IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ципрас с предложение към европейските лидери за срещата в понеделник

Според правителството предложението включва взаимно изгодно споразумение, което ще сложи край на месеците преговори

15:51 | 21.06.15 г. 21
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Франсоа Оланд и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер гръцкият министър Алексис Ципрас е представил предложение за сделка във връзка с предстоящата утре среща за бъдещето на страната, съобщава Ройтерс.

"Министър-председателят представи пред трите лидери предложението на Гърция за взаимно изгодно споразумение, което ще предостави окончателно решение и няма да отлага повече справянето с проблема", съобщиха от кабинета на Ципрас.

По-рано днес Bloomberg съобщи, че гръцкият кабинет се е събрал, за да обсъди заедно с министър-председателя дали да направи компромис с предизборните си обещания, за да избегне дефолт.

За да задоволи исканията на кредиторите за мерки, възлизащи на 2,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), Гърция обсъжда предложения, които включват облагане на компании с годишен нетен приход от повече от 500 000 евро и по-висок "налог за солидарност" за физически лица с приходи от повече от 30 000 евро годишно. Други червени линии в преговорите са нови данъци и премахването на квотите за ранно пенсиониране.

Месеците на преговори с кредиторите накараха банките да разчитат на финансиране от Европейската централна банка (ЕЦБ). Паникьосаните вложители са изтеглили повече от 30 млрд. евро от декември насам. Без сделка с Европейския съюз (ЕС) в понеделник, Гърция е изправена пред перспективата за капиталов контрол и „ужасен“ икономически упадък по думите на американския финансов министър Джейкуб Лю.

„Икономиите трябва да приключат“, заяви говорителят на правителството Габриел Сакеларидис след друга среща между Ципрас и гръцките преговарящи в събота. „Нужна е различна Европа, възможна е различна Европа.“

Междувременно обаче в навечерието на може би най-критичната среща на европейските лидери в понеделник гръцкият държавен министър Никос Папас заяви, че Гърция не се нуждае повече от помощ от Международния валутен фонд (МВФ), съобщава БТА.

Аз съм един от тези, които мислят, че МВФ не трябва да бъде в Европа. Надявам се да намерим решение без неговото участие, заяви Папас, който е близък на премиера Алексис Ципрас, пред гръцкия вестник "Етнос".

Той твърди, че Европа няма нужда от базираната във Вашингтон институция, чийто дневен ред, според него, изобщо не е европейски, и може да продължи без фонда и неговите пари. МВФ бе призован да спаси Гърция в края на 2009г. , когато затъналата в дългове страна не можеше повече да взима заеми от международните пазари. Участието на ЕС в огромния спасителен план, който трябваше да осигури 240 милиарда евро в заеми срещу драстични мерки за икономии и реформи, приключва в края на този месец, но подкрепата на МВФ трябваше да продължи до март 2016г.

Още по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:56 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 9 rate down comment 6
lilivan
преди 9 години
DimitrovaG, (регистрирана днес)- ще има изгодно споразумение за Гърция и за това правителство :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 6
Атанасио
преди 9 години
Кредиторите знаят прекрасно ,че сенчестата икономика в Гърция е над 30% и има още буфери от където може да има 2,5% с които да се плащат лихвите по дълга и главницата Въпрос на време Португалия да последва Гърция и за Италия с 132% държ.дълг г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява още 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) го призна - http://***.investor.bg/analizi/91/a/oisr-ikonomicheskiiat-ryst-e-v-opasnost-196935/Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group - http://yphalachev.blogspot.com.es/2015/05/blog-post_10.html Проф.Джефри Сакс също го осъзнава - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 8
DimitrovaG
преди 9 години
Изгодно споразумение за Гърция може и да има, но за това правителство - не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 1
eng.Garin
преди 9 години
Именно, ако Гърция успее да провокира в Турция желание за няколко скали в морето чрез демонстрация на своя привидна слабост в отбраната, това ще бъде за НАТО същото каквото е финансовата и слабост за ЕЗ и ЕС. Ще има разцепващо действие в източната "фронтова" линия. Още една причина, утре ЕС да предложи облекчени условия за удоволствието , Гърция да остане почетен хрантутник на ЕЗ. Проблема "Гърция" и неговия изход трябва да се разглежда приоритетно като проблем на геополитиката, а не финансов проблем. Парите се печатат и се дават - трябват ти хартия и доверие - дървета и зомбита дал Господ, но география не можеш да произведеш в канцеларията (история можеш)!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 5
lilivan
преди 9 години
Аз очакнах в последния момент Ципрас да отстъпи малко.Така се пазарят по пазарите в Азия и Африка, нали знаете?Но в ЕС не знаят... (а и да знаят, топката не е в техните ръце)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 3
Nikola666
преди 9 години
Парите за отбрана са много интересна тема. Бюджетът на отбрана на Гърция е всяка година 2,4 - 2,5% от БВП. За сравнение от европейските държави само бюджета на Великобритания е 2%, всички останали са по-малки. И защо така? Една от причините е множество малки островчета по крайбрежието на Турция. Гърците твърдят че са острови и затова са гръцки, турците твърдят че са скали и са турски. Моментното статукво е на страната на Гърция, но турците отдавна са им хвърлили око и от време на време правят провокации на тази тема. При едно забатачване на ситуацията в Гърция турците вероятно ще се опитат да намажат.Е ако това се случи Ципрас наистина ще остане в историята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 2
Nikola666
преди 9 години
То не че МВФ има нужда от Гърция. Само дето има да си събира едни вересии.Иначе съм съгласен, че Европа може да се промени по гръцки тертип. Но трябва да се намери някой да дава кинтите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 9
eng.Garin
преди 9 години
Щом искат да пускат по пързалката МВФ, според мен това означава, че ще режат парите за отбрана, а не тези за социални плащания! Както е известно МВФ държи на краварската позиция, Гърция да не реже отбраната. Предполагам ,че разговора в СП с Путин е бил в това направление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 9 години
Разходната част и приватизацията са ключови .Данъци че не могат да събират го доказаха - то и сега има 10ки милиарди за събиране ама не става , какво ще се промени ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 4
Mesoiadess
преди 9 години
Когато събираемостта клони към 0 - няма значение какво ще се прави .Освен това прага 30 000 Е е много висок - вече . Това значи че доходи до 2500Е ще бъдат защитени. Не се вижда работа по разходната част . Нито по приватизацията . Нито по ДДС .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още