IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петте тиктакащи бомби в бъдещето на Гърция

Правителството трябва да прокара редица реформи, всяка една от които обаче се оказва сериозно предизвикателство

08:03 | 14.12.15 г. 34
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Помните ли гръцката криза? При последната ни проверка новото гръцко правителство достигна до споразумение с кредиторите и страната пое по пътя към възстановяването, или поне към стабилност. Е, не точно, коментира BloombergView.

От няколкото дни в Атина в началото на декември, прекарани в разговори с инвеститори, бизнес лидери и правителствени представители, стана ясно, че шансовете за фатална погрешна стъпка остават високи. Въпреки че министър-председателят Алексис Ципрас получи одобрение на бюджета си за 2016 г. - макар и с малко, след като 153 депутати подкрепиха бюджета, двама се въздържаха, а 145 гласуваха срещу него, бъдещите предизвикателства правят предишните му действия (особено пренебрегването на резултатите от собствения му референдум) да изглеждат лесни.

Бюджетът призовава за продажба на държавни активи, реформиране на заплатите в публичния сектор, намиране на решение за лошите заеми в банките на страната и коригиране на счупената пенсионна система. Всяко едно от тези предизвикателства може да се окаже неприемливо за гръцкия парламент и да започне нова криза. Опитът да се наложат точни дати за прилагането на тези реформи върху представителите е обречен на провал. Затова има пет тиктакащи бомби, които стоят на пътя пред Гърция през следващите седмици.

Необслужваните кредити

Процентът на гръцки заеми, които не се изплащат, включително ипотеки, потребителски заеми и корпоративни кредити, е над 48%, сочи доклад на Европейската централна банка (ЕЦБ) от октомври. Не е учудващо, че акциите на гръцките банки изгубиха 95% от стойността си през тази година.

Правителството планира да представи закони, които ще позволят на банките да аутсорсват управлението на необслужваните им кредити и ще създаде структура, чрез която ще могат да продават пакети на трети страни. „Има много фондове за дялово участие, които посещават Гърция“, казва Аристидис Ксенофос, който ръководи Фонда за финансова стабилност на Гърция, отговорен за поддържането на банковата система в състояние на платежоспособност. „Те осъзнават, че има скрита стойност в необслужваните кредити на банките“.

Това звучи обещаващо, макар че не е ясно дали законите трябва да бъдат осъществени до средата на този месец (както искат кредиторите на Гърция), или конкретни предложения по тях ще са достатъчни (както твърдят представителите на Гърция). Когато управляващата партия СИРИЗА бе в опозиция, тя остро се противопоставяше на идеята дълговете да бъдат прехвърляни към наричаните от нея „фондове лешояди“, поради което някои в момента се чудят дали сега ще има протакване на процеса. Нещо повече, макар че банките няма да могат да продават ипотеки върху първични жилища, има вероятност да започне вълна от протести срещу перспективата трети страни да тормозят собствениците на жилища, за да изплатят задълженията си.

Пенсионната реформа

Всички са съгласни, че със средно ниво на гръцката безработица от над 25% през тази година сегашната пенсионна система е неустойчива. Няма достатъчно хора, които да вкарват пари в нея, а нивото на безработица от над 20% за повече от четири години води до риск от създаване на подкласа от хора, които никога не са допринасяли за системата и никога няма да могат. Много домакинства в момента зависят от пенсията на един-единствен член на семейството, за да бъдат платежоспособни.

Според министър от кабинета вместо съкращаване на помощите предложеното решение ще поиска от текущите служители и работодатели да повишат вноските си. Той признава, че вече има голям проблем с работодателите, които не регистрират служители, на които плащат под масата, за да избегнат пенсионните задължения. Въпреки това той казва, че правителството не желае да намали пенсиите и да рискува да предизвика политическа нестабилност.

Министърът настоява, че условията на последния спасителен заем изискват единствено постигането на икономии от 1% от БВП, без да се настоява за реформа на системата. Това едва ли отразява духа на нуждите, дори ако от техническа гледна точка съответства на споразумението.

Последна актуализация: 16:54 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 16 rate down comment 5
Lucifer
преди 8 години
Едва ли има някой на когото да му харесва сегашния ЕС, но ако все пак ЕС се разпадне тотално, това дори няма да е само връщане към едно минало което никой не желае а ще си е истински апокалипсис от който никой няма да оцелее! Неизбежно е според мен ЕС да се преформатира спешно в СЕЩ. ДА знам че това не се харесва на никого, но е като горчиво лекарство за оцеляване...поне аз виждам реалноста по този начин и не споря да съм непременно прав...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 9
studioaa
преди 8 години
Защо не напишете статия озаглавена "Петте тиктакащи бомби в бъдещето на Германия"? Ето ги и тях в нарастващ ред: скандала с VW и Bosch, евроскептичната опозиция в лицето на AfD, ръста в цените в енергията, германската пенсионна система, "бежанците". Последните 3 бомби имат шанса да сложат край на германското икономическо чудо завинаги. Американски икономисти излязоха с прогнозата, че Германия я чака цитирам "financial meltdown and civil unrest". Не е въпросът дали ЕС ще изчезне, а по-скоро кога точно ще стане това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 8 години
Статията е за гърците, не за БГ! Стига си сменял фокуса!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 1
deant
преди 8 години
аз ако нямам кредит нямам ли право да коментирам гърция тогава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 7
ert
преди 8 години
Аз друго казвам, има една приказка от библията, Защо виждаш сламката в окото на ближния, а не виждаш гредата в своето?Ние също не сме цвете за мирисане с нашия огромен процент лоши кредити в банковата ни система. Нека първо да оправим нашите банки преди да коментираме съседските.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 8 години
Това и казвам, при тях е традиция да не плащат - явно се чувства се достойни ако не си плащат и унизени ако си плащат. Дори 48% е оптимистично, това са официални данни, неофициално сигурно е над 50%. Цялата им банкова система е *** по дефиниция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
ert
преди 8 години
48% е два пъти повече от нашите 24% лоши кредити ...В нормалните държави процента е около 10%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 3
needtoknowmore
преди 8 години
48% не обслужени кредити - това е е събирателно мерило за всички гърци. Не искат нито външни кредити да плащат нито своите вътрешни кредити - е такива хора трябва да бъдат оставени на неволята да ги научи. Вместо да ги бяха оставили да фалират през 2010 сега през 2015 още по зле са неща с тотална декапитализация на всички активи. Гърция много скоро може да задмине БГ, ако решат че все други са длъжни да им плащат сметките ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 1
Jorkata
преди 8 години
Ти не си ли разбрал досега, че в САЩ няма проблеми и всичко е перфе? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
VicKing
преди 8 години
Бе що не вземете да пишете малко и за щатите?! Тъкмо Европа да надигне глава след някой проблем и веднага й се стоварва възможен друг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още