Финландия и Русия ще задълбочат сътрудничеството си в енергийната сфера, след като техни държавни предприятия сключиха сделка за изграждане на водноелектрически и ядрени мощности въпреки опасенията в скандинавската страна и в Европа относно сближаването с Москва, пише Financial Times.
Най-голямото финландско комунално дружество Fortum заявява готовност да участва с дял до 15% в строителството на противоречива ядрена централа във Финландия от държавната енергийна компания Росатом.
Освен това Fortum преструктурира джойнт венчъра си с дъщерна компания на Газпром, която управлява водни и парни централни в северозападна Русия и притежава топлопреносни мрежи в Санкт Петербург.
Финландската група, в която правителството е мажоритарен собственик, ще създаде джойнт венчър за хидромощностите, в който ще притежава 3/4 от капитала, а Росатом – останалите. Газпром, която бе мажоритарен акционер в джойнт венчъра, ще установи контрол над останалите активи.
„Тези сделки заздравяват сътрудничеството между компаниите в енергийния сектор във Финландия и Русия, както и с нашия дългосрочен партньор Fortum”, коментира главният изпълнителен директор на Росатом Сергей Кириенко.
Споразумението се сключва само три месеца, след като отчасти заради енергийните връзки на Финландия с Русия коалиционното правителство едва не се разпадна след обвиненията за „Финландизация“. Изразът, използван от лидера на Зелената партия в интервю за Financial Times, се отнася до това как една по-малка държава адаптира политиките си към тези на свой по-голям съсед, както някои смятат, че се е случило с Финландия по време на Студената война със Съветския съюз (СССР).
Изграждането на ядрената централа Fennovoima във Финландия разпали критиците, тъй като Росатом ще осигури реактора. Руската компания ще държи 34% от ядрената централа и ще бъде най-големият акционер.
В петък финландският парламент ще гласува за или против строителството на централата, като очакванията са кабинетът, който има мнозинство, да спечели.
Сложната четворна коалиция във Финландия настоява 60% от акциите на Fennovoima да останат във финландски ръце, а евентуалното участие на Fortum означава, че тази граница най-вероятно ще бъде достигната.
През 2010 г. Fortum искаше да построи своя ядрена централа, но проектът бе отхвърлен за сметка на Fennovoima. Финландското комунално дружество реализира една пета от продажбите си на руския пазар и инвестира милиарди евро в страната въпреки дипломатическите и икономически санкции срещу Русия.
преди 10 години русофоб=българофил .... кво толкова не ти е ясно ? 140 години ни дърпат назад *** !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Скоро чух за танкове на САЩ и те идваха ,май насам,Политико! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това би било идеалното положение, но когато руските войски влизат в чужди държави и им анексират част от територията няма как да няма конфронтация! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Този материал е,може би, да се замислят някои,прекалено политически настроени хора,че има и друг начин за нормален живот, и той не включва конфронтацията между Изтока и Запада! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Как може да са толкова "***" тези богати финландци, а няма да послушат или поне да прочетат анализите на Илиан Василев и Огнян Минчев, които с факти и документи показват безперспективността от сътрудничеството с Русия в енергийната сфера.А нашите правителства ги слушкат защото знаят кой им подсказва и съветва тези умници! отговор Сигнализирай за неуместен коментар