Европейският съюз (ЕС) трябва да разработи рамка, която да позволи на ядро от страни от ЕС да следват заедно всички политики, а други да бъдат не толкова ангажирани с тях. Това предложи председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер по време на дискусия с граждани в Брюксел, предава EUobserver.
“Смятам, че в крайна сметка няма да бъде възможно 33, 34 или 35 страни да се развиват с една и съща скорост, в една и съща посока”, коментира Юнкер.
28-те страни членки на ЕС водят преговори с други балкански държави с цел присъединяването им към блока. В началото на мандата си Юнкер обаче заяви, че в рамките на периода, в който той стои начело на ЕК (до 2019) ЕС няма да се разширява.
Част от 28-те страни членки вече работят в по-тясно сътрудничество по някои въпроси, отколкото други. Най-видно е това по отношение на 19-те държави, които използват единната европейска валута и координират бюджетните политики. Освен това имат банков съюз, който позволява на всички големи банки в еврозоната да имат единен надзорен орган - Европейската централна банка (ЕЦБ). Шенгенските държави междувременно споделят обща външна граница и са премахнали граничните проверки помежду си.
Юнкер заяви, че ЕС трябва да преразгледа своята организация, за да се увери, че членките могат да споделят политиките ѝ с различни скорости, ако желаят.
“Един ден ще трябва да преосмислим европейската архитектура с група от страни, които ще правят неща, всички неща заедно, и другите, които ще се позиционират далеч от ядрото”, допълва още той.
По време на събитието Жан-Клод Юнкер заяви, че няма да има Brexit.
“Прекарах три години от живота си в избягването на Grexit. Няма да прекарам още три, за да улесня Brexit”, категоричен е той. Юнкер отново призова за обща отбранителна политика на ЕС.
преди 9 години Аз говоря за края на ЕС още от 1997 когато Костов дойде на власт и тръгнахме да влизаме в това недоносче и си продадохме индустрия за 30 млрд. $ за няма 3 млрд $. А това е преди цели почти 19 години. ЕС реално в момента не съществува, нековата ликвидация е само формалност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Още от 70-те години разни умни хора предричаха, че това ще е най-големия проблем на ЕС... май чак сега на еврокретените им узряха кратуните. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тая новина заедно с онази другата за Холандия и "мини Шенгена" бележат началото на края на ЕС. Цъкайте ми колкото искате минуси, аз това ви го говоря поне от 2 години. Вие си изберете как да оправдавате евробщрократите.. а да и да си изберете на коя скорост да карате. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Баси скоростната кутия ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Абе май нещата отиват на модел : "Европа на 28 скорост"и отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години България де ше е ...на задната скорост ли ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар