Реализацията на „Южен поток” в предишния му вид е невъзможна, но Русия е готова да обсъди алтернативи на проекта с партньорите си от ЕС. Това съобщи руският президент Владимир Путин по време на пресконференцията си с унгарския премиер Виктор Орбан, пише руската информационна агенция ТАСС.
Путин беше категоричен още, че няма да се откаже от сътрудничеството си с Турция на „газовото поле”.
По време на срещата си с Орбан руският президент е посочил, че съвместното предприятие, което трябваше да реализира „Южен поток” на територията на Унгария, може да бъде активизирано при строителството на „Турски поток”.
Орбан подчерта по време на пресконференцията, че Унгария е заинтересована от транзитиране на руски природен газ по южното направление. По негови думи европейската икономика няма да бъде конкурентоспособна, а енергийната сигурност – гарантирана, без сътрудничеството на Русия.
Припомняме, че в началото на декември Владимир Путин съобщи по време на среща в Анкара, че спира реализацията на "Южен поток", а вместо него ще изгради нов газопровод между Русия и Турция - "Турски поток". На този етап двете страни вече съгласуваха трасето на новия газопровод, а плановете предвиждат по него да се доставя 63 млрд. куб. метра руски газ годишно през територията на Турция до газов хъб на границата с Гърция.
България също предлага алтернатива на "Южен поток" - да бъдат изградено трасето по дъното на Черно море в предишния му вариант, а суровината да се разпределя до останалите страни от региона и в Европа чрез разпределителна станция край Варна. Тази идея все още не е представена официално на Москва, защото плановете се анализират дали не нарушават европейските правила.
Освен ситуацията около „Южен поток” Орбан и Путин обсъдиха и нов договор за доставките на руски газ за Унгария. Двете страни са постигнали споразумение за доставка на природен газ на политическо ниво, съобщи унгарският премиер Виктор Орбан. Една от отстъпките, които Будапеща успя да постигне, е отпадането на клаузата take or pay, която задължава страната да плаща заявените, но реално не използваните количества газ.
От своя страна Путин уточни, че Русия „разглежда положително” редица въпроси за газовото сътрудничество с Унгария след изтичането на договора за доставка включително и по отношение на възможностите за по-широко използване на газовите хранилища в страната.
Договорът на Унгария за доставка на природен газ изтича в края на годината. Така Будапеща всъщност е първата европейска държава, на която се наложи да преговаря за доставката на природен газ на фона на новите реалности в отношенията между ЕС и Русия.
преди 9 години А аз прочетох нейде "газов хъб на гръцка територия" и някак не се учудвам, що ни заобикалят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Сега е ред на ЕС да помогне по някоя европрограма. Правителството да не спи ами да вложи всички усилия в тази възможност. Нали и самият Борисов имаше голЕм мерак за газов хъб? Ако нова газова тръба от Русия влезе в България според европейското законодателство и се реализира идеята за газов хъб това може да се превърне в най-големия политически успех на ГЕРБ и ще е достатъчно да спечелят и следващите парламентарни избори.Да ви видим колко струвате сега български политици. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нерде Ямбол, нерде... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години от много тарикатлък накрая сами ще си го сложат византийците.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар