С всеки изминал ден акциите на най-голямата германска търговска банка Deutsche Bank поевтиняват. В момента банката се оценява на по-малко от 20 милиарда евро, като ситуацията не е била толкова зле дори по време на финансовата криза преди седем години, посочва германската телевизия n-tv.
От една страна, новият изпълнителен директор на Deutsche Bank Джон Краян посочва, че състоянието на банката е абсолютно стабилно. От друга страна обаче вложителите губят вяра, че дългогодишното преструктуриране ще бъде успешно и че свитото инвестиционно банкиране може да бъде наново добре позиционирано.
Вместо това се говори за придобиване, посочва n-tv, позовавайки се на свои източници. Самата банка разчита, че политиците и регулаторите в Германия биха попречили на такава мега сделка.
“Тук не става дума за капитализъм, а за обществена политика”, казва източник от управляващата коалиция в Берлин. По думите му Deutsche Bank с централата й във Франкфурт е „символ на национална идентичност“. „При опит за придобиване правителството ще се намеси“, казва той. Друг източник на n-tv, отново от властите, определя евентуално придобиване като изключително опасно, защото това би изложило на риск целия финансов сектор в Германия и представянето му на международните пазари.
Джон Краян, който е на поста от юли, изглежда е бил уверен от Берлин, че няма да се допусне придобиване, посочва n-tv. Неотдавна, след като му беше зададен въпросът за такъв риск, Краян казва: „Това не е нещо, с което в момента се занимаваме особено много“.
Вече не се гледа добре на големи сливания във финансовия сектор. Дори и надзорният съвет на банката не се е занимавал сериозно със стратегии за противодействие, твърди медията, позовавайки се на свои източници във финансовите среди. И все пак n-tv посочва, че още при предшественика на Краян акциите на банката поевтиняваха.
Големият аргумент против сливанията е, че колкото е по-голяма банката, толкова по-голям става и рискът да се наложи тя да се спасява, при това от данъкоплатците, т.е. да попадне под строги регулации в качеството си на системно важна финансова институция, какъвто е етикетът в САЩ. Със своите 100 000 служители и активи на стойност близо 2 трилиона евро Deutsche Bank попада сред 30-те големи банки в света, които се считат за системно важни и чиито евентуални проблеми имат потенциала да предизвикат сътресения в глобалната финансова система.
И все пак политическите инструменти за предотвратяване на придобиване са формално ограничени, тъй като последната дума има Европейската централна банка (ЕЦБ). И дали членовете на борда биха одобрили придобиване, ако знаят, че политиците няма да го допуснат, пита n-tv.
Опозицията в Берлин също смята Deutsche Bank за специален случай, който не може да се сравнява с Commerzbank, която няма същата международна тежест. Своеобразната защита за най-голямата германска търговска банка обаче не означава, че политиците са доволни. „Евентуално придобиване би било признание за срива на банката“, казва опозиционен политик и дългогодишен член на финансовата комисия в Бундестага, пожелал анонимност.
Освен това вече е доста срамно, че експортна икономика няма друга германска кредитна институция на своя страна освен Deutsche Bank, коментират в коалиционните среди.
Топмениджъри на компании в основния индекс DAX също биха искали да разчитат на германска банка при бизнеса си в чужбина и евентуално придобиване от страна на чуждестранна кредитна институция никак няма да им хареса.
Още коментари вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria:
преди 8 години новият изпълнителен директор на Deutsche Bank Джон Краян посочва, че състоянието на банката е абсолютно стабилно----един негов колега приказва така за една дръга банка (докато се потеше обилно) и хоп стана интересно.---Тук не става дума за капитализъм, а за обществена политика, При опит за придобиване правителството ще се намеси--- Най-голямата, Най-великата икономика, двигателя на ЕС, лидер в демократичния и капиталистичен свят Германия, говори за държавна намеса в частна сделка. Няма нужда да четем мецду редовете. Германия (за пореден път) ще направи нещо против правилата и никой няма да посмее да го коментира. Виж ако това се случи в дребна България ... огън. Ето това е равенството в ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години гоуем кеф! Мърморкел мърка на слушалка на Обама, пък той води война на всичко, което мърда по територията на щатите и е немачко.Първо VW, СЪГА ДОЙЧЕ БАНК.Ше ви шиба до пълен фауит. продай сега, че ше се чешаш по фалиралиа гръб - утре. вече си бил на мушка и си отстрелян. спасение - нема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Иначе щеше да е готино примерно всички дръжавни дружества като ги прадаваха държавата да остане с поне 51% собственост и така да ги държи из късо. Също така щеше да е добре да се раздава част от печалбата под формата на дивидент и реално да ги връща при хората. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хмм а при наща масова приватизация не се ли загубиха голям част от наща идентичност като продадохме всичко за жълти стотинки. Малко двоен стандарт го играят немците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар