Международният валутен фонд (МВФ) е готов да натисне спусъка на резервнитe фондове за всяка развиваща се икономика, която бъде застигната от криза по текущата сметка. Това заяви заместник-управляващият директор на организацията Джу Мин по време на Световния икономически форум в Далиан, Китай.
"Ако една страна има проблеми с плащанията, това ще доведе не само до финансова, но и до системна нестабилност. Нашата работа е да поддържаме глобалната финансова стабилност, особено относно платежните въпроси", посочи представителят на МВФ, цитиран от CBNC.
Коментарите на Джу последваха тези на шефа на Фонда Кристин Лагард , която през август обеща предоставяне на икономически съвети и средства за развиващите се национални стопанства с помощта на различни инструменти.
Въпреки това заместник-управляващият директор на МВФ побърза да отхвърли възможността за повтаряне на азиатската криза от 1997 г., позовавайки се на като цяло по-добрите позиции на региона.
"Не виждам възможност за влошаване на кризата в нововъзникващите азиатски пазари в краткосрочен план, тъй като ситуацията е много по-различна от тази от 1997 г. Икономическите индикатори са много по-добри по отношение на държавните и корпоративните дългове. Нивата на задлъжнялост на домакинствата също са много по-ниски. Нивата на резервите пък са много по-високи, по-добре стоят и нетните международни инвестиционни позиции. Така че страните са в много по-добра позиция", отбеляза Джу.
Той също така подчерта , че правителствата трябва да осигурят прозрачност и по-голяма яснота по отношение на бъдещите си политически ходове. По думите му трябва да бъде засилена и публичната комуникация, чрез което ще се отговори на по-високите очаквания на пазарите в съвременната глобализационна среда.
На въпрос за въздействието на предстоящото през следващата седмица заседание на Федералния резерв на САЩ върху развиващите се пазари Джу Мин посочи, че потенциална нестабилност определено стои на дневен ред.
"Ако САЩ реши да пренастрои паричната си политика до закупуване на активи в размер на 65 млрд. долара на месец и свиване на баланса си до 1,5 трлн. долара, това ще бъде дълъг процес. Той ще включва множество технически въпроси, а пазарите не са сигурни как те ще бъдат управлявани", отбеляза заместник-управляващият директор на МВФ.
преди 11 години МВФ потрива ръчички да източи някоя и друго икономика, че нещо тези с които се е захванала сега почнаха да свършват горивото. Евала на унгарците, че ще ги изгонят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар