IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Опитът на МВФ "никога вече" в Гърция може да се вгорчи още

Фондът би искал да се измъкне от гръцката програма завинаги, но европейците може и да не го позволят, твърди анализ

18:47 | 12.06.15 г. 16
Опитът на МВФ "никога вече" в Гърция може да се вгорчи още

Да играе ролята на по-малкия партньор в европейските спасителни програми за Гърция бе опит от типа "никога вече" за Международния валутен фонд (МВФ), а най-лошото може би тепърва предстои, коментира Пол Тейлър в свой анализ за "Ройтерс", пише БТА.

Глобалният кредитор е отпуснал на Атина доста повече, отколкото на който и да е друг кредитополучател, участвайки с близо една трета в общата сума 240 милиарда евро. Останалата част идват от правителствата в еврозоната и спасителния фонд.

Само че на МВФ му бе неудобно да седи в коша на гръцкия спасителен мотоциклет. Повикан от Германия, която е ковчежникът на ЕС, да се опита да поддържа безпристрастност в отношенията между европейските институции и гърците, Фондът с централа във Вашингтон, никога не е имал контрол над програмата.

Сега Гърция може би е напът да стане първата европейска страна, обявила неплатежоспособност по задълженията си към МВФ, с което ще влезе в малобройната група на страни като Зимбабве и Аржентина.

Атина отложи вноска от 300 милиона евро, дължима миналата седмица, и я обедини с други, чийто падеж е този месец, в единно плащане от 1,6 милиарда евро към МВФ в края на юни. Гърция обяви, че може да плати, само ако получи нови пари от кредиторите или й бъде позволено да продаде още краткосрочни облигации на гръцки банки, което пък зависи от буксуващото споразумение "пари срещу реформи".

Критици твърдят, че МВФ е опетнил авторитета си, съгласявайки се с политическите празнословия за задържане на Гърция в еврозоната, вместо да се настоява за отписване на дълг,най-напред от частните кредитори, а после и от европейските правителства, за да стане по-поносимо дълговото бреме.

"Един от най-важните уроци за МВФ от гръцката програма би следвало да е, че една многостранна институция не би трябвало да установява като норма определени интереси на подгрупа от членките си", коментира икономическият съветник Усмен Манденг, бивш служител на МВФ.

"Не е задължително интересът на МВФ да съвпада с интересите на ЕС/ЕЦБ", допълва той..

Самокритичност

През 2013 година МВФ публикува критична оценка на собствената си роля в първото спасяване на Гърция през 2010 година с аргумента, че от самото начало е трябвало да настоява за "подстрижка" на гръцкия дълг към частните кредитори. Вместо това Фондът се присъедини към европейските правителства, които бяха уплашени от пазарен срив от рода на Lehman (Brothers - бел. прев.) и силно желаещи да предпазят банките си от загуби.

В доклада, съставен от експерти на Фонда, се отбелязва, че представители на МВФ са се съмнявали в способността на Гърция да върне заема си по онова време, но се съгласиха с плана от страх "да не се заразят" и други европейски държави от затрудненото положение на Гърция.

В мнение, изразено от служители на МВФ през 2010 година, дефолтът по какъвто и да било дълг в развитите икономики се описва като "ненужен, нежелателен и малко вероятен". И все пак 18 месеца по-късно МВФ се застъпи за "подстрижка" със 70% на гръцкия държавен дълг като условие да продължи участието в кредитирането на Атина.

Сега управляващият директор на МВФ Кристин Лагард намеква, че европейските правителства трябва да осигурят на Гърция дългово облекчение, за да могат да излязат сметките, но тъй като това е политически неприемливо в Германия, тя трябваше да говори закодирано на публични места.

"Очевидно, ако се налага да има отклонения от тези  (фискални) цели, за да може като цяло програмата да даде очаквания резултат, то тогава трябва да бъде помислено за финансиране", каза Лагард на пресконференция миналата седмица.

При закрити врата представители на МВФ казват на европейците, че Гърция няма да оцелее без трета спасителна програма, което ще изисква преструктуриране на дълга от европейските правителства. МВФ настоява връщане на дълга изцяло и не се очаква да  отпусне повече кредити на Атина. Само че Берлин и съюзниците му искат Фондът да продължи да участва в изпълнението на последващ  ангажимент към Гърция, тъй като те вярват в компетентността и дисциплината му.

Министрите от еврозоната се споразумяха през 2012 година (тогава те удължиха падежа на някои заеми към Атина, намалиха лихвите и позволиха 10-годишен мораториум върху лихвените плащания), че ще обмислят още облекчения, ако се наложи, щом текущата програма бъде завършена успешно.

Социално отговорен

МВФ бе подложен на атака и по по-традициони причини за ролята си в гръцките преговори. През последните седмици левите гръцки министри посочиха с пръст Фонда за настояването да бъдат орязани плащанията към най-бедните пенсионери и отказа да бъде разрешено колективно договаряне на заплатите в съответствие със стандартите на Международната организация на труда.

Това някак не подхожда на по-социално отговорената перспектива, която бившият управляващ директор Доминик Строс-Кан се опита да изгради във Фонда.

Представители на МВФ, пожелали анонимност поради участието си в преговорите, отричат да е било настоявано за това конкретно орязване на пенсии, макар Фондът да е заявил официално, че Гърция харчи повече пари, отколкото може да си позволи за пенсии и трябва да намали общия товар, за да направи поносим дълга си.

"Как точно гърците ще постигнат тази цел, зависи от тях. Фондът просто казва: ако не направите икономиите така, трябва да ги направите по друг начин", отбеляза източник от МВФ.

Фондът предпочита да вижда ролята си като на казващия истината, правейки обективна оценка на способността на страната да понася дълга си въз основа на икономически критерии като лихвени проценти и падежи на заемите, икономически растеж, производителност и бюджетен баланс.

Вътрешни хора твърдят в частни разговори, че той (МВФ - бел. прев.) би искал да се измъкне от гръцката програма завинаги, но европейците може и да не го позволят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 5 rate down comment 0
iivanoff
преди 9 години
Противоречията не ти ли пречат да "живееш" нормално?/Само лудите живеят приемайки противоречията за норма!/Ето:(1) "Гърция е наясно с глупостите които е правила но се бори за лихва до 0,1% по държ.дълг... хитри са много хитри"(2) "2002год. когато Гърция прие еврото имаха 83% държ.дълг тоест защо Брюксел си затвориха очите ... Не е луд този който яде баницата а този който му е дава!"Значи Брюксел хем си затваря очите и дава на Гърция парички (2), хем Гърция се приборила за ниската лихва САМА (1)!Сега, ти да не живееш с мисълта, че Гърция управлява Брюксел :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))(3) "Гърция се опълчи на 'системата' ,на неолиберализма във финан.капитализъм" - Да, наистина Ви налагат да вярвате че е така... в ТВ-реалността! За да търпите санкциите Вие, докато "спасяват" Гърция... и ви пазят да не "сгрешите" като нея! - изобщо не коментирам кой е всъщност "Гърция", кой е "Брюксел", и какво всъщност зависи от хората, живеещи и на двете места :))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
observer-ALL
преди 9 години
http://goo.gl/IWpfBp
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 0
nobel
преди 9 години
Това, че не ти дават "реални" хартийки, а вместо това само ти вписват някаква цифричка на картата не променя кой знае колко нещата. В момента ЕЦБ изкупува държавни облигации на стойност 50 000 000 000 евро всеки божи месец. Рано или късно всички тези "пари" ще стигнат и до магазина и някой ще иска да си купи нещо с тях, независимо в каква форма са. И производителите ще трябва да произведат стоки на тази сума, за които реално няма да им бъде платено. А банкерите в своята наглост ще се оплакват, че инфлацията била ниска и за това трябва да се печата още повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 0
Сините камъни
преди 9 години
Когато ти отпускат пари, първо, те не ти дават пари, а сметка, в тази сметка има цифра!В момента, в който ти вкараш парите в действие, те добиват "гражданство"Пример! Кредитна карта за 1000 лева. Отиваш в магазина и пазариш за партито за 100 лева. В момента , в който ползваш картат Ти, Ти, Ти, не банката, Ти, Ти си създал 100 лева!И докато не пожелаем да разберем тая проста истина, ще си останем икономически зависими!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
Сините камъни
преди 9 години
Кислородът напуска земята за секунди, на компютрите и на залтото не им трябва въздух, хората измират, парите остават! Е, и?Кое е по-важното, хората или парите?Кое е движещата сила?Смисълът на парите отдавна не е този, с който са се явили като идея! Сега идеята на парите е иконимическо колонизиране, бързо и ефективно!И се прави с всеки крясък на технологическите постижения!За да може банката, по-точно нейните собственици да държат вилата на врата ти постоянно, с лихвата разбира се, те трябва да въртят "нещо"! злато не може, сребро или метал някакъв не може, остава човекът, неговият "дух",
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 0
Pivoley
преди 9 години
Може да искат лихва 0,10%, но няма да я получат, поради ред причини. А основният коз в ръцете на кредиторите се казва ELA. В момента, в който ЕЦБ спре да финансира гръцките банки, то те ще трябва да въведат капиталови ограничения. Това от своя страна означава силна рецесия на икономиката и спад на бюджетните приходи. При липса на външно финансиране, обаче Гърция ще е принудена да ореже разходите си, най-вероятно доста повече от исканото към момента от кредиторите. Тъй че, в дългосрочен план кредиторите стоят далеч по-добре на шахматната дъска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 11
Achtung
преди 9 години
Аз пък имам малко по екстравагантна гледна точка по въпроса :) За мен единственото по ценно с което разполагат гърците е армията им. Поради тази причина според мен им търпят глупостите. В смисъл, че е добре да имаш един силен съюзник близко до друг който не се знае на къде ще кривне и е труден за контролира не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 9
Атанасио
преди 9 години
Гърция е наясно с глупостите които е правила но се бори за лихва до 0,1% по държ.дълг - играят си но козовете са в гърците - хитри са много хитри
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 5
system_foult
преди 9 години
Тезите ти не са лишени от логика но:Гърците се опълчиха на това че искат да им спрат кредитното кранче.Има тука един образ който развива теориите за електронните пари.Да иде и да обясни на Гърците че тези пари които искат всъщност не съществуват и на пенсионерите с по 10 години стаж и 2000 евро пенсия че тези пари са виртуални.Между другото повечето селца са с доста китни къщурки построени с виртуални пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 8
Атанасио
преди 9 години
2002год. когато Гърция прие еврото имаха 83% държ.дълг тоест защо Брюксел си затвориха очите - защото френски и немски банки даваха около 160 млрд.евро за да се купуват техни стоки предимно оръжие Не е луд този който яде баницата а този който му е дава - и Гърция има вина с 13 и 14 заплати и пенсии но основната вина е на Брюксел и към днешна дата остава само лихва до 0,1%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още