IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

РИА Новости: Няма връщане назад за "Южен поток"

Брюксел разби мечтите на България за огромна инвестиция и работни места, посочва в анализ руската агенция

11:06 | 19.05.15 г. 63
РИА Новости: Няма връщане назад за "Южен поток"

„Няма връщане назад” – така започва анализ на руската информационна агенция „Новости” относно проекта „Южен поток”. Според автора по планираното трасе никога няма да потече руски природен газ за Европа, а шансът сега е „Турски поток”, освен ако Брюксел не е готов да закопае и този проект.

От изданието обаче не посочват, че на този етап официално заявление от страна на „Газпром” до страните, които участват в „Южен поток”, за неговото прекратяване още няма.

РИА Новости се позовава на заявленията, които висшите чиновници и президентът Владимир Путин правят за развитието на „Южен поток”. По думите на Путин Европейската комисия не е спомогнала за реализацията на проекта, а последната капка е била „мъчителният избор на България, която не е могла да се реши да даде разрешителното за строеж на морската част”.

Да се анализират мотивите, които накараха Брюксел да забрани на България да строи газопровода, няма смисъл – нещата вече са приключили, заявява РИА Новости.

Агенцията цитира и мнението на директора на Института за национална енергетика в Русия Сергей Правосудов, според когото европейските чиновници играят своята игра, която нима нищо общо с истинската европейска политика.
Правосудов е категоричен, че ако се отнася до чиновниците в Брюксел – страните от ЕС изобщо няма да купуват газ от Русия и не биха се безпокоили как ще живеят хората и индустрията без природен газ.

Според него южните държави от ЕС не са защитили интереса си, както го е направила Германия (с реализацията на „Северен поток” – бел. ред) и са се отказали от изгоден проект.

В своя анализ на ситуацията РИА Новости се спира и на проекта „Турски поток”. Авторът посочва параметрите на проекта – четири тръби по дъното на Черно море, които ще се отправят към турския бряг, а не както предвиждаха плановете за „Южен поток” - към Варна. Страните от ЕС сами ще трябва да решат как да получат газ от хъб на гръцко-турската граница, се посочва още в материала.

Според изданието ще има държави, които ще се облагодетелстват от проекта повече от другите. Една от тях е Гърция, която в момента купува скъп газ заради повечето транзитни такси.

А Брюксел, след като е разрушил мечтите на България за „огромна инвестиция и работни места”, налагайки й да се откаже от „Южен поток”, ще се опита да направи същото и с Гърция, предупреждава един от експертите в Съюза на нефтената промишленост на Русия – Рустам Танкаев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

33
rate up comment 6 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
тоя спор(за европейското право като ***) съм го водил доста пъти(включително и с някой ...да кажем известни юристи). това е и вярно и не е вярно. Конституцията е над всичко. Остави Конституцията. ЕС не може от днес за утре да променя правилата и завареното положение си е заварено положени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 5 rate down comment 3
data
преди 9 години
п.п. За юридическата стойност на европейското законодателство : след 2007 то е с превес над националното
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 5 rate down comment 7
data
преди 9 години
1.За стандарта - аз не го оспорвам , оспорва го поколението на мави . Даже смятам че спирането на помощите за Бг е една от най свещените глупости който е свършил Андропов , Горбачов и анализаторите от КГБ . 2.За Южения газов коридор - според мен не искат да оставят целият пазар на руснаците ( друг е въпроса дали това е начина ) . Според мен някой акаллия в ЦРу е сметнал паричните потоци от Газ и Нефт на Русия и ги е обърнал в подводници и ракети е и напълнил гащите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 9 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Оказа се, че няма значение, да...но юридически би трябвало да има. Мисълта ми беше друга-вярваш или не, но БГ игра по правилата за ЮП. И по някое време Германия реши, че не ги кефи да може друг да разхвърля газ в Европа, освен тях и хамериканците. Те за това е цялата работа. А ти казваш да се скрием зад европейското законодателство, докато то в тоя момент не е съществувало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 10 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
И още нещо-да ми кажеш поне една икономика, без изкуствено създаден стандарт? Само д ати нахвърлям един-два примера...плана Маршал, колониите, фиатните пари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 6
data
преди 9 години
Ти нали знаеш че това няма значение ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 12 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Дата-я погледни кога е писано европейското законодателство, кога са приети регулациите, касаещи тръбопроводите и кога са подписаните договорите за ЮП. Шото първи са ЮП.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 8
data
преди 9 години
Демек по времето на брежнев сме поддържали стандарт който не заслужаваме ( в стил гърция ) и братския съветски съюз ни е плащал масрафите в стил сегашния ЕС :) . Между другото твоето признание ме прави радостен защото най накрая си призна че комунизъма си бил на дифицит и стандарта е бил изкуствено създаден ( такова признание на хора от твоето поколение е рядко срещано въпреки че е неоспорим исторически факт ) . За това че *** не обичат дефицитите естествено не си прав защото същите тези *** доста успешно затъват в заеми за периода 83-89 та
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 11 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 9 години
Щом си се изпънал да пишеш тук, редно е да знаеш, че отдавна няма икономика без дефицити - под една или друга форма. Единият начин да се покриват тези дефицити е заборчлясването, а другият - свиване на харчовете до размера на наличния кеш. *** не обичаха дефицитите и стриктно се придържаха към втория от гореспоменатите начини. Програмата "Брежнев" беше помощ, която ни позволяваше да разхлабим колана и да харчим повече, а не да пълним дефицит. Дано да прихващаш малката разлика... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 17 rate down comment 2
Ango
преди 9 години
Не съм му фен на Р.Овч, но той изказа една много точна мисъл - с отказа и на този , последен голям руски проект ние ставаме център, но център на кръговото - всеки ни заобикаля. Фобите сега пеят, че гроздето е кисело . Ами високо стана и затова. Турция и Русия имат много противоречия, но щом е за бизнес , се разбраха.И Иван Костов преди време викаше нещо са Син поток- как е невъзможно да ни заобиколи, пък той ни заобиколи. Сега първата тръба ще бъде за Турция - хайде минус 100 млн от таксите за пренос на газ през Бг-... И така...:(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още