Правителството на германския канцлер Ангела Меркел може да се задоволи, ако Гърция се ангажира с най-малко една икономическа реформа, поискана от кредиторите, за да се отключи възможността за блокираните засега спасителни средства, твърдят двама души, запознати с позицията на Германия и цитирани от Bloomberg.
Германците публично все още настояват за целия пакет от мерки, който включва по-високи данъци, продажби на държавни активи и по-малко щедри пенсионни обезщетения, но те могат да се задоволят първоначално и само с ясен ангажимент от страна на гръцкото правителство за останалите мерки, за да се отключи помощта, казват източниците, които са поискали да не бъдат идентифицирани.
Докато програмата за помощ за Гърция изтича на 30 юни и засега няма изгледи за сключване на сделка, коментарите отразяват повече германската гъвкавост, отколкото показват публичните изявления на правителството. Меркел и френският президент Франсоа Оланд може да проведат по-късно днес разговор с гръцкия премиер Алексис Ципрас в кулоарите на Срещата на върха на Европейския съюз, за да се опитат да пробият безизходицата.
„Ако има желание, ще има и начин да се случи“, заяви Меркел пред репортери при пристигането си в Брюксел. „Целта е да запазим Гърция в еврозоната“.
Все пак тя подчерта, че Ципрас пръв трябва да покаже такава готовност, посочва AFP. Меркел обаче припомни, че преговорите за гръцкия дълг трябва да продължат с трите институции - ЕС, МВФ и ЕЦБ.
Меркел е на мнение, че Гърция трябва да спазва споразумението, сключено през февруари с партньорите от еврозоната, което даде на премиера Алексис Ципрас допълнителни четири месеца да направи икономическите реформи, нужни за отпускане на последния транш от 7,2 милиарда евро, припомня агенцията. Германският канцлер не е оповестявала публично подробности за възможно споразумение, но е казвала, че каквито и мерки да вземе Ципрас, те трябва да имат резултат, за да стане по-поносимо гръцкото дългово бреме.
Oт своя страна френският президент Франсоа Оланд от своя страна призова за бързо приключване на преговорите между Атина и кредиторите й. При пристигането си в Брюксел той изтъкна: "Ще имаме само едно послание: сега трябва да бързаме, да не се мотаем, да не позволяваме да се мисли за решения, които биха били лоши и за Гърция, и за Европейския съюз, и за еврозоната". Пред журналисти в Брюксел той настоя "да работим, да бързаме и да приключим".
По думите му, ако е възможно заедно с Меркел, Ципрас (гръцкия премиер) и други държавни ръководители ще бъде повдигната темата за Гърция. Той каза това в момент, когато в кулоарите на срещата на върха се чуват слухове за възможна среща между ръководителите на Германия, Франция и Гърция.
Говорителят на Европейската комисия Маргаритис Скинас съобщи, че според заместник-председателя на Европейската комисия, отговарящ за еврото и социалния диалог, Валдис Домбровскис, има възможност за гъвкавост и някои мерки, предложени от кредиторите, да бъдат заменени с мерки с подобен ефект върху държавните финанси, по.-специално в сферите на ДДС и на пенсиите.
Все пак Скинас подчерта, че Домбровскис е изтъкнал необходимостта да се приемат всички цели за гръцкия първичен излишък - бюджетът, изключващ дълговете и плащането на лихви.
преди 9 години Гъвкава сделка ! Абе бабата явно съвсем е до стената...американосите за пореден път опънаха стара Европа ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар