IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как една редакция победи култа към убийствата на терористите

Част от новия брой на Charlie Hebdo ще се появи като притурка на турски в престижния всекидневник Cumhuriyet

08:57 | 14.01.15 г. 43
Автор - снимка
Създател
Как една редакция победи култа към убийствата на терористите

Те успяха – редакцията на Charlie Hebdo сякаш надви култа към убийствата на терористите и издаде „редовен“ брой на сатиричното седмично издание. Нищо в тоя брой обаче не е нормално – нито обстоятелствата, при които той е бил произведен, нито редакцията, която след убийството на петима карикатуристи и двама други служители в сряда миналата седмица в Париж представлява само „скелет“ от служители, пише в свой репортаж DPA.

Но в същото време Charlie никога не е бил по-голям. „Солидарността на другите медии бе страхотна, разтърсваща“, казва адвокатът на вестника Кристоф Тевене. Френските колеги са направили възможно производството, като са предоставили пространство и офиси (Libération), компютри (Le Monde) и друг материал (много други). 

Помощ идва и от чужбина – две вътрешни страници са били създадени от чуждестранни карикатуристи. Броят от сряда е отпечатан в тираж от три милиона екземпляра, 300 000 от тях са предназначени за чужбина. Предварително са публикувани две страници (може да ги видите тук).

Търсенето на новия брой е огромно – собствениците на френските павилиони за преса още от вторник спряха да приемат предварителните поръчки. „Аз не знам точно колко копия ще получа, затова предпочитам да не давам обещания", казва един от тях. „Вече имам 182 поръчки, не искам да ги разочаровам“, казва друг. Не само благодарение на това търсене икономическото бъдеще на вестника е осигурено поне в близките месеци. Освен това редакцията получи дарения на обща стойност 950 000 евро, съобщава Тевене. Това ще стигне, за да се изгради една нова редакция.

&

Новото издание ще се появи отчасти и в Турция. Броят ще се появи на турски в сряда като притурка на престижния всекидневник Cumhuriyet, казва един от редакторите на френското издание – Жерар Биар, пред AFP.

Въпреки това един журналист от Cumhuriyet посочва, че само част от вестника ще бъде препубликуван. Това е единствената медия, с която бих искал да работя, тъй като Турция изживява труден момент и светският ѝ характер е застрашен”, подчертава Биар. Той уточнява, че за него турският превод на броя е „най-важният”.

Междувременно Франция остава една страна в извънредно емоционално състояние. Във вторник тримата убити полицаи бяха погребани в двора на Парижката полицейска префектура погребални почести. 

И докато президентът Франсоа Оланд през последните няколко дни не се изказваше особено често, премиерът Манюел Валс държа реч в парламента, в която заяви, че „Франция е във война, във война срещу тероризма, срещу джихадистите и срещу радикалния ислям, но не срещу мюсюлманите“. Той обяви и по-засилено следене на интернет трафика, нови изисквания за французи, които поддържат отношения с джихадисти и събиране на данни за някои пътници, пише германският Handelsblatt.

Но отвъд демонстративните дебати почти заглъхват дискусиите и за онова, което не е наред във Франция по отношение на интеграцията на мюсюлманските младежи, някои от които са изразили съгласието си с убийствата. Става дума за "война на цивилизациите", заяви във вторник бившият президент Никола Саркози. "Аз не го разбирам това", опровергава го много спокойно бившият министър на правосъдието Рашида Дати. "Две цивилизации? Ние представляваме цивилизацията, човешките права и ценностите на републиката. „Ислямска държава" е варварство", казва тя.

Дати е била отгледана от кармелити и леля – мюсюлманка, която ѝ е казвала, че „религията е любов". Това тя виждала и на новата корица на Charlie Hebdo. Плачещият пророк Мохамед показвал точно това: любов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:59 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 9 години
Дмитри Иванов - Джимо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
Не знам кой е Джимо, но тая мисъл не негова и не е нова, но пък е болезнено вярна. Те са във времето на техните кръстоносни походи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
това не е според новата история. Това е според историята. И не турците са ни били на гости, на практика ние сме ги поканили. Общо османците са около 3000 човека. А империята не е била етническа, а религиозна. Самият Божидар Димитров(който не ми харесва именно щото прекалява с патриотизмът и му влияе на преценката), ако трябва да го цитирам казва:"историците не могат да употребяват понятието турско робство, тъй като българите между 13961878 г. никога не са имали статута на роби, т.е. на вещи" и "Османските турци също са били дискриминирани по определен начин, и то доста сериозен. Между XVXVII век те нямат право да заемат каквато и да е военна или административна длъжност в имперския държавен апарат. "Великите везири(провери в гугъл) масово са сърби и гърци(има един, вероятно двама българи), което пък трябва да ти говори кои нации наистина смятат предателството за национален спорт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 9 години
Най-готиния коментар за исляма го направи Джимо - "Исляма е възникнал около 600 г. след християнството и в исторически план се намира в своето средновековие "
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
мда забравих, че според новата история турците са "ни били на гости" около 480-500стин г. и ние сме били толкова гостоприемни, че не сме ги пускали да си тръгнат ...... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
според мен критика е да ги питаш, защо в исляма жените са част от мебелировката? Евентуално да ги критикуваш за това, че нямат много права ама не да ми рисуват Мохамед с къси ***, с въдица метнал на рамо и отива за риба ?!? Подигравката е нещо злобно и гадно, като видим някой просяк на улицата, кво прайм подиграваме ли му се .... - Баа ахахаа глей го тоя стои там увит в кашони и няма кво да яде ... *** нещастника ... Ееми тва е подигравката = кретения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
днес имаш две силни попадения-примера с принцесата(не е кралица, все още) и примера за българското османско владичество(никога не е било турско робство; ни турско, ни робство).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
Т.е. ако критикуваме протестиращите то ние имаме право на това, а те трябва да изтърпят критиката ни? Така ли ни се разви живота последните години???И между другото-100% от религиите се крепят на вярата(ти си го нарекал фанатизъм) на вярващите. Само на това. На нищо друго. Така е и с християнската религия. Иначе не знам що се гърмят в Ирландия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
Да-по-умният отстъпва....СССР отстъпи:) това е шега, да не се отклонява разговора натам, моля. Но наистина-ако някой ще отстъпи то няма да е глупавият запад...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 0
deant
преди 9 години
т.е. когато си ПО-УМНИЯ, трябва да осъзнаеш, че има хора, които не мислят по твоя начин и най-малкото, което трябва да правиш е да ги провокираш НАСИЛСТВЕНО да го правят. Не говоря за джихад или не, но когато виждаш, че някой не иска да се лигавят с религията му, просто да не го правиш! Все едно аз сега като не гаресвам гейовете и отида на запад и го извикам насред площада, ще ме гледат като извънземен, а може и да ме арестуват за накърняване на нечии права. Така, че моля ви се...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още