IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа трябва да се защити от спекулиращите за излизане от еврозоната

Покупките на държавни облигации от страна на ЕЦБ ще увеличат потенциалната заплаха на задлъжнелите страни да не правят реформи

11:48 | 19.01.15 г. 18
Автор - снимка
Създател
Европа трябва да се защити от спекулиращите за излизане от еврозоната

Бепе Грило (основателят на Движение „5 звезди" в Италия), Силвио Берлускони и лидерът на „Лига на Севера“ Матео Салвини имат нещо общо - те флиртуват с идеята, че Италия може да не остане в европейския валутен съюз. Техните фантазии за излизане от еврозоната, както и настоящата дискусия за възможно предоговаряне на задълженията за изплащане на Гърция, са част от по-широк европейски проблем, пише в свой анализ германското икономическо списание WirtschaftsWoche. 

A именно - тежко задлъжнелите страни биха могли да преустановят изплащането на своите кредити, а чрез спекулациите за излизане от еврозоната биха могли да предизвикат изтичане на капитали. След напускането на еврозоната повишените целеви баланси могат да се превърнат във вземания, които страните едва ли ще могат да обслужват. Такъв срив на валутния съюз ще създаде значителна икономическа несигурност в Европа. Ето защо страните от еврозоната трябва да се подсигурят в свой интерес срещу орязване на дългове и желания за напускане на еврозоната.

Без по-нататъшни мерки със своите количествени облекчения ЕЦБ би поела точно по обратния път, защото покупките на държавни облигации от страна на банката ще увеличат потенциалната сила на задлъжнелите страни да не извършват реформи. Наистина опитът чрез количествени облекчения да се насърчи готовността за инвестиции на банките с оглед на ниската инфлация е напълно оправдан. ЕЦБ обаче трябва да вземе подходящи мерки срещу евентуални загуби.

Ако ставаше дума за търговска банка, можеше да се очаква, че с разширяването на общата балансова сума ще се случи и увеличаване на собствения капитал. Собственият капитал на ЕЦБ бе 5 милиарда евро при създаването на паричния съюз. Сега той се е повишил до около 7,5 милиарда евро. Aко ЕЦБ иска да запази сегашното съотношение на собствения капитал към балансовата сума, то при разширяване на баланса с до 1 трлн. евро собственият капитал трябва да се увеличи до над 10 млрд. евро. 

Аргументът, че една централна банка не е необходимо да поддържа положителен собствен капитал, защото винаги може да печата пари, не е убедителен в този контекст. Ако загубите са твърде високи, от изкушението за компенсиране на загубите може да се създадат рискове за ценовата стабилност. Следователно увеличаването на собствения капитал е важно.

В допълнение, по-високият собствен капитал на ЕЦБ действа като допълнителна защита, която намалява стимулите на членки да се оттеглят от паричния съюз. Би било от полза също ако покупките на държавни облигации се извършват от националните централни банки. Ако една страна реши да напусне еврозоната, то тя ще трябва да поеме частта от самостоятелно причинените загуби. ЕЦБ трябва да се реши на двете неща - в интерес на стабилността на валутния съюз, пише още Wiwo.

В случай на едностранно напускане на дадена страна ЕЦБ ще може в конкуренция със слаба национална валута да реализира печалба. Обикновено печалбата на ЕЦБ се разпределя според дела на страните в капитала на централната банка. Но една страна, която напуска еврозоната, оставя и задължения на ЕЦБ, които вероятно няма да е в състояние да погаси. Следователно би било доста правдоподобно ЕЦБ да може да запази за себе си съответната печалба, предназначена за централната банка на напускащата зоната страна.

Ако тези мерки се комбинират с адаптиране на нетните плащания от ЕС, то евентуалното подстригване на дълга в комбинация с излизане от еврозоната бързо ще стане неатрактивно. Така Европа ще може да се защити срещу желанието за напускане на еврозоната, пише изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:02 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 11 rate down comment 4
jeger
преди 9 години
Бойчо Бойчо не само Италия иска да напуска еврозоната но и много други като Гърция Испания а други като Великобритания Дания Швеция изобщо неискат и да влизат в тази еврозона. Да не говорим за такива като Норвегия Швеицария който дори неискат и да чуват за еврогеиският съюз. С Десислава пак сте копнали от някъде тази статия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 1
interim
преди 9 години
Точно обратното - Германия ще е следващата, но по собствено желание...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 2
Slavvi
преди 9 години
А фалираш ли, банката като собственик на нещото, което ти си създал с ината си, го препродава на някой друг балък, дето доброволно има работи, до следващия фалит!=================================================Дори не е нужно да препродават. Могат да оставят фирмата да работи при нечовешки условия и заплащане, като им се набива в главите, че те сами са си виновни за това състояние и трябва да бачкат, за да плащат. Пожизнено. Здравей финансово робство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 4
StefanL
преди 9 години
Каква еврозона бе с тоя разпадащ се съюз ! 8 години чакахме да заживеем по добре а ние заживяхме по лошо ! За къв *** ни е еврошвестерският хомосексуален съюз
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 1
Сините камъни
преди 9 години
С две думи, за нула време банките стават собственик на собствеността ти.А ти си им работник, докато не фалираш.А фалираш ли, банката като собственик на нещото, което ти си създал с ината си, го препродава на някой друг балък, дето доброволно има работи, до следващия фалит!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 1
Сините камъни
преди 9 години
Защото името "пазарна" отдавна за пазарната икономика е само странно прилагателно!Икономиката отдавна е на базата на глобални интереси, така че тя е глобално идиотска икономика
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 2
Slavvi
преди 9 години
Отиди в някоя банка и кажи, че фирмата ти е много , ама много закъсала и ти трябва заем. Как мислиш, дали ще те затрупат с пари по този случай, "за да ти дадат глътка въздух" или ще избягат от теб ката от чумав.====================================================Защо да не ти дадат? Ако фирмата ти има активи за 1 млн, имаш некадърен и корумпиран мениджмънт, що да не ти отпуснат 100 - 200 хил при нечовешки лихви и условия, само защото си рисков клиент? Ще те напазаруват на безценица. Същото става и на държавно ниво с печатницата. Печатат и ти ги дават срещу лихви, мениджмънта ги краде, а работниците са напазарувани с активите им на безценица. Чисто и просто.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 9 години
Просто е като фасул, ама явно мозъкът на повечето и за това не стига! хахахаЗа пазарната икономика има едно много малко, но задължително условие - ПАЗАР! хахаха! Къде е пазарът на европейската пазарна икономика?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 17 rate down comment 4
RSG
преди 9 години
Не е така, в момента и ние примерно отговаряме на критериите за процент на дълга спрямо БВП. Тези изкупувания на ДЦК покриващи неефективни разходи са дефакто печатане на пари от които мързелите като Гърците печелят.Но това не е най-лошото, ако продължава да се стимулира мързела след 20 години Европа ще е това което соц блока беше преди 25 и децата ни ще живеят в същия ***. в който ние сме живели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 2
menroom
преди 9 години
ами то, ако е така, само Германия ще остане
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още