IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Времето пред Гърция свършва

Страната трябва да върне до края на годината около 21,3 млрд. евро на своите кредитори

12:24 | 30.01.15 г. 51
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Новият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Новият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис. Снимка: Ройтерс

Първите стъпки на гръцкото правителство са обезкуражаващи. Само четири дни след встъпването си на власт новият кабинет под ръководството на Алексис Ципрас повдигна толкова много въпроси в страната си, но и в целия ЕС. Единна позиция на съюза срещу Русия – почти, но не съвсем. Започнатите с мъка структурни реформи – отменени.

А това политическо говорене отклонява темата от по-важните въпроси – Ципрас и финансовият му министър Янис Варуфакис трябва да се занимават по-скоро с бюджетните теми и въпроси. През тази година гръцкото правителство трябва да се разплати с някои кредитори. При това става дума за голяма суми пари - и това може да вкара малката страна в сериозни неприятности, пише Financial Times. 

Само на Европейската централна банка (ЕЦБ) Гърция трябва да изплати 6,7 милиарда евро през юли и август. ЕЦБ прие под ръководството на своя бивш президент Жан-Клод Трише гръцки държавни облигации като обезпечение. Сега те имат падеж.

Централната банка ще настоява за плащането - в противен случай тя ще трябва да се примири с обвинението за публично финансиране, а това е забранено от европейските договори. Дори и за удължаване на срока не може да става дума, заяви членът на управителния съвет Беноа Кьоре по-рано тази седмица пред Corriere della Sera.

Гръцките банки също са зависими от ЕЦБ. Централната банка приема гръцки държавни облигации като обезпечение за банките. Финансовите институции могат да депозират книжата си в ЕЦБ и да получат в замяна свеж капитал. Централната банка има свои собствени правила за действие. Преди кризата тя не приемаше книжа, които са напът да бъдат понижени до неинвестиционен рейтинг.

Тази сделка с ЕЦБ ще се прилага обаче само докато Гърция прилага реформите на Тройката. „Облигациите без тази програма не могат да се приемат от ЕЦБ", повтаря постоянно германският министър на финансите Волфганг Шойбле. "И аз се надявам, че тези, които са отговорни фактори в Атина, разбират това добре“.

Но и във Вашингтон чакат трансфери от Атина. Международният валутен фонд трябва да получи през тази година малко под 9,1 милиарда евро от Гърция. И Европейската инвестиционна банка иска 800 милиона евро. Ако всички тези ангажименти, както към публични, така и към частни кредитори, включително и лихвените плащания, се съберат, излиза, че Гърция има нужда от 21,3 милиарда евро. И то само през тази година, пресмята германският Die Zeit.

Откъде обаче може да дойдат парите, ако Гърция не иска да взема вече абсолютно никакви нови заеми от ЕС? Засега има малко достоверни данни за това как изглежда текущата бюджетна ситуация в Гърция. Особено след като се очаква данъчните приходи през януари и през декември миналата година да отчетат спад. „Като цяло правителството твърди, че има резерви от 4 милиарда евро“, казва икономистът Манос Гиакумис, анализатор в гръцкия мозъчен тръст MacroPolis. Тази сума би могла да помогне на Гърция само през първите няколко месеца, но не и след това.

Една от възможностите е да се издадат още краткосрочни държавни облигации, познати като съкровищни бонове. Но това е идея, която самият Алексис Ципрас вече спомена. Само че това не може да се случи лесно. Тройката вече е задала таван на общите облигации. И в момента Атина със съкровищни бонове за 15 милиарда евро е близко до горната граница. А в действителност Ципрас възнамерява да изгони Тройката от страната и въобще да не пита експертите за разрешение за издаването на допълнителни облигации.

Общо 11 млрд. евро се съхраняват в банков фонд. Hellenic Financial Stability Fund (HFSF) бе създаден по време на кризата със средства от ЕС с цел рекапитализиране на гръцките банки. Но парите не бяха изхарчени напълно. Неочаквани пари? Вероятно не. „Тези средства не могат да бъдат използвани за финансиране на гръцката държава", каза икономистът Гиакумис.

В края на краищата може би всичко зависи от желанието на еврозоната да запази Гърция в блока на всяка цена. И съответно да допусне някакви отстъпки в преговорите с Ципрас и Варуфакис. Носителят на Нобелова награда Пол Кругман се съмнява, че ЕЦБ е готова да ескалира ситуацията, ако е необходимо.

А Атина дава вид, че е готова на преговори. След като Гърция първоначално намекна, че може да спре санкциите срещу Русия, по време на първото заседание на кабинета в сряда имаше по-умерен тон. Разговорът с шефът на Еврогрупата Йерун Диселблум в петък се очаква да бъде "продуктивен". Правителството ще се стреми към балансиран бюджет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 6 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
не знам дали си гледал Катастройката, ама филма наистина е як и гърчолята ги са "по наместили" някой деморатични култури .... и са спекулират с тва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 10 rate down comment 4
data
преди 9 години
не е лишено от логика . ще видим . но с тая криза в Украйна ЕС доста рязко си очерта границите така че не вярвам да пуснат на китайците или руснаците . но наистина предстой да разберем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 12 rate down comment 5
SSIW
преди 9 години
Предполагам защото, след като Гърция стане собственост на кредиторите си, същите от стратегически мотиви, може да не желаят да ги продават точно на дръпнатите или на извънземните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 2
многодобре
преди 9 години
http://***.banker.bg/sviat/read/tova-koeto-nikoga-ne-vi-kazaha-za-gurciia
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 3
data
преди 9 години
толкова вадят , толкова могат да харчат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 13 rate down comment 6
pecan
преди 9 години
по бих казал че Ципрас ще го....Времето ще покаже.Между временно еврозоната съвсем се разпадна 1 евро на цели 80 парчета рубли
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 9
michaelis
преди 9 години
нищо не им е свършило ей тука и вчера постнах, но ше го постна пак един филм правен и за тях, какво е всъщност положението ...Catastroika / Катастройка (2012) https://***.youtube.com/watch?v=pVF5wnBkuic
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 29 rate down comment 4
data
преди 9 години
И що смяташ че Китайците , Руснаците или марсианците ще тръгнат да спасяват гърците а няма да изчакат да спихнат съвсем и после да купуват на едро ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 27
SS-23
преди 9 години
Ципрас да обявява натрупаните дългове за омразни, в натрупани в противовес с интересите на народа ...и Супер Марио да го духа, както и всички останали!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 3
SSIW
преди 9 години
Това е ясно, че оставени на тяхното "БВП" и ако Европа не вижда свой интерес да им прави "изкуствено дишане" , маляките пътуват по течението. Затова писах, че е интересно дали имат оферта от Китай и дали това ще мотивира Европа да направи контра-оферта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още