Финансовите министри от еврозоната не успяха да се споразумеят дали да отпуснат нов спасителен заем на Гърция в замяна на реформите, които Атина обещава и ще подновят работата си днес по обед, съобщи ДПА.
Преди срещата няколко министри изразиха скептицизъм, че Гърция ще изпълни обещаните реформи. Продължаващите вече няколко месеца напрегнати преговори с Атина по спасителния план сериозно нарушиха доверието между двете страни.
Финансовите министри на 19-те членки на еврозоната приключиха заседанието си малко преди 1 часа българско време и ще се срещнат отново днес в 12 часа. "На срещата бяха обсъдени проблемът с доверието и разбира се финансовите въпроси. Разговорите бяха интензивни, но вървят трудно", каза председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.
Днешният ден е обявен за краен срок, а следобед лидерите на страните членки на ЕС ще се срещнат, за да определят бъдещия курс по гръцкия въпрос. Отново се появиха страхове, че страната може да бъде оставена да банкрутира и да изпадне от еврозоната.
Излизането на Гърция от единния валутен блок, по-известно като Grexit, дълго време бе тема табу, но германски вестник съобщи, че този вариант официално е бил повдигнат от германския финансов министър Волфганг Шойбле.
Той е споделил с други страни от еврозоната документ, в който се защитава позицията, че планът за реформи на Гърция е неадекватен и опциите пред Атина са или да си подобри предложенията, или да напусне еврозоната за най-малко пет години, съобщи в."Франкфуртер алгемайне цайтунг". Предложението е било съгласувано с германския канцлер Ангела Меркел.
Общо 10 страни от еврозоната са скептични към Гърция, която намира най-голяма подкрепа във Франция.
Министрите ще разполагат днес само с няколко часа да постигнат споразумение, за да могат да дадат конструктивни предложения на лидерите на 19-те страни членки на еврозоната, които ще се срещнат този следобед. Малко след това ще бъде дадено начало и на срещата на върха на ЕС, на която ще участват лидерите на всички 28 държави в блока.
"Надявам се, че утре ще бъде постигнат напредък. Още тая надежда", заяви пред журналисти европейският комисар по икономическите въпроси Пиер Московиси, цитиран от Франс прес.
Очевидно е, че някои европейски страни не желаят да бъде постигнато споразумение, с което Гърция да бъде спасена от банкрут, заявиха източници от гръцкото правителство, предаде агенция АНА-МПА.
Финландският финансов министър Александер Стуб бе приканен вчера от финландския парламент да договори излизане на Гърция от еврозоната. Финландски депутати и представители на финансовото министерство са се събрали вчера следобед в Хелзинки да обсъдят каква да бъде позицията на правителството на преговорите в Брюксел.
Според източници, цитирани от финландската държавната телевизия, евроскептичната партия "Финландците" е поискала Хелзинки да се противопостави на нов план за подпомагане на Гърция и да поиска излизане на Гърция от еврозоната.
Втората политическа сила във Финландия дори заплашила, че в противен случай ще напусне коалиционното правителство. Нейният председател и външен министър Тимо Сойни повтаря от месеци, че Гърция ще си реши икономическите проблеми само ако напусне еврозоната и пристъпи към девалвация на валутата си.
Темата за Гърция може да следите тук
преди 9 години За щастие и една малка страна може да наложи вето на чуждите решения , по същата логика по която и Гърция има един глас на равно с много по -големи и развити икономики . Финландците преживяха пропадането на Нокия без да хленчат - и безработицата им се вдигна - заставам зад тяхното решение . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аз защитавам Гърция само за едно - лихва до 0,1% а за останалото ще трябва да си платят защото над 50% сенчеста икономика е много и трябва да се научат ,и отделна тема е ,че всички трябва да платят равномерно и т.н. 36% кредити над 90 дена е проблем - 60млрд. при капит.адекватност 40млрд.Америк.журналист Финиън Кънингъм го каза прекрасно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1630500093894885 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Европа по принцип не вярва на нито една балканска държава. Не е случайно, че България и Румъния все още не са член на Шенген. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Така е.Когато гърците се раждали,евреите плакали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Много е труден балансът между солидарност и отговорност. Французите и останалите социалисти наблягат на солидарността - дайте да дадем и да помогнем на камарадите !? Другият лагер набляга на отговорността - колко пъти да даваме на безотговорни лентяи !? А може би дори не са лентяи, а истински тарикати. Има един виц, че евреин лъже двама арменци, а един грък лъже двама евреи.. ) Та възможна ли е солидарност без доверие и отговорност !? Това е дилемата на идеологическо ниво. Що се отнася до валутите, борсите ясно показват колко обичат ниското евро. Още преди години написах тук някъде, че започва надпревара за обезценяване на валутите заради експортно- ориентираните икономики. Може да се нарекат и войни ; отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добре дошли в света на глобалните валутни войни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар