IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия призна биткоин за законно платежно средство

Виртуалната валута е първата стъпка към денационализирането на парите, смята германски депутат

19:35 | 19.08.13 г. 22
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Почитателят на &quot;частните пари&quot; и депутат в германския парламент Франк Шефлер. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Почитателят на "частните пари" и депутат в германския парламент Франк Шефлер. Снимка: Архив Ройтерс

Виртуалната валута биткоин бе призната от германското министерство на финансите като „тип сметка“, което означава, че вече е законно платежно средство и може да бъде използвана за данъчни и търговски цели в страната, съобщи CNBC.

Биткоините не са определени като електронни пари или чужда валута, а по-скоро като финансов инструмент според германските банкови правила, се посочва в съобщение на министерството. Те са по-близки до „частните пари“, които могат да бъдат използвани в „многостранни клирингови кръгове“, добавят от ведомството.

„Трябва да има конкуренция в създаването на пари. Отдавна съм защитник на схемата на Фридрих Август фон Хайек за денационализиране на парите. Биткоините са първата стъпка в тази насока“, заяви Франк Шефлер, член на Финансовата комисия в германския парламент, която настоя за категоризирането на виртуалната валута, която позволява на потребителите си да разменят онлайн кредити за стоки и услуги.

Тъй като няма централна банка, която да ги емитира, биткоините могат да бъдат създавани онлайн чрез използване на компютър за изпълнение на трудни задачи – процес, познат като „добиване“. Сега един биткоин струва малко над 119 долара, отбелязват от CNBC.

Според Шефлер новите регулации показват, че германските власти подготвят правила как да бъдат облагани транзакциите в биткоини.

Според германския вестник Die Welt правителството е постановило правното определение на биткоин, което означава, че търговските печалби, произтичащи от използването на валутата, могат да бъдат облагани с данъци.

Кейтлийн Бруукс, директор на отдела за проучвания във FOREX.com, заяви, че класификацията от страна на германското правителство осигурява законност на биткоина за използването му като валута за разплащания в една от най-големите икономики в света. Бруукс смята, че това е голяма стъпка напред за налагането на биткоина.

„Мисля, че е интересно, че Германия мина в настъпление и предостави правен статут на биткоина, тъй като той може да стане алтернатива на еврото, ако някога общата валута престане да съществува“, изтъкна тя. „Ако еврото наистина се провали, германските власти биха могли евентуално да продължат да събират данъци, ако някой започне да използва биткоин, а това е добър пример за напредничавото мислене в Германия!“, категорична бе Бруукс.

Успехът на биткоина зависи от отношението на регулаторните органи и наличието на равнопоставеност с останалите валути, смята Шефлер. Той добави, че националните власти биха постъпили зле, очерняйки биткоина като престъпно средство за пране на пари само защото дава възможност за анонимни транзакции.

„Рано или късно, в зависимост от успеха на частните валути, властите ще почувстват нуждата да ги забранят или регулират. Една свободна страна би трябвало да се въздържи и да не се намесва в частния избор на пари от нейните граждани. Според мен производството на пари няма нищо общо с дейността на правителството“, убеден е депутатът в германския парламент.

През последните месеци регулацията на биткоина се превърна в гореща тема на обсъждания. Департаментът за финансови услуги на щата Ню Йорк през миналата седмица обяви наказания за няколко компании, свързвани с виртуалната валута, в рамките на разследване на бизнес практиките в бранша, а ФБР и американското министерство на вътрешната сигурност разследват биткоина.

В допълнение през юли Тайланд на практика е приел забрана за виртуалната валута, става ясно от уебсайта Bitcoin Co., базиран в столицата на страната Банкок и търгуващ с биткоини. От уебсайта посочиха, че тайландски правителствени агенции са отказали да го регистрират, което би позволило местното население да използва законно биткоини.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 1 rate down comment 5
bgMan
преди 11 години
хахаголеми филми сънувашвземи се събуди и се образовай поне малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 3
vinsa
преди 11 години
Германците пак тръгнаха срещу евреите :) Браво! Биткоина е смъртен враг на банките и световната финансова система, което в момента управлява целия свят, това може да значи преобръщане на света с краката нагоре, ще видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 9
0pk
преди 11 години
Това нещо като кредитите на фармвила ли е? :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 2
abdul
преди 11 години
Също доста интересн момент. Що не се поинтересуваш кой всъщност го "администрира" изобщо? Кой и как поддържа кода. Кво става ако някой успее да охака системата и т.н... Интересни са тия неща и може би тогаваще разбереш що му е такава цената. ... И само за протокола златото се използва едва между 10-15% поради специфичните му редки качества.. Над 60% за бижута, като успешно се заменя от други имитиращи лъскави материали. И около 30% за съхраняване на стойност... Като при скорошната му волатилност не съм много сигурен кво и се съхранява на тая стойност.Стойността на биткойн идва от нещо друго. Ако на някой му е интерсно може също да прочете малко за парични системи. Факта че не можеш да го докоснеш е един от най-слабите аргументи против биткойн... Има къде къде по сериозни проблеми биткойн, но затова също има доста неща изписани...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
deant
преди 11 години
Да, извинявам се за грешката. Но не се отказвам от това, което могат да направят тези които го администрират.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 14 rate down comment 2
abdul
преди 11 години
Скъпи данте, само едно щи кажа - биткойна е с тотално отворен код. От там нататък мисля да не коментираме последвалите ти постове за разни администраторски пароли никому неизвестни тайни и дълбоки трейдърски теми...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 1
deant
преди 11 години
те си мислят, че е като по филмите - влизаш с кирката и навсякъде около тебе злато, само копаш и слагаш в торбата..:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Да свържеш биткойн със злато е ядрена бомба с часовников механизъм! Тук навлизаме в много техническа тема, от която вероятно повечето трйдъри си нямат идея. Те по скоро виждат трйдърски неща, как да секюритизират стойност на нещо с друго нещо. Но биткойна не е обикновен актив, най вече защото не е никаккъв актив, а зависи само от 1 нещо, има или няма ток. Имаш ли достъп до интернет или нямаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Факта, че нещо толкова имагинерно като биткойна струва толкова много долари, може да води до 2 извода:1. Долара е още по имагинерен;2. Биткойна е създаден с идеята за Огромна спекулация! дали е вярно 1 или 2 или 1+2, предстои да видим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Имате грешка, върнете се няколко месеца назад и анализирайте срива на биткойна. Истината е, че може да се манипулира не със компютърни алгоритми, а със спекулативни трикове. Има и още нещо, което е по вероятно да се сетят програмистите и нердовете. Биткойна е таен, затворен алогритъм. Дори в момента не е точно известно кой го е създал първоначално. Или човека е изчезнал или е много яко покрит. Това какво значи? Че има някой който държи ключовете на алгоритъма. Всеки администратор на сървър може да ви каже какво може да се направи с административен акаунт - т.е. ВСИЧКО. Та идеята ми да се дава голо доверие на нещо такова е рисковано. Отделно - недай си боже някакав срив на енергийната система - биткойна изчезва без електричество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още