Европейската комисия (ЕК) обяви създаването на нова европейска гранична агенция, която ще може да разполага служители по границите на държавите от Европейския съюз (ЕС) в случаите на извънредна ситуация, както и да връща незаконно пребиваващи граждани в трети страни, съобщават от пресцентъра на ЕК.
Новата агенция ще обедини Европейската агенция за гранична и брегова охрана, изградена въз основа на агенцията Frontex, и органите на държавите членки, отговарящи за управлението на границите, които ще продължат да извършват ежедневното управление на външните граници.
Структурата ще разполага с 1 000 души постоянен персонал до 2020 г. Предвижда се тя да разполага и с 1 500 души и техническо оборудване резерв с цел бързо разгръщане при спешни ситуации.
Предвижда се да бъде създаден и център за мониторинг и анализ на риска, който ще наблюдава миграционните потоци към и в рамките на ЕС. В държавите от съюза ще се изпращат и служители за връзка, за да се гарантира присъствие там, където границите са изложени на риск, посочват от ЕК.
Държавите от ЕС ще могат да поискат организирането на съвместни операции и бърза гранична намеса, както и разполагането на европейските екипи за гранична и брегова охрана, поясняват от Брюксел.
Ще се дава и възможност новата агенция да се намесва и да разполага европейски екипи за гранична и брегова охрана, ако конкретна държава членка не предвиди действия за овладяване на миграционния натиск на национално ниво или действията са неуспешни.
Това на практика ще развърже ръцете на европейските власти да действат в Гърция, след като Атина на няколко пъти отказа европейска помощ за справяне с наплива от нелегални имигранти, които пристигат в страната по море.
Агенцията ще има и мандат да изпраща служители за връзка и да организира съвместни операции със съседни на ЕС трети страни, както и да действа на тяхна територия.
ЕК предлага и промяна в Кодекса на шенгенските граници, с която се въвеждат задължителни проверки на гражданите на ЕС на външните сухопътни, морски и въздушни граници. Гражданите на ЕС ще се проверяват в бази данни като Шенгенската информационна система, базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени документи за пътуване и съответните национални системи, за да се установи дали пристигащите лица не представляват заплаха за обществения ред и вътрешната сигурност, поясняват от ЕК.
Отсега нататък проверките ще бъдат задължителни и при излизане от ЕС, подчертават от Брюксел.
Ако се прецени, че тези проверки ще доведат до забавяне преминаването на границите, държавите членки ще могат да извършват проверки на конкретни гранични пунктове според оценка на риска, която е обявена и в новата агенция.
преди 8 години Отдавна трябваше да го направят Посочените броики са малко Нуждаят се от по вече хора Както и от единна европеиска емигрантска служба единна армия и свързани полицеиски служби Светът е твърде глобализиран за да разчитат само на отделни държави отговор Сигнализирай за неуместен коментар