IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕЦБ обмисля покупки на корпоративни облигации?

Централната банка може да вземе решението до декември, като покупките могат да започнат в началото на идната година, пише Ройтерс

15:29 | 21.10.14 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
ЕЦБ обмисля покупки на корпоративни облигации?

Европейската централна банка (ЕЦБ) обмисля да започне покупки на корпоративни облигации на вторичния пазар, пише Ройтерс, цитирайки свои анонимни източници.

Централната банка може да вземе решение по въпроса до декември, като покупките могат да започнат в началото на следващата година, ако планът бъде одобрен.

Подобно решение ще разшири обхвата на програмата за покупки на обезпечени облигации, която беше започната вчера, в частния сектор. Целта на финансовата институция е да насърчи бизнес кредитирането, което да укрепи икономиката на еврозоната.

„Натискът в тази област е голям“, коментира запознато с въпроса вътрешно лице, пожелало анонимност. Запитан за възможността за покупки на корпоративни облигации, източникът отвръща, че Управителният съвет на ЕЦБ не е взел такова решение.

Съветът обаче може да обсъди възможността за подобни покупки на декемврийската си среща, споделят двама от четиримата източници, разговаряли с Ройтерс. И четиримата казват, че подобни планове се обсъждат. При положение, че бъде дадена зелена светлина на плана, покупките на корпоративни облигации могат да започнат през първото тримесечие на 2015 г., посочва един от източниците.

ЕЦБ започна да изкупува обезпечени облигации в понеделник, като по-късно през годината ще започне покупки на обезпечени с активи ценни книжа. Съществуват опасения обаче, че тези мерки ще се окажат недостатъчни за съживяването на икономиката в еврозоната.

„Според голяма част от членовете на Управителния съвет икономическата конюнктура се влоша напоследък“, посочва един от източниците.

Европейските пазари реагират положително на новината, като водещите индекси се устремяват нагоре. Германският DAX печели 1,04% до 8 808,05 пункта, докато френският CAC 40 нараства с 1,30% до 4 043,02 пункта. Британският FTSE 100 се изкачва с 0,93 на сто до 6325,33, а общоевропейският Euro Stoxx 600 напредва с 1,30% до 321,12 пункта. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:25 | 07.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 0
deant
преди 10 години
мислех, че го е казал господин Спок на капитан Кърк:) Ама явно са г взаимствали от Артър Конан Доил:) За останалото имам друга поговорка:само лудия прави едно и също много пъти надявайки се "този път" резултата да е друг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Колкото и да звучи скептично стигам до същия извод. Не е пакетен (опазил ме Бог). Пак е разкройващ но уж по-нов, по-голям да държи размера по-добре, ала бала.. Аз пак съм по добре, защото произвеждам всякакви нестандартни работи, ама тея с големите линии за мебели, те много лошо усещат като хлъцне икономиката. Защото те на гардеробчето не могат да му мръднат и размера.. а в града вече не останаха дори средно добри мебелисти, които могат да наемат за поръчкови мебели...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
".. на 5-тата година започна да дава проблеми...".....................Милиарди хора разчитат, да се издържат/изхранват/оцеляват, от така въведения модел на планирано изхабяване. Т.е. определен продукт, тр. да става негоден, в срок който да гарантира такава цикличност на търсенето, която поддържа стабилна заетост, а от там и стабилност в цялата система. Е, естествено има и дребни негативи, които следват от функционирането на този модел : ресурсите на планетата ще се превърнат в *** за много по-кратък срок , от колкото, ако се стремим да създаваме дълговечни продукти, вечно недостигащото потребление, ще се стимулира от безумно голям океан от кредит, света ще влиза и излиза все по-често от криза в криза, но ... Човечеството има навика да се учи и променя, САМО под натиска на непреодолими обстоятелства и болка ... или този път може да е по-различно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 10 години
Нормалните канали ( банковите) за раширяване на паричното предлагане са запушени . Те затова са и тези схеми - заобикалят банките . Естествено че са ужасно не справедливи и дават огромно конкурентно предимство на тези който първи получат парите . Те това е основната слабост на Кенсианството - ражда мастодонти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 0
rmarkov
преди 10 години
Два кратки клипа, на които сложих български субтитри: http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/10/amazoncom.htmlhttp://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/12/blog-post_6999.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Аз имам малък циркуляр на около 20 години, последствие взехме чисто нов с електронно оразмеряване.. на 5-тата година започна да дава проблеми с електрониката и механиката. А да не ви казвам, че струва 10 пъти повече и уж беше последно поколение. Повечето производители бас държа могат да ви кажат същото. Аз няма да купувам през 5 години техника за да произвеждам малотрайни *** на минимална печалба. Кво от ЕС ли да искам пари? И те ще са до време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Дори да напълнеш джобовете на хората изкуствено, колко могат да изхарчат? В един момент винаги се стига до презадоволяване. Все пак едно семейство не може да има 10 коли, 10 хладилника, 20 лаптопа и т.н. Разширяването трябва да е посока - дълготраен качествен продукт, а не обратното! Кел файда като превъртаме некачествена стока през машините на минимална печалба. То и машините вече не са издръжливи и се скапват по-бързо! Не може да има просперитет (забележи не растеж! А просперитет) поддържан само от печатницата. В крайна сметка се амортизират производителите, работниците им, машините и самите потребители! А потребителите се набалбукват със всякакви кредити, дори на Запад вече високите (за нашите представи) заплати вече не им стигат, когато ги превъртят през вноските за кредити, режиините и данъците!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
rmarkov
преди 10 години
Тези хора не разбират, че банките не отдават резерви като заеми за частния сектор. Кредитоотдаването в съвременната парична система зависи единствено от наличието на клиенти с добра кредитна история ТЪРСЕЩИ кредит и от капитала на банките, но резервите нямат никакво отношение в този процес. Неотдавна Бнаката на Англия публикува един документ, с който признава горното, и което учебниците по макроикономикс не учат, тъй като те все още преподават за паричната система на златен стандарт. Бизнесът няма да взима кредит и да разширява производството си, докато не види покачване на продажбите. Това те не виждат поради несъществуващо агрегатно търсене, убито от политиката на остерити и изкуственото ограничение в ЕС за дефицит не-поголям от 3% от БВП. Ако искат съживяване на икономиката, монетарната политика няма да им помогне. Всичко е фискална политика, но те са си вързали сами ръцете и краката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
misanthrope
преди 10 години
Прав си, но не разбирам защо това ви изненадва. Така си е било винаги, така и ще си кара, така работи пазарната икономика. За да го избегнем, минаваме към планова, ама там пък видяхме какви се случват И ТЕ ТАКА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Не са! Мнението ми е същото и за тях! Особено за Япония! Това е държава с невероятно минало и невероятен манталитет на жителите! Единствената грешка им е, че са клекнали пред определен модел на поведение, която няма нищо общо с оригиналната им култура.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още