IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

Ескалацията на напрежението можеше да бъде избегната, ако ЕС беше включил Русия в процеса на интегриране на Украйна, пише сп. "Time"

21:44 | 17.09.14 г. 74
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как ЕС допусна Путин да получи своето в Украйна

"Никой не е говорил с нас за тези проблеми", заяви ядосано Путин. "Просто ни беше казано, че това не е наша работа", отбеляза той.

Това, което изглежда го е разтревожило най-много, е възможността след влизане в сила на търговското споразумение европейските стоки да бъдат контрабандно внасяни в Русия през Украйна, без да се плащат надлежните такси.

За да онагледи проблема, Путин дори донесе снимка на полски храни с поставен заблуждаващ етикет, за да изглеждат все едно идват от съседен Беларус. "Тук е написано, че страната на произход е Беларус. Но когато отлепите етикета, става ясно, че е Полша!", каза той, размахвайки снимката във въздуха. "В случая с Украйна това ще се случва десет пъти повече. Ние ще бъдем залети, разбирате ли? Залети!", заяви той.

В контекста на боевете в Източна Украйна, при които до момента са били убити над 2000 души, това може да е изглеждало като незначително оплакване, предявявано от Путин по време на този отчаян кръг от мирните преговори. Но от самото начало на конфликта това недоволство е в сърцевината на неговото мислене.

Русия като доминираща сила в Източна Европа отказва да бъде изключена от отношенията на Украйна със Запада. Путин каза през март, когато присъедини Крим, че не иска Западът да се "разполага като у дома си в нашия заден двор или в историческата ни територия".

Напрежението до голяма степен беше породено от отказа на Европа да признае понятия като "историческа територия" и геополитически "задни дворове" - поне до миналата седмица.

На срещата в Киев в петък Барозу призна, че Русия отдавна иска да има дума в търговските преговори между ЕС и Украйна. Той настоя, че Москва винаги е получавала отказ. "Русия трябва да признае правото на Украйна да води преговори за споразуменията, които иска. В това се състои въпросът", каза Барозу. Според него, позволявайки на Русия да има място на масата на тези преговори, ЕС би приел "теорията на сферите на влияние или един вид ограничен суверенитет на независима страна като Украйна".

Това са общо взето нещата, които прие ЕС с тристранната сделка в петък - или поне така изглеждаше за мнозина в Украйна.

В деня след Брюкселския компромис украинският заместник-министър на външните работи Данило Лубкивски подаде оставка, като каза, че отлагането на прилагането на търговското споразумение с Европа "изпраща погрешен сигнал към всички - към агресора, към нашите съюзници и, което е най-важно, към украинските граждани". Той добави: "Не можеш да отлагаш един избор. В противен случай това не е никакъв избор."

Всъщност в Украйна нямаше единодушие за избора за съюз с Европа. Източните и южните области биха били доволни да останат в икономическата орбита на Русия. Но украинците, които се вдигнаха на бунт, поискаха техните лидери да вървят напред към интеграция с ЕС на всички фронтове и без забавяне, а именно опитът на предишното правителство да възпрепятства тази интеграция доведе до насилственото му сваляне през февруари.

Преди това Русия се опитваше години наред да склони и притисне Украйна да изостави или поне да забави споразумението си с Европа. Бившият съветник на Кремъл Игор Юргенс, който пряко участва в тези усилия от 2008 г., призна това в петък, след като Брюкселският компромис беше оповестен. "Случилото се днес е точно това, което Русия искаше да направи преди кризата", каза Юргенс на Барозу на срещата в Киев. "Ако го бяхме направили преди кризата, вероятно нямаше да има криза", заяви Юргенс и добави: "Съжалявам".

Това извинение едва ли ще донесе особена утеха на семействата на украинците, убити в конфликта тази година. Както побързаха да подчертаят украинските лидери през уикенда, Брюкселският компромис с Русия поне ще помогне да бъдат предотвратени още кръвопролития. Но той няма да заличи събитията от последните девет месеца. Украинците просто ще бъдат оставени да размишляват върху същия въпрос, който Пинчук зададе на Барозу. Ако Европа и Украйна така или иначе щяха да направят подобни отстъпки на Русия, защо не ги направиха, преди Путин да използва сила, за да вземе това, което искаше? Това можеше да спести на украинския народ доста страдания.

(БТА)

Още международни новини четете в Dnes.bg


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:07 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 32
pu10
преди 10 години
Глупости на търкалета. *** си заграби Крим и нахлу в Украйна за да остане на власт - с което прееба и руския народ. Следва Украйна в ЕС и НАТО, а Русь - в Сибир :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още