват в абсолютното равенство между всички гленове на обществото, но това общество включва всички хора, понеже марксистите не вярват в националните граници. Тъй като хората нямат еднакви възможности и постигането на тяхната утопия се оказва невъзможно и затова те прилагат "положителна дискриминация" в услуга на групи, които се считат "ощетени". Тези групи включват имигранти, хора с нетрадиционна сексуална ориентация, жени и хора от расови малцинства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 30 rate down comment 5
Императорът
преди 8 години
Тоест Гръция да бъде захвърлена на произволът и на талибанските издевателства? Е, аз мразя Маслинакис, но така не бива. На гърците трябва да се помогне да бранят границата си - просто Европа трябва да признае, че ГРАНИЦА С ТОЛЕРАНТСТВО НЕ СЕ ПАЗИ - ГРАНИЦА СЕ ПАЗИ С ОРЪЖИЕ И СТРЕЛБА НА МЕСЦЕ.За демокрацията (т.е. отсъствието и) сте прави - за каква се мисли тая стара яловица, че решава съдбата на половин милиард европейци?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още