IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Санкциите за Русия ще поставят Германия на фронтовата линия на търговска война

Сред държавите от Европейския съюз Германия е най-активният търговски партньор на Русия

10:42 | 19.03.14 г. 38
Автор - снимка
Създател
Санкциите за Русия ще поставят Германия на фронтовата линия на търговска война

Германският канцлер Ангела Меркел не говори превзето. Освен ако руският президент Владимир Путин не се оттегли от Украйна, тя ще бъде готова да подкрепи европейски санкции, които могат да причинят „огромни политически и икономически вреди“ на Русия, пише Businessweek. А какво можем да кажем за щетите, които Германия ще понесе, ако забавянето ескалира в икономическа борба?

Сред държавите от Европейския съюз до момента Германия е най-активният търговски партньор на Русия. Всеизвестно е, че Германия е силно зависима от руските нефт и газ, които формират голяма част от вноса на стойност 39,8 млрд. евро от източния гигант през 2012 г.

Може би по-изненадващо е обаче това, че Германия продава на Русия също толкова, колкото и купува. През 2012 г. износът на Германия за Русия възлиза на 37,9 млрд. евро. Сумата представлява 31% от общия износ на Европа за Русия.

Около 6 000 германски компании извършват дейност в Русия. Те продават всичко – от лекарства през машинни части до автомобили. Освен това германските компании са инвестирали усилено в руската промишленост. Производителят на строителни материали Knauf дава работа на повече от 5 000 руснаци, твърди Spiegel. Компании като тези ще бъдат на фронтовата линия на евентуалната търговска война с Русия.

„Най-големият страх за германската икономическа машина не е това какво ще направи Европа, а как Москва ще си отмъсти“, споделя заместник-директорът на базирания в Брюксел Център за европейски изследвания „Вилфред Мартенс“ Роланд Фройденщайн. Едно от опасенията е, че Русия може да въведе закони, които вече се обсъждат в парламента, за национализиране на чуждестранните активи в страната.

„Германските бизнесмени се страхуват най-много от това“, казва Фройденщайн. „Някои хора отложиха инвестициите и бизнес пътуванията си."

Миналата седмица държавната германска банка за развитие KfW изненадващо отложи подписването на споразумение с руската Внешекономбанк, в която германците щяха да инвестират 200 млн. евро с цел увеличаване на възможностите за експанзия на германските средни предприятия в Русия.

До този момент германските бизнес лидери застават твърдо зад Меркел. Миналата седмица президентът на влиятелната индустриална федерация BDI Улрих Грило каза, че напълно подкрепя канцлера по отношение на кризата в Украйна. Според него санкциите определено ще окажат негативно влияние на връзките между Русия и Германия. Грило обаче смята, че международното право стои над всичко.

Санкциите, наложени от ЕС, включват замразяване на активи и сметки на 21 руснаци и граждани на Крим. САЩ въведе подобни забрани за 11 лица. Тези мерки са втората стъпка в тристепенния наказателен процес, оповестен от ЕС. Следващият ход ще бъде въвеждането на „неуточнени мерки“, за които ЕС заяви, че ще имат „допълнителни и много по-сериозни последици“.

Анкетните проучвания показват, че германското общество не одобрява съвсем суровите санкции. Допитване от 13 март, проведено от социологическата агенция Forsa по искане на Руско-германската външнотърговска палата, разкри, че само според 24% от анкетираните суровите санкции ще помогнат за разрешаването на кризата в Крим.

Макар и съществена, търговията на Германия с Русия заема само малка част от общия износ на Германия. Миналата година най-голямата икономика в Европа отчете търговски излишък в размер на 260 млрд. долара.

Дори да е така, около 300 хил. работни места в Германия „зависят от икономическите връзки с Русия“, сподели пред вестник Bild Екхард Кордес, който управлява сдружение от компании, осъществяващи дейност в Източна Европа. „Русия се нуждае от силна Европа и обратното също важи“, смята Кордес, който е и бивш главен изпълнителен директор на Metro. Търговецът на дребно също е един от големите инвеститори в Русия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:05 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

5
rate up comment 17 rate down comment 7
misanthrope
преди 10 години
:) Ха ха. Като гледам как пламенно защитавате Русия тук и нейния диктатор, по-пламенно от руснаците даже, та почвам да се чудя всъщност кой ли е платен.На това дередже сме, защото 50 години Руските диктатори седяха върху нас, и продължават да ни управляват, чрез марионетките си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 19
misanthrope
преди 10 години
А по кой път да се тръгва? Путин да превзема части от суверенни държави а ние да му викаме Браво, давай все така?Тези инвестиции в Русия немците са си ги избили вече многократно. Дори да ги национализират, рано или късно санкциите ще паднат и ще си ги върнат. По-скоро ще пострадат ако им спрат газта, но когато подкрепяш някого, трябва да си готов и ти да понесеш неудобства, а не да подкрепяш само на думи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
Когато ни приеха в ЕС, тръгнаха слухове, че България ще е троянският кон на Русия в ЕС. Тогава Путин каза, че има опашка кой да е троянският кон на Русия в ЕС и България е доста назад в нея :)Е сега разбираме кой е пръв на опашката. Държавата чийто бивш глава работи за Газпром
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 6
albobo76
преди 10 години
От санкциите ще пострадат и Европа и Русия. Най-доброто решение е да не се тръгва изобщо по този път. Но пък ще спечелят накои мега-корпорации с централи отвъд Окаена. Евро-лидерите са или *** или напълно купени. Лошото е, че нашите "папагали", нямат смелостта да се дистанцират от тази лудост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 9
hellwitch
преди 10 години
Да пренасочат инвестициите си към държави в ЕС.Кой ги е карал да инвестират в диктаторска държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още