IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какви въпроси поставя трагедията с Charlie Hebdo

Защо френските спецслужби не успяха да предотвратят нападението, пита BBC

12:14 | 11.01.15 г. 11
Какви въпроси поставя трагедията с Charlie Hebdo

Събитията през последните дни във Франция, където от ръцете на ислямисти загинаха 17 души, предизвикват не само шок, възмущение, болка, но и въпроси. На някои от тях специалният кореспондент на руската редакция на BBC в Париж Олга Алисова се опитва да намери отговор, съобщава британската медия в сайта си.

Как бяха охранявани редакцията и журналистите?

Редакцията на Charlie Hebdo вече беше подлагана на нападение през 2011 г., когато срещу сградата на седмичника беше хвърлена запалителна бомба, предизвикала пожар. Нападението стана в навечерието на публикуването на специалния брой на "Шариа ебдо" (името на седмичника беше преиначено чрез думата "шариат") с карикатура на пророка Мохамед на първа страница. 

След този пожар редакцията на списанието и редица негови сътрудници бяха поставени под полицейска охрана. Един от полицаите, охранявал главния редактор Шарба, загина при нападението на 7 януари. По думите на адвоката на изданието Ришар Малка заплахи срещу вестника били отправяни непрекъснато.

Защо френските спецслужби не успяха да предотвратят нападението?

Според експерти сложността идва от там, че се е изменила самата структура на ислямистките групировки, което затруднява разкриването на джихадисти. "Вече няма ясна логика в йерархизирането на организацията  както в 80-те, 90-те години или дори както при Ал Каида до началото на 2000 година. Заплахата стана децентрализирана", заяви пред Liberation Марк Екер, експерт в центъра за изследване на сигурността във френския институт за международни отношения.

Освен това, за да бъдат следени всички подозрителни ислямисти, не достигат ресурси. По думите на експертите в областта на сигурността, за да се води денонощно следене само на един човек, са необходими най-малко 20 полицаи.

Лесно ли е да се купи автомат "Калашников" във Франция ?

Във Франция има по-строго законодателство в областта на търговията с оръжие, отколкото в САЩ, но в страната процъфтява черният пазар. По думите на Филип Капон, ръководител на френския полицейски сидникат, френският черен пазар е наводнен с оръжия от Източна Европа. "Във Франция те (автоматите "Калашников") са навсякъде", заяви Капон пред агенция Bloomberg. По думите му цената на АК-47 на черния пазар е между 1000 и 1500 евро.

А сега ще си разчистят сметките с местните мюсюлмани?

Срещу няколко джамии във Франция след трагичните събития в редакцията на Charlie Hebdo бяха извършени нападения. В четвъртък през нощта неизвестни лица хвърлиха шумови гранати срещу джамия в град Льо Ман западно от Париж, няколко изстрела бяха произведени срещу мюсюлманска молитвена зала в Пор-ла-Нувел в южна Франция. В град Вилфранш-сюр-Сон недалече от Лион стана взрив в арабски ресторант близо до джамия.

Междувременно в социалните мрежи се отправят призиви да се разграничава ислямът от тероризма. Един от полицаите, загинали при стрелбата в редакцията на Charlie Hebdo, се казваше Ахмед Мераб. В социалните мрежи бързо се разпространява хаштагът "Аз съм Ахмед", по аналогия с "Аз съм Шарли". "Те казват, че убиват за пророка, но хладнокръвно убиват полицай, който носи името на пророка", пише един потребител. Продължава да е популярен и хаштагът "Не от мое име", използван от мюсюлманите още от септември в отговор на престъпленията, извършени от "Ислямска държава".

Едновременно с това по адрес на френските мюсюлмани са отправяни упреци, че не излизат на улицата в знак на солидарност със загиналите журналисти. Според известния експерт по въпросите на ислямизма Жил Кепел стратегията на ислямистите се състои в това да унищожат западните страни, настройвайки една част на населението срещу друга.

Струва ли всичко това свободата на словото?

"Това не е просто обикновено нападение. Целта му е ясна - грубо унищожаване на свободата", написа в колонката си, публикувана в сайта на в. "Лез еко" в четвъртък френският философ и журналист Роже-Пол Дроа. "Когато на 11 септември 2001 г. бяха ударени кулите на Ню Йорк, някои все още предполагаха, че целта са били само Съединените щати и тяхната финансова мощ.

Този път само слепият може да игнорира, че мишена са били основните свободи на всички демокрации", пише той. Сега мнозина си спомнят за трагичните събития от 11 септември 2001 година. "Френският 11 септември" - под това заглавие излезе в петък Le Monde.

"Пред журналистите, които претворяват в живота тази свобода, въпросът стои по друг начин: "Ти си длъжен по-скоро да се съгласиш да умреш, отколкото да се покориш". Цената на свободата да говориш, рисуваш, мислиш - това е риск от кърваво клане", писа вестникът.

"Журналистите не се поддават на страх, оставайки скромни герои на всекидневието. Но колко дълго може да продължи това? Ами ако нападенията се повторят?", питаше се Роже Пол-Дроа, когато още никой не подозираше какво драматично развитие на събитията очакваше Франция в петък.

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Като никога съм на 100% съгласен с теб:) Що след като всичките вестникари(по Вазов) са много Шарли не публикуваха карикатурите:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
Пък и едно уточнение-все още не ми е ясно що тогава нямаше такава международна реакция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
българският шофьор дори и случайна жертва си остава жертва, освен това атентата беше на наша територия. Или това няма значение? Не е ли редно като българи това да е най-значимият атентат за нас?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
balkando
преди 9 години
Защото това трябва да се избегне ! Освен това атентата в Сарафово не е съпоставим - там бяха нападнати чужди туристи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
Сините камъни
преди 9 години
А да, отбелязаха, че в Интернет ги има карикатурите, но не и в печатните издания!Жалко за невинно загиналите. Но явно Чарли някой го е излъгал, че ще му пази гърба!В момента, в който е разбрал, че се е прецакал жестоко, го е настигнал страха!А, и да питам, тия дето поставиха цветя пред френското посолство, знаят ли къде е украинското посолство у нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
Сините камъни
преди 9 години
Който поръча карикатурите, той поръча и убийството на карикатуриста!Много тъпо!И българските журнаЛета решиА, че трябва да станем всички "Шърли", даже някой каза в ефир, че няма печатно издание в България да е публикувало карикатурите на Чарли, както КулЕзич "отбеляза" грамотно!Че стиска ли им да публикуват поръчкова гнусотия?Инвестор, Вие няма ли да ги публикувате детайлно?Та на самото шествие видяхте ли тези карикатури?Всички носеха надписи с "Аз съм Чарли", ама карикатурите, на-най!Що за первезно слово, що за свобода!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
моите уважения, ама що не споменаваш Сарафово? Що даже не почна с него? Що тогава нямаше такава международна реакция като сега?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
http://***.dnes.bg/blizak-iztok/2015/01/10/nad-50-dushi-zaginaha-pri-napadeniia-na-id-v-severen-irak.250851http://***.dnes.bg/world/2015/01/10/momichence-izvyrshi-samoubiistven-atentat-v-nigeriia.250854Нещо не се в чува за килими от цветя пред нигерийските и иракски дипломатически мисии по света или др символични форми за изразяване на съболезнования и съпричастност от страна на "цивилизования" свят.... ама то няма и как друго яче да бъде, защото тогава ще се наложи да си припомним неприятните подробности , кой им срути на иракчаните държавата и на кого са задължени за безспорното си лидерство, в класацията за най-регулярни и кървави атентати в последните десет и повече години ... всеки Божи ден ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 2
eng.Garin
преди 9 години
Основния въпрос които ще поставят тези след нас е: Свободата на словото ли беше поставена на карта или свободата на лицемерието? Дали 10 журналисти в Париж през 2015 струват повече от 15 журналисти в Белград през 1999! Каква е инфлацията при журналистите?? И за двата случая разбра цял свят! Но само за единия света падна на колене! Въпрос на ценности ще кажете! А аз ще кажа , че ценностите ви не струват, защото не са принципни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 2
balkando
преди 9 години
Има много несъответствия в масово разпространяваната версия, но това не бива да отклонява вниманието от основното - насилието. Този терористичен акт напълно отговаря на тези от лондонското метро и мадритската гара - след изказване на водещи политици срещу официална позиция на американското правителство. Англичаните правеха допитване дали да участват в коалицията, испанците бяха заявили че няма да участват, когато им се случиха терористичните актове и общественото мнение се обърна. В случая всички забравиха, че предния ден Оланд официално се обяви за отмяна на санкциите срещу Русия. Сигурно всички помнят и как при инцидент загина един от известните френски бизнесмени, който не пожела да прекрати сделките си. Въпреки това, най-важното е не да посочим истинските организатори на тероризма, а да не допускаме радикализация у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още