Мачът за еврото е вече свирен – и загубен. Тази присъда е на американския финансов анализатор Мартин Армстронг. „Бих казал, че рискът за разпад на еврозоната е над 90%“, заяви той пред германския всекидневник „Die Welt“.
Тази прогноза не е просто една от многото. Армстронг си изгради реномето на пророк във финансовия бранш. Така например той предвиди т. нар. "Black Monday" през есента на 1987 г., първият борсов срив след Втората световна война. Тогава индексът Dow Jones се срина с 22% - най-голямата дневна загуба в историята му. Армстронг успя да предвиди и историческия срив на японския бенчмарк Nikkei през 1989 г., както и кризата в Русия през 1998 г.
За финансовата легенда целият проект за паричния съюз е изготвен напълно погрешно. "За да може еврото да има шанс срещу долара, трябваше от самото начало да се създаде единен пазар на облигации. Големите инвестиционни компании искат да влагат своите стотици трилиони евро в единни държавни облигации, а не в германски облигации или италиански дълг".
Заради дефекта при раждането днес европейската банкова система е толкова нестабилна, смята той. „Банките не могат да купуват единни, сигурни ценни книжа, а вместо това са купували гръцки, италиански или испански облигации, и всеки път, когато една държава е в беда, банките също страдат", казва Армстронг.
Ако чрез общи облигации бяха образувани единни резерви, еврозоната би изглеждала много по-добре днес. „Сега имаме тази ужасна мрежа от правителствени въпроси и дисбалансирани банки", пояснява експертът.
Армстронг е една от най-колоритните личности на световната финансова сцена. Той разработи т. нар. "Pi-Code", който много експерти и днес считат за „световна формула“. Тя показва как се развива световната икономика и разкрива вечните приливи и отливи на икономиките.
Въпреки това неговият модел не е алхимична магическа формула. Той съчетава най-изчерпателната историческа база данни в света с паричните потоци на най-големите инвеститори. Така Армстронг може рано да разпознае онова, което се случва зад кулисите на капиталовите пазари, както и да прогнозира кризи или дори войни.
С тази формула Армстронг е спечелил милиони, но тя се превърна и в негов капан. Той бе обвинен през 1999 г., че е измамил инвеститори със 700 млн. долара чрез пирамидална схема.
Армстронг влезе в затвора за дванадесет години, без изобщо да бъде осъден. „По време на руската криза през 1998 г., за която аз предупредих в предишните месеци, попаднах във визьора на правителството на САЩ, което очевидно искаше да ме спре", спекулира Армстронг.
От 2011 г. той отново е на свобода и отново прави своите прогнози. Армстронг попадна отново в новинарските емисии, защото на 7 май в европейските кина започва прожекцията на лентата "The Forecaster", в която се разказва за самия него.
66-годишният анализатор не се задоволява само с мрачната си прогноза за еврото. В дългосрочен план дългогодишната политика на спасяване на еврото ще бъде отречена от пазарите, смята той. Според него едно излизане на Гърция от зоната може да бъде преглътнато без опасност за другите страни.
Въпреки че не дава конкретни данни за срива на еврото, той предвижда нещо друго с голяма точност. „Дръжте се настрани от държавните облигации. Те са супер надценени. Тук ще се спука голям балон. Моделът ми предрича това да стане на 1 октомври“, казва той.
преди 9 години Долара има предимство пред еврото и може да се разпадне еврозоната ако не се вземат правилните мерки ,и засега ЕЦБ купува ДЦК тоест не'*** страшно.БВП на САЩ през 2000год. е 9,5 трилиона - http://***.usdebtclock.org/2000.htmlсега е двойно ?! - нали някой не си мисли ,че това е реално в смисъл се дължи на реалната икономика и хората са почнали да консумират двойно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Когато въведоха еврото дъното му спрямо долара (ако добре си спомням) беше 0,87 (или малко под този курс) Сега EUR/USD е 1,1073. Още бая трябва да пада еврото за да падне под историческите си най-ниските нива спрямо долара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години какво би представлял долара с 55 различни лихви зад себе си и да добавя още 55 разлчини търговско политики често настроени един срещу друг щат, локални интереси над общите са опасност за един съюз отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Това, което казва Армстронг е вярно, но не разбирам как то води до извода, че идва края на Еврото. Еврото ще съществува и ще укрепва, докато големите европейски икономики искат да е така, а за момента няма индикации да не искат, така че както казал шопа "Чекайте да умре" А как е загубило спрямо долара, като при създаването на ЕЗ курса беше малко под 1 долар за евро, в момента е малко над, като имаше периоди на 1.6 даже 1.8 долара за евро отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кое му е устойчивото на еврото - загубило е двойно покупателната си способност от създаването си досега на фона на долара... а като знаем долара колко е загубил досега... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 15 години все някой го погребва еврото, но то не слуша и показва завидна устойчивост и здраве :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Mr Armstrong is extremely rude... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Mr Armstrong is extremely rude... отговор Сигнализирай за неуместен коментар