IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейският съюз се оказа неподготвен за търговска война с Русия

Наложеното от Кремъл ембарго е в състояние да влоши дефлацията в еврозоната

08:16 | 12.08.14 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Европейският съюз се оказа неподготвен за търговска война с Русия

Силното лоби на френските земеделци се обяви за незабавното изтегляне от европейския пазар на всички плодове и зеленчуци, които вече не могат да бъдат изнесени в Русия, заради ембаргото, наложено от Москва. Подобни действия бяха предложени и що се отнася до млякото, млечните продукти, месото и рибата.

Причината за това е, че производителите се страхуват, че прекомерното предлагане ще срине цените на храните в разчитащия до голяма степен на субсидии земеделски сектор в Европейския съюз (ЕС), пише CNBC.

Група експерти към Европейската комисия (ЕК) вече се е заела с изчисляването на последствията от първия етап на икономическата схватка с Русия. Широка група от представители на земеделците от различни страни се очаква да се срещне следващия четвъртък, а от Брюксел обещават „до 400 млн. евро“ компенсации за пострадалите от санкциите земеделци.

Имайки предвид тези факти, изникват някои въпроси.

Първо, ембаргото не трябваше да е изненада за ЕС. Русия от месеци повтаря, че ще отвърне на санкциите на Запада. След третия пакет санкции, насочени към чувствителни сектори на руската икономика в средата на юли, Москва предупреди, че ще се прицели в земеделския бизнес на ЕС и че ще последват действия в автомобилната, самолетната и корабостроителната индустрии.

ЕС обаче се оказа неподготвен за търговска война.

Въпреки предупрежденията ЕС изглежда напълно изненадан и възмутен от това, че Русия отвърна на санкциите. Това говори за пълна липса на подготовка за сериозната и опасна игра на санкциите. Като резултат няколко страни (Финландия, Полша и някои от балтийските държави) вече поискаха компенсации за загубите си от Брюксел.

Второ, обещаната компенсация от „до 400 млн. евро“ не е съвсем адекватна. Русия е вторият по големина пазар за земеделския износ на ЕС, представлявайки 10% от него, равняващи се на 12 млрд. евро годишно. Само френският износ към Русия представлява около 1 млрд. евро.

Френският президент Франсоа Оланд, изправен пред крехка обществена подкрепа, икономически застой и растяща безработица, не посмя да прекрати сделката за доставка на два военни кораба за Русия, платена изцяло от Москва. Той показа и значителна подкрепа за предложението на земеделците за действия на ниво ЕС.

За да бъде картинката още по-неприятна, търговската война идва в доста труден момент за френско-германските отношения.

Подкрепяна напълно от Италия, Франция не се отказа да отстоява отдавнашното си искане за смекчаване на строгите фискални политики, наложени от Германия, за да се даде въздух на задъхващите се икономики в еврозоната. Оланд също така призова Германия да стимулира вътрешното си търсене и да инвестира огромния си търговски излишък от 200 млрд. евро в проекти, от които могат да се възползват европейските ѝ партньори.

Два дни по-късно правителството в Берлин отклони френските предложения, заявявайки, че „прекалено общите заявления от страна на Париж не съдържат причина, заради която Германия да променя икономическата си политика“. Подобен твърд и императивен тон едва ли е присъщ на две близки и приятелски партньорски страни.

Може ли Европейската централна банка да спаси положението?

Тя не може да направи кой знае колко. Имаше известно подобряване на кредитирането през юни, но е прекалено рано да се каже дали и до каква степен последният ход на ЕЦБ към облекчаване ще помогне на еврозоната да избегне рецесията. Кредитирането за домакинствата и нефинансовите корпорации се подобри до известна степен през юни, но ипотечните заеми – добър показател за бъдещото потребителско търсене, отчетоха леко влошаване.

При тези обстоятелства не е ясно какво повече може да направи ЕЦБ от това, което вече е направила, за да се справи с проблемите в условията на растяща несигурност. Тя ще успее да спаси паричния съюз, но за жалост това е единствената добра новина, която може да се каже в момента.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:39 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

8
rate up comment 13 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
да и аз. И то от скоро. Ако преди 6 месеца коментирах в стил-"ако" то сега ти заявявам-и двете държави работят скоростно към своето сближаване и отделяне в самостоятелен лагер. Стокообмена ще трябва да го коментираме след 3 до 5 год. Просто сега е много рано да се види
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 8
data
преди 9 години
И ти ли взе да прешиваш Китай и Русия заедно ? Потърси статистика за Китайския стокообмен със света по страни :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 15 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
прав си, ама:1. Най-голяма е, защото валутата ни е скъпа, измерена през промишлеността. 2. Китай е на път да стане по-голяма. А така погледнато-Русия е държавата с най-много ресурси. Заедно с Китай(тука имахме едни дъъъълги спорове дали Китай е богата на ресурси-Е богата) сигурно ще минат над 50%. Цялото ОНД и Китай са около 1/5 от населението на света. Китай произвежда 20% от световните промишлени стоки(не знам делът на Русия, но около 30% от икономиката и беше промишленост). Вярваш ли, че няма да се оправят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 5
0pk
преди 9 години
Само с даване на заеми не става икономика. Трябват и по-големи субсидии, че няма желаещи да бачкат :]Ама наще са като ущипана мома. "Въх ама защо сега така направихте?" Подскачат като пуделчета по команда, а после се вайкат. Слаби политици. Не могат да предвидят последиците на действията си. Когато престанат да слушат задокеанския питбул, само тогава имаме някакъв шанс за развитие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 20 rate down comment 6
SS-23
преди 9 години
лошото за еврото е, че долара поне е вързан към петрола. А еврото? Към *** на драги===Е по какъв начин е вързан? Каква е причката - претрола да се купува срещу евро...или изобщо да се търгува във валутата на страната, която го произвежда? Даваш ли си сметка колко народ би искал да види чичо ти Сам - на колене ?! Комай само десния му т***шак "острова" и *** ше са на негова страна, а всичко друго, ако се появи възможност - ще го унищожат! Никой не обича САШ ... и те сами са виновни за това!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 9
data
преди 9 години
ЕС е най-голямата икономическа общност в света - някой наистина ли вярва че ще постигне нещо с забраната на краставици и домати ? п.п. Пътя към печатницата обаче вече е открит :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 7
deant
преди 9 години
лошото за еврото е, че долара поне е вързан към петрола. А еврото? Към *** на драги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 44 rate down comment 6
michaelis
преди 9 години
Е добре де кога ше поумнеят тея европейци да му се невиди, първо се праат на съдници после се изненадват, уплашени, сърдити е майка му стара, то не става да гърбиш някой и той да стои и да те гледа и после олеле. Най добре да си махнат санкции манкции, да си тръгне търговията как си беше, оня съвсем да не полудее и както изхвърля долари, да не започне и евра да изхвърля, че ше стане страшно вече ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още