Всички видяхме новината от понеделник, че има сделка с Гърция, нали? Е, сделка всъщност няма. Има поредица от наказателни и унизителни условия от страна на кредиторите, които гръцкият парламент прие в сряда, коментира за POLITICO главният икономист и управляващ директор на Manulife Мегън Грийн.
Гърция ще договори нова сделка за спасителен заем, едва след като бъдат изпълнени исканията на кредиторите. Тази сделка вероятно ще бъде провал както по политически, така и по икономически причини. Така че макар непосредственият риск от Grexit да е по-малък след срещата на европейските лидери в Брюксел през уикенда, той е съществено по-висок в дългосрочен план.
В преговорите, продължили цяла нощ, липсва каквото и да е реално съгласие и от двете страни на масата.
Кредиторите от години говорят за необходимостта Гърция да поеме „собствеността на програмата“, за да може тя да успее. Това никога не е важало повече от сега.
Всяка договорена сделка за Гърция ще включва толкова мащабна фискална корекция, че страната вероятно ще изпадне в рецесия поне за следващите две години. Ще бъде изключително трудно за гръцкия народ да приеме такава корекция след пет години на икономическа депресия. Лекарството ще бъде особено горчиво за гърците, имайки предвид, че мнозинството отхвърли подобни строги мерки на референдума само преди седмица.
Волфганг Мюнхау, колумнист в The Financial Times, обобщава много добре ситуацията, питайки: „Наистина ли мислите, че една програма за икономически реформи, за която правителството няма политически мандат и която очевидно бе отхвърлена на референдума, наложена чрез чисто политическо изнудване, евентуално може да сработи?“.
Истинско съгласие по сделка няма и от германска страна. Финансовият министър Волфганг Шойбле отиде на срещата на министрите от еврозоната през уикенда с предложение за тайм-аут на Гърция. Това предложение беше включено в заключенията на еврогрупата, макар и в скоби, защото не всяка страна може да подкрепи подобен подход. По-късно от думите на италианския финансов министър Пиер Карло Падоан стана ясно, че девет други страни от еврозоната са застанали в подкрепа на германското положение.
Дори използваният език, тайм-аут, е унизителен, сякаш Гърция е четиригодишно дете, което ще бъде наказано за няколко години, ако не се държи както трябва. На срещите на лидерите в неделя германският канцлер Ангела Меркел и гръцкият министър-председател Алексис Ципрас заключиха, че излизане на Гърция от еврозоната е реалистична опция. Това не вдъхна увереност, че германският канцлер е ангажиран с поддържането на еврозоната цяла.
Друго съображение е имплозията на гръцката политическа сцена през последните няколко години. Дясноцентристката партия Нова демокрация и социалистическата партия Пасок бяха победени на изборите през януари, наказани от избирателите заради сключването на първите два спасителни заема. Гръцкият народ даде на СИРИЗА мандат да премахне строгите икономии и да се застъпи за гръцкото достойнство.
През последните няколко дни министър-председателят Ципрас трябваше да наруши всяко свое обещание към избирателите. Сегашното правителство ще се бори да оцелее през тази седмица. Беше сигурно и предварително, че няма да може да прокара в парламента исканията на кредиторите без подкрепата на опозиционните партии. Така и стана. Коалицията на националното единство, водена от Ципрас, вероятно ще обяви нови избори през есента до края на седмицата. Политическата нестабилност ще застане на пътя на прилагането на изключително непопулярни и трудни мерки.
Дори ако има реално съгласие по сделката от страна и на Гърция, и на кредиторите ѝ, а гръцкото правителство прие исканите реформи, ще бъде много трудно да се види как правителство, дошло на власт с обещания за прекратяване на строгите мерки, ще свърши по-добра работа при прилагането им от предишните правителства, които бяха по-податливи на това.
Отвъд този общ скептицизъм има още две основни опасения.
Първо, за да постигне първичния си целеви излишък, Гърция трябва да увеличи данъчните си приходи. Вярно е, че през 2010 г. много гърци избегнаха данъците, затова имаше надежда, че събирането им ще бъде подобрено сравнително лесно, улавяйки повече граждани в мрежата. След като загуби една четвърт от икономиката си през последните пет години обаче, страната вече е поела по кривата на Лафер (зависимостта между увеличаването на данъчната тежест и сумата на данъчните постъпления) и повишаването на данъците ще бъде контрапродуктивно за събираемостта.
Въпросът вече не е, че гърците няма да платят данъците си, а че те не могат да ги платят. Данъчните приходи се отчитат своевременно в Гърция, затова ще знаем сравнително бързо дали рационализирането на системата на ДДС и разширяването на данъчната база има някакъв положителен ефект върху гръцките данъчни приходи.
Второ, част от средствата по третия спасителен заем трябва да дойдат от фонд за 50 млрд. евро, финансиран от продажбата на гръцки активи. Европейският механизъм за стабилност (ЕМС), спасителният фонд на еврозоната, ще рекапитализира банките, ако липсва навременно финансиране, а вероятно точно така и ще се случи. И все пак има възможност приватизационният фонд да не събере сумата, която трябва да бъде върната на ЕМС и на теория гръцкото правителство ще трябва да направи това.
Приватизацията беше особено трънлив въпрос за гръцкото правителство. През последните няколко години сегашният приватизационен фонд смени толкова управители, колкото и сделки реално направи. Дори ако Гърция успее да приватизира всички активи, включени във фонда, приходите сигурно ще са под поставените цели предвид вероятността от незабавни продажби.
Гръцкото правителство бе лошо изиграно в Брюксел през уикенда. Дори ако Гърция избегне политически колапс през седмицата и подпише трети спасителен заем с кредиторите, малко вероятно е да се постигне нещо различно от това, което се случи с предишните две програми – провал. Тонът и съдържанието на преговорите през уикенда предполагат, че поредните безсънни срещи в Брюксел са само въпрос на месеци, но тогава доверието и от двете страни вероятно ще бъде още по-малко отколкото е в момента.
Всичко за дълговете на Гърция четете тук!
преди 9 години В реалността на Европа около "спасяването" на Гърция се утвърди практиката: Печалбите се приватизират от банките, а загубите се социализират върху всички,включително и бъдещите поколения".Милтън Фрийдман го е казал отдавна - американската икономическа система представлява социализъм за богатите и свободна стопанска инициатива за всички останали. Ако обикновен човек не успее да плати дълга си, той е принуден да живее в колата си. Ако банкер не успее да плати дълга си, той разчита на данъкоплатците, за да го спасят.2010год. Гърция има 100% дълг а след спасяването 176% - около 55-70млрд. са отишли за спасяване на банки и сега трябват още 25 минимум. Разбирам ,че спасението на банките е по-малкото зло но да спрат да си раздават милиони като заплати и бонусиКато цяло в еврозоната са дадени около 1,5 трилиона за спасяване на банките хитро като държ. дългове и затова им скочиха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Лесно се критикарства.. не прочетох по-добра алтернатива от автора! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години На научната конференция ноември 2013год. на МВФ проф. Лари Съмърс и нобелиста Пол Кругман предложиха отрицателни лихви но ако банките са частни става от трън на глог тоест по-лошо и за това трябва да се махнат книжните пари и т.н. може да стане страшно Има и друг начин и съм го описал в коментар 1 тук - http://darikfinance.bg/***/116481#comments отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нещата са елементарни - Италия го обсъждаше 2013год. всичко над 50 евро се плаща с банкова карта което ще осветли икономиката плюс семейно прогресивно облагане и забрана на офшорките Аз изследвам принципно проблема защото става въпрос за системна криза обяснено от г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно и накрая тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684 Сегашната финан.система е основана на грешни основи и заради лихварството трябва непрекъснат растеж а това е невъзможно и проф.Джефри Сакс съветник на ген.секретар на ООН също го казва(и коментар 2) - http://darikfinance.bg/***/111777#commentsКазано кратко знам как да се оправи всичко и трябва синхронизация на ниво Г-20 и ООН - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1630500093894885 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Отдавна според мен са решили какво и в какъв срок ще стане. НО, както казва иваноф, маймуните требе да изгледат театрото и да се върнуват от сценките, емоции да има, да е смилаемо. С абстрахиране от вменяваните "важни събития" се забелязват елементарни схеми. И за овчото стадо на никой не му пука, още повече, оФците не могат да ритат срещу овчаря. Това поне е известно на всички....Пък и кучета му помагат... :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години към 6...също и еврейски.....Но подбутват, този или онзи, по пътя на Голгота, `ко *** разби`аш, `ко ти казвам. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Разбирам критиките в статията, но не разбирам какво предлага авторът. А другите опции са две:1. Опрощава се дългът и на гърция се дават нови заеми. Нещата продължават по старо му, гръцкото правителство харчи повече отколкото са му приходите. Проблемът е че никой не иска да дава повече пари на гърция.2.гГърция излиза от ЕЗ, въвежда си драхма и се оправя сама. Проблемът е чисто политически. След като страните от ЕЗ могат да дават заеми с 30 годишен гратисен период с опция за преструктуриране ще преглътнат и загубата им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Проблемът е,че този "временен" Grexit вероятно ще се превърне в постоянен,защото правилата за влизане са доста строги и не е ясно дали Гърция ще може да се върне обратно....Всичко това е било обсъждано от лидерите,но явно пътят се е оказал без изход.....:)"A time-out was discussed by eurozone leaders, but the terms of re-entering the eurozone are so stringent that a time-out would in reality have become permanent. For France's President Hollande, there is "no such thing as temporary Grexit"."Колкото до това дали и ние ще трябва да ги спасяваме......Вероятно да ! :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Каквото и да предлага ЕС за Гърция, САЩ и МВФ ще са наопаки, защото така подкопават силата на конкурента си - Европа.---------------Замислих се над думите ти и започвам да виждам смисъл в тях. Приказките за това как юана щял да измести долара са bull shit. Това може да се случи в някакво неопределено бъдеще, но не сега. Обаче еврото беше започнало съвсем реално да замества долара. Това показваха данните. Като се замисля точно еврото е реалния конкурент на долара (е, поне беше). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Каквото и да предлага ЕС за Гърция, САЩ и МВФ ще са наопаки, защото така подкопават силата на конкурента си - Европа. Учудваща е позицията на ЕЦБ, която от известно време играе не с ЕК, а с ФЕД, но ще видим.Що се отнася кой какво трябвало да покаже - свърши се с тази риторика. Вече никой не иска от гърците да показват нещо. Очаква се, с големи съмнения, че най-после ще направят нещо извън социалната ***, с която са свикнали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар