Русия няма да се изправи пред по-строги икономически санкции, въпреки че наскоро забрани на десетки представители от Европейския съюз (ЕС) да влизат на територията ѝ, заяви пред CNBC бившият американски дипломат Боб Хорматс.
"Мисля, че европейците не са съгласували помежду си това дали трябва да има по-строги санкции. Не мисля, че ще го направят. Не мисля и че трябва да го правят", заяви бившият първи държавен секретар по въпросите за икономическия растеж.
Хорматс добави вярата си, че САЩ не могат да бъдат в състояние да наложат по-строги санкции на Москва, тъй като няма да имат подкрепата на някои от съюзниците си, включително Италия и Гърция – две страни, които имат близки търговски отношения с Русия.
"(Владимир Путин) не залага само на руската сила... Той залага и на слабостта на Запада. Той залага, че Европа няма да се споразумее за по-строги санкции. Той залага, че САЩ и Европа няма да направят нищо, ако той реши да нахлуе в Украйна", каза Хорматс, който в момента е заместник-председател на Kissinger Associates.
През уикенда ЕС реагира остро на руския забранителен списък, включващ 89 граждани на ЕС. Забрана да влизат в Русия е наложена на бивши премиери, външни министри, евродепутати и разузнавачи, предава руското издание Ведомости. Сред тях личат имената на бившия британски вицепремиер Ник Клег, на експремиера и евродепутат от Белгия Гай Верхофстадт, на еврокомисаря по разширяването на ЕС Щефан Фюле, на френския журналист Бернар-Анри Леви, на финландския евродепутат Хейди Хаутала и други. В списъка е и името на бившия български посланик в Москва Илиян Василев.
Много от включените в списъка имена са открити критици на Кремъл, някои от които са били върнати от Русия през последните месеци. От ЕС допълват, че неведнъж са отправяли запитване относно списъка, но нищо не е било предоставяно до този момент.
Говорител на ЕС коментира, че "списъкът с 89-те имена е били изпратен от руските власти". "Ние нямаме друга информация на правна база, критерий или метод за това решение. Ние считаме тази мярка за абсолютно произволна и несправедлива, особено при липса на допълнително разяснение и прозрачност", допълва той.
преди 9 години Добре , че поне останаха плюсовете и минусите да се ориентирам по тях . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Айде бе , по активно ...само два минуса. За какво ви плащат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Експериментът със санкциите излезе ялов . Ще е най добре , Европа и Русия да си оправят отношенията , да върви бизнеса...Американците нямат работа тука, както вече става ясно...могат да пият една студена вода. отговор Сигнализирай за неуместен коментар