IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пет предложения за изход от дълговата криза в еврозоната

Решението е генериране на бюджетни излишъци, продажба на държавни активи, преструктуриране, опрощаване или монетизация на дълга

08:14 | 22.08.13 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Пет предложения за изход от дълговата криза в еврозоната

Вариант номер 5. Финансиране на държавния дълг чрез увеличаване на паричното предлагане, т.нар. монетизация на дълга

Много често, когато размерът на дълга стане непосилен за правителствата, централната банка се притичва на помощ като кредитор от последна инстанция. Успехът на OMT на ЕЦБ досега показва, че централната банка може да изиграе съществена роля. Ето защо предлагаме финансирането на държавния дълг чрез увеличаване на паричното предлагане като друг вариант за изход от дълговата криза.

Но обикновената покупка на облигации от страна на ЕЦБ няма да сработи поради две причини. Първо, всяка държава трябва да плаща лихви по своите облигации, включително и по тези, държани от централната банка. Тези плащания ще отидат в ЕЦБ, само за да бъдат разпределени между акционерите й – страните от еврозоната – на по-късен етап. Това е трансфер на средства в грешна посока – от страна, на която се помага, към страна, която оказва помощта. Второ, когато наближи падежът на облигациите, държавата ще трябва да плати и номинала по тях.

Изводите

И накрая, освен вариант номер 1, които е класически виртуозен подход, и с изключение на вариант 2, нито един от останалите не е достатъчно привлекателен.

Но ако вариант 1 и 2 са невъзможни, трябва да се прави избор между останалите, най-лоши варианти.

Най-малко желан е вариант 3. Той ще разтърси пазарите и ще повлече след себе си банковата система. Вариант 4 ще предизвика не само политически конфликти, а и ще породи дългова криза в страните, в които в момента се счита, че няма такава. И това ни изправя пред един-единствен избор – вариант 5.

Разбира се, обявяването на фалит чрез ЕЦБ е само алиби, което да използваме, за да прикрием размера на разходите, нужни за преструктурирането на дълга. Като допълнение към разпространението на въздействието в дългосрочен план, този вариант има предимството, че страните в криза ще поделят разходите си под формата на по-малко трансфери от печалбата на ЕЦБ в дългосрочен план.

Очевидно отписването на дълг крие в себе си огромен морален риск, с който трябва да се справим. Ето защо си струва да подчертаем, че ако искаме да сложим край на кризата, трябва да направим две противоположни действия.

Едното е да се справим със завещаните ни неустойчиви дългове, каквито са и нашите предложения в анализа (имаме предвид справянето с дълга, който имаме сега, а не този, необходим за финансирането на текущите дефицити)

Другото е да се уверим, че кризата никога няма да се случи отново.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 2
edimi
преди 10 години
Та ако "икономистите" са просто едни счетоводители на високо ниво и със задълбочени познания по данъчно и счетоводно законодателство, `що да измисляме нАуката и титлите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 3
edimi
преди 10 години
В този ред на мисли и това което каза Мави, един въпрос. Ха дай определение на "науката" икономика и какво точно изучава. Че нещо "специалистите" по таз` нАука май са излишни....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
vzhekoff
преди 10 години
От времето на Маркс капитализмът все загнива, все умира и все аха аха и утре да се срути. Да, ама не - живее си, просперира си и то не защото част от изложените аргументи не са верни, а защото хора като СС-23 робуват на идеологии, а не на здрав прагматичен подход, нещо което се е опитал да им каже колегата Чик-Чирик. Изходът от подобна ситуация никога не е само в един вариант, но математически погледнато, всички проблеми със свръхзадлъжнялост се решават по два начина - мек чрез умерено висока инфлация (размиване на дълга между всички) или твърд - чрез фалит. Останалото са подробности. При щатите случаят е по-различен най-малкото по причина на това, че населението им продължава да расте вече две столетия главно за сметка на емиграцията, което позволява чисто механично да расте икономиката. В Европа при тази зловеща демографска картина това няма да сработи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 0
balkando
преди 10 години
Първо трябва да се осъзнае кое е нормалното ! Стимулираната чрез дългове икономика не е нормална. Още по-малко е стабилна и дългосрочна. След като това се осъзнае и приеме, решенията ще изникнат от самосебе си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 1
Chick-Chirick
преди 10 години
Дали на нас ни харесва или не може да си дискутираме колкото си искаме. Другото е това което се лучва - реалността. Всички основни суровини се търгуват в $ и това скоро (ако въобще) няма да се промени. Няма как да се рестартира системата с опрощаване на дългове. Това са застраховки, това са валутни резерви, това са пенсии, това е една тотално сбъркана система, която може да се поправи само с мнооооого чакане и усилия, които да са координирани. Да, ама както виждаме "великите сили" за природата не могатда се разберат, защото пак се опира до пари.Смятай сега като стане дума за директни плащания(или отказ от такива) за каква невъзможна мисия иде реч. Американският модел съвсем не е само консумацията. Американските пари са навсякъде по света и могат да постигнат всичко, което си поискат, дори с цената на война. Добро-лошо, правилно-грешно, но това е положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
SS-23
преди 10 години
Пич, модела на американската икономика- стимулиране на "разтеж" и потребление, чрез неограничено помпане на дефицит и неогратичено печатане на кухи пари, води до едно...ФАЛИТ! С печатане на кухи пари, може доста дълго да се изкара, създавайки илюзията, че нещата "се оправят", НО....това е илюзия, защото гилотината на дълга става все по-тежка, и е просто въпрос на време те да полети надолу и да отсече главата!Продължавам да твръдя, че икономиката и банките трябва да бъдат рамкирани от държавите, за движение в "канал", без възможност за излизане от канала! Да, това няма да позволи големи печалби, но...няма да допусне и големи загуби! Стегната икономика с много плавен и спокоен ръст, без възможност резки движения....така виждам аз нещата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
хехе...ми то нали все корифеите с икономическо образование докараха светАа до тук Нали са все икономисти из банки, фондове, тръстове...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 6
Chick-Chirick
преди 10 години
В едно нещо си прав - нямаш грам икономическо образование.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 3
deant
преди 10 години
Не мога да повярвам, че тука имаме общи възгледи с теб :)) Аз също съм против безразборните кредити, както ставаше досега. Искаш да си купиш нещо? Ми събирай няколко месеца пари и си го купи. Не да купиш 10 неша днес и после да фалираш, щото консуматорския ти глад е некотролируем. Така и производителите ще си правят сметката много по-добре и ресурсите ще се ползват много по ефективно с по-малко разхищение. Което е добре дори и за природата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 7
SS-23
преди 10 години
Без да чета статията и без да имам и грам икономическо образовение, изхождайки изцяло от чиста прагматичност и математика, мога да кажа (както вече не веднъж съм споменавал), че единственият практически и прагматичен изход е....ОПРОЩАВАНЕ НА ДЪЛГОВЕТЕ И РЕСТАРТИРАНЕ НА СИСТЕМАТА НА ЧИСТО, НО....С НОВИ, ЯСНИ И СТРОГО РЕГЛАМЕНТИРАНИ ПРАВИЛА! Аз считам, че банковата систева и изобщо икономиката трябва да бъдат "стегнати" и рамкирани за движение в тесни граници, за да не се допускат в бъдеще балони! По отношение на кредитите: трябва да се забрани даването на кредит, извън рамките на капитала на банката! Това фактически породи цялата криза! как така ще "раздаваш" пари, които реално ги нямаш! Това е БЕЗУМИЕ, на което повече няма кой да се върже!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още