IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо ЕС не налага сериозни икономически санкции срещу Русия

Брюксел не намира правилната юридическа форма, за да не претърпи след това съдебно поражение

10:07 | 21.03.14 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Меркел:&nbsp;ЕС засега избягва санкции срещу лица извън политическите и военни кръгове на Русия главно поради опасения от правен характер. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Меркел: ЕС засега избягва санкции срещу лица извън политическите и военни кръгове на Русия главно поради опасения от правен характер. Снимка: Ройтерс

След няколко поражения в съда ръководителите на Европейския съюз не успяват засега да намерят пътя към налагане на по-агресивни санкции срещу руските бизнесмени и компании заради Кримския конфликт.

Западът се опитва да обуздае стремежа на Москва към Украйна със санкции. Но късно в четвъртък в Брюксел европейските лидери се споразумяха само за замразяване на сметките и забрана за пътуване на още дванадесет руски политици. Мощни олигарси или корпорации обаче продължават да са невредими, пише в свой анализ The Wall Street Journal.

В четвъртък Вашингтон наложи санкции срещу четиримата най-влиятелни бизнесмени в Русия. Банка "Россия" и главният й акционер и медиен магнат Юрий Ковалчук бяха включени в черния списък на САЩ като ответна мярка срещу поглъщането на Крим от Русия. САЩ поясниха освен това, че санкции биха могли да се въведат срещу всеки, който е "действал в полза на или от името на всеки един водещ руски правителствен представител или му е предоставял друга подкрепа".

Германският канцлер Ангела Меркел подчерта пред репортери след срещата, че ЕС засега избягва санкции срещу лица извън политическите и военни кръгове на Русия, главно поради опасения от правен характер. Европа е неизбежно свързана с Крим – причинителят на кризата и санкциите, поясни Меркел. Затова и в правно отношение ЕС бил в различно положение от САЩ, каза тя. 

През изминалата година в самия ЕС са се увеличили опасенията за санкции, тъй като няколко съдилища са декларирали за незаконни финансовите санкции срещу отделни лица и фирми. 

„Европейците се страхуват да не бъдат изправени пред правосъдието. Американците обаче не се опасяват много от това", казва Бил Браудър, американски инвеститор, който е яростен критик на Кремъл, тъй като адвокатът му почина в руски затвор през 2009 година.

Последна актуализация: 07:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 13 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 10 години
Ще се ослушват, докато на онези, които раздаваха хамбургери на Мейдана им писне и не напомнят за чий са потрошили толкова пари за тотално подслушване, а вероятно и видеонаблюдение на целия политико-икономически елит на Европа! Тогава изведнъж ще се разбързат със санкциите, Даже може да задминат и Щатите по усърдие... хехе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 28 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Абе нещо ни правят на луди. Ние сега за санкции срещу Русия ли говорим или срещу руснаци. Нищо не пречи да се наложат санкции на Русия - прекратяване на сделки, спиране на износ, спиране на много неща ОБАЧЕ явно баницата е много сладка за френските оръжейници, на немците не им се стои без газ а на британците - без руски капитали. Или както казват сърбитеSta se kurcis kat neznas da letisА Украйна, да го .. Украйна. Ние сме го разбрали отдавна, сега и те го разбират
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 2
albobo76
преди 10 години
Проблемът е, че Украйна има за Запада икономическо значение, а за Русия стратегическо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още