IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК: "Газпром" спъва конкуренцията на газовия пазар в България

Руската компания е злоупотребявала с положението си на доминиращ доставчик на газ

14:30 | 22.04.15 г. 51
ЕК: "Газпром" спъва конкуренцията на газовия пазар в България

Европейската комисия (ЕК) е изпратила изложение на възражения до "Газпром", в което се твърди, че някои от неговите бизнес практики на централно- и източноевропейските газови пазари представляват злоупотреба с господстващо положение в нарушение на антитръстовите правила на ЕС, съобщиха от Комисията.

Въз основа на разследване предварителното мнение на ЕК е, че "Газпром" нарушава антитръстовите правила на ЕС посредством цялостна стратегия за разделяне на централно- и източноевропейските газови пазари, например като ограничава възможността на своите клиенти да препродават закупения газ през граница. Според Комисията това може да е позволило на "Газпром" да налага несправедливи цени в някои страни от ЕС.

Според анализа България е сред пет европейски страни, на които "Газпром" е налагал необосновано високи цени, злоупотребявайки с положението си на доминиращ доставчик на газ.

Освен това е възможно "Газпром" да е злоупотребил с господстващото си пазарно положение, като е поставял доставките на газ в зависимост от получаване на несвързани ангажименти от търговците на едро по отношение на инфраструктурата за пренос на газ.

Информация за решението на Брюксел изтече още вчера.

Сега "Газпром" разполага с 12 седмици, за да отговори на изложението на възраженията. Той може да поиска и устно изслушване, за да представи своите аргументи. Комисията ще зачете в пълна степен правото на защита на "Газпром" и ще разгледа внимателно неговите коментари, преди да вземе решение. Изпращането на изложение на възраженията не предрешава крайния изход от разследването.

„Газът е стока от първа необходимост в нашето ежедневие: с него се отопляват домовете ни, използваме го за готвене и за производството на електроенергия. Ето защо поддържането на честна конкуренция на европейските газови пазари е от изключителна важност”, заяви комисарят по политиката в областта на конкуренцията Маргрете Вестегер.

„Всички дружества, които оперират на европейския пазар, без значение дали са европейски или не, трябва да спазват правилата на ЕС. Опасявам се, че "Газпром" нарушава антитръстовите правила на Съюза, като злоупотребява със своето господстващо положение на пазарите на газ в ЕС. Смятаме, че е възможно той да е създал изкуствени пречки, възпрепятстващи свободния поток на газ от някои страни от Централна и Източна Европа към други, което вреди на трансграничната конкуренция. Поддържане на разделени национални пазари на газ също така е позволило на "Газпром" да налага цени, които на този етап считаме за несправедливи. Ако опасенията ни се потвърдят, "Газпром" ще трябва да понесе правните последици от своето поведение“, коментира още тя.

Предварителните констатации на Комисията

"Газпром" е господстващият доставчик на природен газ в редица държави от Централна и Източна Европа. Предварителното мнение на Комисията е, че "Газпром" възпрепятства конкуренцията на пазарите на доставка на газ в осем страни от ЕС (България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия). Комисията счита, че "Газпром" прилага цялостна стратегия на злоупотреба в тези пазари на доставка на газ, по-конкретно:

- "Газпром" налага териториални ограничения в споразуменията си за доставка с търговци на едро и някои промишлени клиенти в горепосочените страни. Тези ограничения включват забрани за износ и клаузи, налагащи закупеният газ да се използва на конкретна територия (клаузи за местоназначение). "Газпром" използва и други мерки, които предотвратяват трансграничния поток на газ, като задължава търговците на едро да получават съгласието на "Газпром", за да изнесат газ и отказва при определени обстоятелства да променя мястото, където трябва да се достави газа. Комисията счита, че тези мерки пречат на свободната търговия с газ в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП).

- Тези териториални ограничения могат да доведат до по-високи цени на газа и позволяват на "Газпром" да провежда несправедлива ценова политика в пет страни от ЕС (България, Естония, Латвия, Литва и Полша), като налага цени на търговците на едро, които са значително по-високи в сравнение с разходите на "Газпром" или с референтни цени. Тези несправедливи цени се дължат отчасти на ценообразуващите формули на "Газпром", по които цените на газа в договорите за доставка се индексират по цените на кошница от петролни продукти и които
неоправдано облагодетелстват "Газпром" от неговите клиенти.

- Възможно е "Газпром" да използва своето господстващо пазарно положение, като поставя доставките на газ за България и Полша в зависимост от получаване на несвързани ангажименти от търговците на едро по отношение на инфраструктура за пренос на газ. Така например, доставките на газ са били поставени в зависимост от инвестиции в проект за газопровод, подкрепян от "Газпром", или от съгласието "Газпром" да засили своя контрол върху даден газопровод.

Според предварителните констатации на Комисията тези практики представляват злоупотреба с господстващото пазарно положение на "Газпром", което е забранено по член 102 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС). Ако бъде потвърдено, подобно поведение пречи на трансграничната продажба на газ в рамките на единния пазар и по този начин води до намаляване на ликвидността и ефективността на пазарите на газ. То създава изкуствени бариери пред търговията между държавите членки и води до по-високи цени на газа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

31
rate up comment 10 rate down comment 9
tisia
преди 9 години
...ти такова,за правото на мнение,какво мислиш?Само ти ли ще драскаш тук?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 13 rate down comment 17
tisia
преди 9 години
Е, ако не бяха "зелените човечета",както ги наричаш,щаха да са американските човечета.Те бяха тръгнали натам с кораби,но се наложи да се отбият до Румъния за тоалетна хартия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 19 rate down comment 11
Kaoru
преди 9 години
И аз не съм русофоб. И русофил не съм. Обаче ми писна да чета глупостите на някакви пост-КГБ-сти, които се мъчат да се подмажат на Майка Русия за едната идея :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 7 rate down comment 8
Kaoru
преди 9 години
Радвам се, че ясно ме разграничи със себе си. Останалото е въпрос на гледна точка. За "огнебореца" явно сме на едно мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 15 rate down comment 18
крас
преди 9 години
ПИТАШ МЕ ДАЛИ ИМА "нужда да се пазарим за по-изгодни цени"?С КОГО ДА СЕ ПАЗАРИМ - С "МРЪСНИТЕ" РУСКИ "АГРЕСОРИ" ИЛИ С БРАТЯТА С КОИТО ИЗПОВЯДВАМЕ ЕВРОАТЛАНТИЧЕСКИТЕ ЦЕННОСТИ?Аз не съм в позицията на ПОЖАРНИКАРА - ПРЕМИЕР за да преценям кое е по важно - ИНТЕРЕСИТЕ НА БЪЛГАРИЯ ИЛИ ТЕЗИ НА ЕВРОПА И САЩ. Мен никой не ме пита за тези неща, както никой не пита и СУВЕРЕНА който според Конституцията е българския народ.ВСЪШНОСТ КАКЪВ НАРОД, КАКВА РЕПУБЛИКА?След "царя" и неговата Тройна коалиция , дойде пъдаря, и така от РЕПУБЛИКА СЕ ПРЕВЪРНАХМЕ В МОНАРХИЯ и още по точно в КОЛОНИЯ на УПРАВЛЯВАЩАТА АНГЛИЯ САКС - КОБУРГ - ГОТСКАТА ДИНАСТИЯ.Последното е малко трудно за превъртане, но си е ЖЕСТОКАТА ИСТИНА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 5
roli5
преди 9 години
Ха-ха-ха!Така си е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 10 rate down comment 20
Монти
преди 9 години
Два минуса за сведения който са обществена информация....пише ги в сайта на министерството на икономиката и Булгаргаз...Смях за русофобите или по точно за неадерталците... ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 15 rate down comment 27
Монти
преди 9 години
Знам ,че загубихме южен поток и ще внасяме газ от Турция,че танап няма да стане ,иран няма да ни дава газ ,че от гърция и конектора , газта е руска и много скъпа , че румънския конектор е с обратна насока, че хъбчето край Варна е Хъб само в една болна глава и за да правим ПИАР на ГЕРБ ще правим допълнително разходи за хъбчета и конектори ,че до 2019 ще загубим и преносните такси ..но тогава теб няма да те има....като ник...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 28 rate down comment 12
IMRO
преди 9 години
Според теб няма нужда да се пазарим за по-изгодни цени. Според това българският народ и индустрия не заслужават по-ниски цени на газа и парното -това било "циганене". Според теб трябва да се надупим. Е, аз не съм съгласен, изглежда и ЕК не е съгласна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 24 rate down comment 12
bgMan
преди 9 години
Е те това сега ли го разбраха от ЕС?Това е така не само у нас.Където има руски външнополитически интереси никаква конкуренция не вирее.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още