IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Самотната либерална хегемония на Европа

Много скоро Ангела Меркел може да реши, че цената, която плаща за германската бежанска политика, е твърде висока

12:10 | 07.02.16 г. 18
<p>
	Бежанец държи знак с името на Меркел на границата на Унгария <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Бежанец държи знак с името на Меркел на границата на Унгария Снимка: архив Ройтерс

За професора по икономика в Оксфорд Пол Колиър нещата са кристално ясни: „Ангела Меркел е отговорна за бежанската криза. Кой друг?“.

Би било лесно да отхвърлим твърдението на Колиър, ако то не беше част от все по-често чуващи се гласове, които възприемат бежанската политика на Германия като игра на морал – с Меркел начело, преследваща изкупление за историческите грехове на Германия, пише Торстен Бенер, директор на Global Public Policy Institute, за POLITICO.

Покойният лорд Виденфелд говори за наивното посрещане на бежанците от германското общество като за „начин да изкупят греховете на прародителите си“. Унгарският министър-председател Виктор Орбан дори обвини Меркел в „морален империализъм“.

Поддръжниците на Меркел са също толкова изкушени да използват морала, за да квалифицират бежанската ѝ политика. В изявление пред германското правителство оцелялата в Холокоста Рут Клюгер изрази възхищението си към Меркел за това, че е отворила вратите за сирийските бежанци, казвайки, че нейната „героична“ позиция е „спечелила на Германия аплодисментите на света“.

Дали се разглежда от благосклонна гледна точка или не, възприемането на позицията на Меркел към бежанците за морален въпрос не отразява това, което наистина мотивира германския канцлер, и ще определя нейните решения през следващите месеци.

В сърцето на бежанската политика на Меркел са опасенията за Европа. Още преди много други нейни колеги да го правят Меркел твърдеше, че миграционният проблем представлява по-сериозно предизвикателство за еврозоната отколкото дълговата ѝ криза. Тя видя колко слабо подготвен е ЕС за масивния наплив.

Европейският съюз пренебрегваше плачевните условия на живот на бежанците в Турция, Ливан и Йордания, липсата на сигурност по външните ѝ граници и разбитите системи за предоставяне на убежище в Гърция и на други места, както и сигурността на трафикантите на хора в Турция и други страни от Средиземнорието. Липсваше общоевропейски механизъм за солидарност при разпределението на бежанците, а популистки политици засилваха омразата срещу мюсюлманите – някои, като Орбан, дори от поста министър-председател.

Докато ситуацията излизаше извън контрол миналото лято, Меркел явно виждаше опасностите пред Европа и най-вече пред Германия като страна, която спечели най-много от европейската интеграция. В сърцето на Стария континент се разрази хуманитарна катастрофа, на Балканите напрежението рязко се увеличи, а шенгенското пространство за свободно придвижване се оказа под заплаха от разпад.

Меркел заключи, че Германия е единствената страна в позиция да предостави незабавна помощ. Тя има силна икономика (споделяйки твърденията, че германският пазар на труда може лесно да абсорбира бежанците), благоприятна медийна среда и липса на силно организирано дясно популистко движение.

Меркел отвори врати за бежанците, които Унгария не искаше, защото прие ролята на Германия като подразбираща се либерална политическа европейска хегемония – изкуплението и моралното превъзходство не са задвижващи фактори. Готовността на Германия да действа като временен „защитник на последна инстанция“ отразява желанието ѝ да избегне хуманитарна катастрофа в сърцето на ЕС и да спечели на Стария континент време, за да излезе с многостранно решение на кризата.

Винаги е било ясно, че този ход струва скъпо. Меркел не си въобразява, че германските избиратели са по-добродетелни от тези в съседните европейски държави. Но тя бе готова да инвестира политическия си капитал и временно да понесе политическата цена за това у дома. Правейки това, тя преследва реална политика без сантименталности.

Меркел подкрепя защитата на външните граници на Европа и създаването на т.нар. „горещи точки“ в граничните страни на ЕС, отказвайки правото на бежанците да избират страната, в която искат убежище в Европа. Тя подкрепя разширяването на списъка с „безопасни страни на произход“ и сключването на сделки с премиера на Турция Реджеп Тайип Ердоган и съмнителни режими от Алжир до Еритрея (където изпрати министъра си за развитие на сътрудничеството през декември).

В същото време тя се опитва да наложи натиск върху други европейски страни, които да се съгласят на справедливо разпределяне на бежанците в Европа. Много държави от ЕС обаче явно виждат борбата на Германия с бежанския проблем като германска, а не като европейска – компенсация, може би, за германското надмощие и липса на солидарност по други политически въпроси.

За Меркел политическата цена бързо се покачва, като дясната популистка Алтернатива за Германия събира подкрепа от над 10% в страната и вероятно ще влезе в три местни парламента по време на държавните избори през март.

Точно както всяка либерална хегемония би направила, в момента Меркел се чуди дали цената все още си заслужава. Може би било по-добре да затвори границите на Бавария и да упражни правото на Германия съгласно дъблинските регламенти да връща бежанците, които вече са преминали през други безопасни страни в Европа.

Съществуват исторически прецеденти за промяна на подобен тип мислене в такъв мащаб. След Втората световна война САЩ гарантират стабилни обменни курсове чрез Бретънуудското споразумение. През 1971 г., след като разходите на САЩ нарастват заради спекулации около долара, президентът Никсън решава да се откаже от обещанието си – останалата част от света нарича това „шока Никсън“. Време е останалата част от Европа да се подготви за „шока Меркел“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:15 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 9 rate down comment 3
nesduhan_trader
преди 8 години
Анализирайте пропагандната машина, която създаде условията за тази бежанска катастрофа. Как ги представяха като едни мили хорица, бягащи от насилието, как щели да бачкат здраво и да вдигнат икономиката на Европата. Да де, ама това не са истински бежанци, които са благодарни и за най-малкото, което им се дава... едни други са, с едни други претенции. Е, сега новинарските агенции са пълни с информации за това как "бягащите от насилие" всъщност се оказват насилници и как Европата не само няма да спечели ами ще плаща с десетилетия тази глупост(лудост). В този смисъл Меркел "не е виновна", ами просто се е подхлъзнала на банановата ***, която са й подхвърлили. В България обаче си имаме собствена визия за вината - народа казва не бил луд тоя който изял баницата, ами този, който му я дал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 9
ing5rov
преди 8 години
Старши , май ракията от обяд още те държи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 3
Сараф
преди 8 години
Сега е момента България да напомни на Германия как винаги сме с нея, че така и така си имат проблеми за решаване, а не виждам такъв от 3млрд безлихвен кредит за АЕЦ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 2
pecan
преди 8 години
Проблем е социалната система на Европа . Ако бежанците знаеха че няма да получават социални помощи и не могат да намерят работа ако нямат нужната квалификация те нямаше да идват тук . Поне не квалифицираните . Другите е нормално да бъдат приети в съюза .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 10
scott
преди 8 години
ко?Импе, тука се ИЗЛОЖИ!МЪРМОРКЕЛ Е С ТОЛКОВА МОНТИРАНИ МИСЛИ, че се изживява кто ЛИДЕР НА СВОБОДНИЯ СВЕТ! Нейното "Вилкомен", всъщност беше една друга реч, произнесена в САЩ: "дайте насам вашите отрудени и изморени народни маси".....МЪРМОРКЕЛ си представя, че пирамидата на властта в ЗАПАДНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ доминира над всичко и над всички! И ЧЕ НОВОДОШЛИТЕ НЯМА КАК, ЩЕ ТРЯБВА ДА ЗАЕМАТ НАЙ-НИСКОТО СТЪПАЛО И ДА БАЧКАТ ДО ОТКАТ.Обаче се оказа, че МИГРАНТИТЕ ИМАТ СВОЯ ИДЕЯ КАКВО ТРЕБВА ДА ИМ СЕ СЛУЧВА ИЗ ЗАПАДНА ЕВРОПА. А ДА, И ПОРЪЧЕНИЕ ОТ ИМАМА....И съга, каката мърмори: *** ний не ги искаме, идват ни много, идват за да ни грабат и ***.Како, кат си *** ше пиеш докрай ГОРЧИВАТА ЧАША!СИЧКИТЕ МИГРАНТИ НАХТ ВЕСТЕН. ДО ПЪЛЕН СБРЪЧ НА ГЕРМАНИЯ. ВИЛКОМЕН ВЪРТОГЛЕВИ ФЮРЕРИНЕС!Първо се мисли, после се действа, кат при сека една инвестизионес.НЕ МИ Е ЖАЛ ЗА ВЪРТОГЛАВИ МИШКИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 7
ing5rov
преди 8 години
Меркел размъти водата , да видим кой ше излови рибата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още