Насред кризата с Гърция водещи политици от Европейския съюз са представили план от два етапа за бъдещото развитие на еврозоната в доклад, който ще бъде представен официално днес - на фона на ключовите преговори за Гърция, ситуацията около която заплашва да дестабилизира сериозно единната валута, предаде Ройтерс.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предлага затягане на контрола на Брюксел над еврозоната и засилване на правомощията на председателя на Еврогрупата. Той е изготвил доклада, който съдържа различни сценарии за бъдещето на еврото, заедно с председателите на Европейския съвет Доналд Туск, на Еврогрупата Йерун Дейселблум и на Европейския парламент Мартин Шулц, както и с президента на Европейската централна банка Марио Драги.
Докладът ще се дискутира по време на Лятната среща на върха в четвъртък и петък в Брюксел.
Първата фаза ще е до лятото на 2017 г, а в нея процесите ще протичат на база на съществуващите правила според договорите за ЕС. Сред предлаганите мерки е и създаването до две години на Европейски план за гарантиране на депозитите с цел споделяне на рисковете между страните членки. Предвижда се още засилване на координацията с Великобритания - най-голямата икономика в ЕС, която не е въвела еврото.
Втората фаза обхваща периода между 2017 до 2025 г. Тогава според заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис са предвидени промени в договорите. Подобни промени обаче трябва да бъдат гласувани във всяка отделна страна на ЕС и може да отнемат години. А това е доста деликатна тема, защото британският премиер Дейвид Камерън възнамерява да издейства промени в договорите още преди референдума за бъдещето на Острова в ЕС, предвиден за 2017 г.
В дългосрочен план петимата лидери се обявяват за постоянно председателство на Еврогрупата с ясен мандат. Предвижда се създаването на общо финансово министерство с цел осигуряване на по-голяма координация между бюджетната политика на 19-те страни от еврозоната, като засега не е ясно кой ще го ръководи. „Гръцката криза подчертава нуждата от този план“, казва Домбровскис. По думите му е нужно по-често да се вземат общи решения.
Докладът "За довършване на европейския икономически и валутен съюз" бе поръчан от държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС миналата година. Докладът и изложените в него сценарии ще бъдат обсъдени на срещата на върха на 28-те в четвъртък и петък.
В момента Еврогрупата има ротационен председател, избиран за срок от две години и половина с мнозинство от страните, въвели еврото. В момента постът се заема от холандския министър на финансите Йерун Дейселблум, който през лятото ще се бори за преизбиране в конкуренцията на испанския министър на икономиката Луис де Гиндос.
преди 9 години То хубаво - една държава, обаче - прекалено големи различия има в стандарта на живот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Я па тоя!Фактът че бързат, показва, че са притиснати от обстоятелствата!А Европа не може да стане една държава! Даже в САЩ отделните щатове си имат собствена политика, а тук натискат за втори СССР, само че под управлението на ФЕД!Е, няма да стане! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Do 1She stane umniko Dori mnogo po skoro otkolkot si mislish Edina valuta edinna armia i mnogo po silna obsha politika Tova e pologenieto pri globalisirania svat Ungaria Zabravi Mnogo skoro Orban she aut ot politikata I tova she go napravat ungarzite Povervai mi отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Бързат, бързат да направят една държава от Европа!Но няма да стане!Трябва да следваме Унгария! отговор Сигнализирай за неуместен коментар