IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Франция иска въвеждането на минимална заплата във всяка членка на ЕС

Страната предприема офанзива срещу нископлатените временни работници, които подкопават конкурентоспособността й

11:08 | 03.12.13 г. 17
Автор - снимка
Редактор
Франция иска въвеждането на минимална заплата във всяка членка на ЕС

Франция настоява държавите от Европейския съюз (ЕС) да приемат минимални нива на заплащане като част от мерките за борба със социалния дъмпинг.

В навечерието на изборите за Европейски парламент Париж реши да предприеме офанзива срещу нископлатените временни работници, пише онлайн изданието EurActive.com.

Опасенията на Франция за проблемите със заетостта и социалния дъмпинг са по-големи отвсякога. Миналата седмица правителството обяви мерки за борба с нелоялните практики при наемането на временни работници от други държави от ЕС. В много от тези случаи фирми – „пощенски кутии“ наемат работна ръка на много по-ниска цена, което подкопава конкурентоспособността.

Париж смята, че директивата за временната заетост в ЕС трябва да бъде заобиколена и настоява държавите-членки да затегнат правилата, тъй като се прилагат различни схеми за измами с временно заети. Проблемът е най-силно изразен в секторите от икономиката, където се наемат неквалифицирани кадри (строителство, селско стопанство, туризъм и т. н.).

Правителството отчита, че се засилват оплакванията от сдружението на производителите на месо. Според организацията германските производители се възползват от социалния дъмпинг, за да намалят разходите си за труд, като използват временни нископлатени работници. Така разходите за труд в силно зависимата от ръчната работа индустрия достигат само 7 евро за час в Германия, докато във Франция са 20 евро заедно с осигуровките, а в Дания – 30 евро.

Оплаквания постъпват и от строителния сектор във Франция.

Париж смята да се бори с подобни схеми, като затегне контрола, особено върху работодателите, които сключват договори с множество подизпълнители. Правителството се опитва да убеди и другите държави от ЕС да предприемат подобни мерки и настоява директивата да се преработи така, че да защитава повече временно наетите работници.

Германия принципно подкрепя инициативата, но Великобритания се обяви против идеята, тъй като премиерът Дейвид Камерън настоява за по-драстично решение: ограничаване на правото за свободно движение в ЕС. Целта му е да привлече повече гласоподаватели, включително и да открадне част от електората, който се насочва към популистките крайнодесни и евроскептични партии на Острова.

Минималната заплата в Германия, за която се споразумяха коалиционните партньори, обаче вероятно няма да бъде въведена преди 2017 г. - това е срокът, до който фирмите могат да отлагат приемането на минимално заплащане от 8,5 евро на час. Фирмите, които ползват временни работници, не са длъжни да въвеждат минимална заплата преди 2017 г., отбелязва изданието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:18 | 05.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 10 rate down comment 0
sisiko
преди 10 години
SS-23, сори ама тотално си заблуден и облъчен. Балоните са точно следствие на прекалена регулация. А масовите фалити още ги няма, пак заради прекалена регулация (спасявания),..... но не се притеснявай. До няколко години и тях ще ги видиш, когато Централните Банки започнат да вдигат лихвените проценти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 0
abdul
преди 10 години
Че ти къде ги видя тия фалити ? В ес все още не са го дефинирали тва - чакат дефиниция, за да фалират банка....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 2
vallman
преди 10 години
Знаеш ли, може би щеше да си прав, ако имаше някакъв смисъл в думите ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 0
hellwitch
преди 10 години
Франсетата са по комунисти и от руснаците.И да въведат МРЗ в ЕС как ще въведат такава в Китай или Индия? Тотално ще убият ЕС икономически и вместо да си оправят собствената конкурентно способност се чудят как да развалят чуждата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 10
SS-23
преди 10 години
ква конкуренция ве? Видяхме в глобален мащаб до кво води липсата на регулация- ТОТАЛНИ БАЛОНИ, С ПОСЛЕДВАЩИ ГИ ФАЛИТИ !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 9
SS-23
преди 10 години
Щом наемат на по-ниски цени, значи икономиката става по-конкурентноспособна, след като за единица продукция плаща по-малко за труд. ==================================================Каквото заплащането...такъв и труда! Умряха балъците пич! * "Капитала" може да бъде убит, като откажеш да му работиш и като откажеш да му купуваш!* Банките могат да бъдат убити- като не им вземаш кредитите и спреш да им плащаш старите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 3
vallman
преди 10 години
Щом нископлатени работници се наемат там, значи има търсене. Щом наемат на по-ниски цени, значи икономиката става по-конкурентноспособна, след като за единица продукция плаща по-малко за труд. Виж, ако им изпратим политици работата ще е друга, така ще им падне всичко, че ще ги разплачем франсетата....друг е въпроса, че на освободените "високоплатени" "френски" работници им се плащат солидни обезщетения, по комунистически
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
Тези май не са в интерес на Франция и остават на пирона.Както и доста други неща от първоначалната философия за общ европейски съюз. Реалността има все по-малко общо с действителността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 2
doba
преди 10 години
Нещо за свободното движение на хора и капитали?За свободната конкуренция?..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 10 години
Преценката ,че нископлатения труд , който по принцип би следвало да повиши конкурентоспособността на страната , вече създава по-голям проблем е голяма крачка .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още